Politika
  • Portal Analitika/
  • Politika /
  • Krivokapić: Da sam znao da će moj izbor biti doveden u ovakvu situaciju, birao bih Koprivicu; Bogdanović: Ministar izjavama rasplamsao podjele

Nastavak sjednice Skupštine

Krivokapić: Da sam znao da će moj izbor biti doveden u ovakvu situaciju, birao bih Koprivicu; Bogdanović: Ministar izjavama rasplamsao podjele

U čitavoj toj antisrpskoj pomami priključio se i premijer, i on je zadao Leposaviću taj zadnji, najteži udarac“, poručio je poslanik DF-a Jovan Vučurović i optužio premijera da je zadao "bratski" udatac ministru. 

Nastavak Četvrte sjednice Prvog redovnog zasijedanja u 2021. godini
Portal AnalitikaIzvor

U Skupštini Crne Gore počela je tročasovna rasprava o razrješenju ministra pravde, ljudskih i manjinskih prava. Predsjednik Vlade Zdravko Krivokapić je prije više od dva mjeseca predložio razrješenje ministra pravde Vladimira Leposavića.

Andrija Popović (LP) je proceduralno zatražio riječ, a potom, kako je rekao, iskoristio priliku da kandiduje jedno važno i urgentno ekonomsko pitanje, 

“Radnici kotorskog Daido metala, čiji su vlasnici Japanci, su duže od mjesec dana u štrajku, Možemo doći u situaciju da 200 ljudi ostane bez posla”, rekao je Popović. 

Premijer Zdravko Krivokapić kazao je da ne kalkuliše, “a da oni koji kalkulišu treba da znaju da nije pitanje ničijeg rejtinga”. 

“Najlakše je nešto reći, ali to što se kaže mora biti na djelu pokazano. Nikad u životu nijesam mogao da sanjam da će moj izbor biti doveden u ovu situaciju. Ali, ne možete uvijek da vodite računa kad se opredijeljete za eksperte kakav će vaš izbor biti. Ja sam napravio grešku, ali imam pravo da tu grešku ispravim. O pestomjesečnoj saradnji sa ministrokm Lerposavićem se dijeli na dva razdoblja- prvo smo imali dobru saradnju, kroz saradnju vezano za zakon koji se tiče vjerskih sloboda. Drugo razdoblje se odnosi na period kad je Leposavić zanemarivao osnovne zadatke koji se odnosi na poglavlje 23. Mislim da Leposavić nije iskazao potreban nivo odgovornosti, već je sebi dao za pravo da ne slijedi politiku ove Vlade. Obavezali smo se da poštujemo sve relevantne odluke domaćih i međunarodnih sudova, a ako ministar pravde misli drugačije to je opasna poruka", poručio je Krivokapić.  

On je kazao da ne postoji sličan primjer u crnogorskoj, a mali broj slučajeva u evropskoj praksi. 

"Cijela stvar je postala predmet dnevne politike. Mogu reći da su pitanje o Srebrenici i odgovor ministra tim povodom bili neraskidivi dio jedne cjeline, što je i bila nečija zamisao. Moje duboko uvjerenje je da napokon postanemo građanska država, mi nemamo drugog puta osim evropskih integracija. U interesu zacrtanih ciljeva ja sam uradio što sam morao, trebao i jedino mogao da učinim. Prije ili kasnije građani će saznati pravu istinu, a vi gospodo poslanici glasajte po savjesti", rekao je Krivokapić. 

 Poslanik Milun Zogović (DF) pozvao je premijera da povuče predlog o razriješenju ministra pravde. On je rekao da Skupština Crne Gore nije nadležna da raspravlja o ovoj materiji, zato što se izjava Leposavića odnosi na rat u drugoj zemlji, ističući da to nije predviđeno Ustavom i relevantnim aktima.

- Nemamo pravo da sudimo čovjeku što je dao mišljenje na pitanje- naveo je Zogović.

Njegov partijski kolega Slaven Radunović kazao je da zabrinjava "što je ishitrenim potezom premijer doveo sebe u situaciju da se raspravlja o njemu, a ne o ministru Leposaviću".  

"DF ne vidi razloge za smjenu ministra čije smo imenovanje podržali. Time što tražite podršku od DPS-a premijer otvara Pandorinu kutiju. Šta da radimo sa našom parlamentarnom većinom? Šta da radimo ako se DPS ne pojavi? Napravili ste veliku grešku što se nijeste konsultovali. Bilo bi tu još stvari, ali završiću ovim- rekli ste da ga ne biste podržali da ste znali za njegov stav o Srebrenici, već biste podržali Moma Koprivicu. Da smo znali kako ćete se Vi ponašati nakon izbora na funkciju premijera, ne bismo vas podržali", podvukao je Radunović. 

