Slijedeći primjer Muhameda Buazizija, 26-godišnjeg prodavca povrća koji je u Tunisu postao mučenik, javno su se zapalila četvorica muškaraca u Alžiru, jedan u Egiptu i jedan u Mauritaniji.
Ovaj bunt gladnih mogao bi da destabilizuje region i natjera još neke lidere da krenu Ben Alijevim tragom.
„Da li smo svjedoci nove tendencije? Ti pokušaji samoubistva su strašni i u isto vrijeme dirljivi. To je šokantna, očajnička tehnika koja smjesta privlači pažnju, izaziva ogorčenje, ali i simpatije”, piše u svom blogu Blejk Haunšel, stručnjak za Bliski istok, u onlajn izdanju magazina „Forin polisi”.
Demonstranti širom arapskog svijeta kažu da su inspirisani događajima u Tunisu, prvoj zemlji u kojoj je arapski vođa zbačen u narodnim protestima.
„Tunis je primjer koji sada slijede svi Arapi. Došao je kraj diktatura i diktatora”, kaže Muhamed Lagab, politikolog i profesor političkih nauka na Alžirskom univerzitetu.
Američki nedeljnik „Tajm” navodi da, slično Tunisu, i Egipat i Alžir imaju visoke cijene hrane i veliku nezaposlenost.
Protesti su u nedjelju izbili i u Libiji, uprkos tome što je tamošnji vođa Moamer Gadafi ukorio demonstrante u Tunisu za nestrpljenje i rekao da je trebalo da sačekaju da se predsednik Ben Ali sam povuče sa dužnosti za tri godine, kako je obećao.
Ispred tuniske ambasade u Amanu i Kairu narod se okupio da pruži podršku protestnom pokretu u Tunisu.
Ali Damaš, aktivista koji rukovodi agencijom društvenih mreža u Amanu, okarakterisao je ove događaje kao „revoluciju gladnih”.
U subotu ujutru cijene hrane u jordanskoj prijestonici pale su za 5 odsto, po nalogu vlade. To sniženje je, po mišljenju Damaša, znak straha.