Bogdanović: Leposavić izjavama rasplamsao podjele 

Poslanik Demokrata Boris Bogdanović, poručio je da je Vlada dužna da realizuje ono zbog čega su ih građšani i glasali. 

„Ovaj nakaradni sistem nije građen trideset dana, 333 dana ili tri mjeseca, već 30 godina. I za to vrijeme bivši režim je uspio da sve pipke pusti prema svim porama ovog društva. Borba nije ni blizu toga da bude gotova, borbva je svakodnevna“, poručio je Bogdanović, navodeći i da su prethodnih godina zastrašivani. On je poručio da je Leposavić izjavama rasplamsao podjele u državi.

„Pomjerili smo se da bi drugi bili ministri. Pomjerili smo se da se ne bi svađali, da bi smo pobijedili organizovani kriminal i korupciju, na ančin kako smo pobijedili stari režim. Mi treba da imamo iste ciljeve i da radimo za istu stvar, samo tako možemo krenuti naprije. A posao ministra je da predvodi, da poštuje međunarodne standarde, da poštuje međunarodne obaveze, da poštuje presude, jer nijesmo mi ovdje neko na koga ministri u Vladi, Vlada ili članovi u Vladi, treba da se oslanjaju, da mi ispravljamo njihove greške. Mi treba da budemo partneri, da pronalazimo najbolja rješenja za Crnu Goru, a ne da provociramo CG i međunarodnu zajednicu. Leposavić je svojim izjavama o Srebrenici rasplamsao nove podjele“, poručio je Bogdanović. 

On je poručio da ministra neće smjenjivati sa opozicijom, i pozvao Leposavića da ako ne podnese ostavku preuzme odgovornost za posljedice. 

Radulović: Međunarodni sud pravde locirao "neljude"

Poslanik DF-a Branko Radulović istakao da je u Ustavu Crna Gora uređena kao demokratska država, da Parlament biraju građani i da je on suveren. 

"U parlamentarnoj demokratiji Vlada je slaba, ona je izabrana, kontrolisana i smijenjena. Mi u posljednjih špest mjeseci se ne pridržavamo Ustava, imamo slabu Skupštinu, imamo jakog premijera, koji nema utemeljenje u volji građana Crne Gore, nego ga crpi iz naše volje i imam o jedan surogat koji ne vodi ničemu", kazao je Radulović.

"Ali oni tamo koji su bili logistika koji su bili logistika neprebola Srebrenice, koji su progonili braću i očeve svih Bošnjaka, Hrvata, praviti sa njima koaliciju to je metak u glavu", kazao je Radulović i poručio da Krivokapić može smijeniti Leposavića i pitao kako će izabrati novog. I poručio da bi Leposavića smijenio zbog nedonošenja zakona, jer šest mjeseci Vlada nije donijela ni jedan zakon. 

"A Srebrenica nikada ljudskije nije bilo nego što smo ovdje pričali. Bile su samo u pitanju nijanse, politička igra i nadgornjavanje, tako da sam zadovoljan oko Srebrenice", kazao je Radulović i poručio da je sud procesuirao krivce za genocid. 

"Međunarodni sud pravde je tačno locirao "neljude" koji su krivi zbog Srebrenice", poručio je Radulović. 

Poslanik Socijalističke narodne partije Dragan Ivanović kazao je da se i on neprijatno osjeća.

“Hoćemo u evropske integracije. Saglasan sam sa time da premijer ima pravo da razrješava, ali sam mislio da ćete Vi i ministar u ovom periodu naći zajednički jezik u interesu da budemo što bolji, što kvalitetniji. Smeta mi što smo dali povoda da nas opozicija kritikuje. Ne pada nam na pamet da glasamo sa DPS-om da bude smijenjen Leposavić pa taman da se izbori dese sjutra”, poručio je Ivanović.

Suada Zoronjić (URA) kazala je da treba konstatovati da je Leposavićvrsni intelektualac, da je CG članica Savjeta bezbjednosti i da je podržala osnivanje Haškog tribunala. 

“Takođe, prema krovnim pravnim aktima, parlament je u obavezi da vodi računa da zvaničnici Crne Gore snose odgovornost za javno izgovorenu riječ. Konkretno, CG je neodvojivi dio međunarodne zajednice, podržala je Evropsku konvenciju u Srebrenici. Ministar Leposavić nije smio iznijeti svoje lične impresije na tu temu. Očiglednom relativizacijom žrtava, kazao je da se nije uvjerio da je tamo počinjen genocid. Ovakvim odnosom ili stavom iskazao je nepoštovanje međunarodnog suda. Nemam ljudsku i poslaničku dilemu- glasaću za predlog premijera da se smijeni ministar Leposavić", rekla je Zoronjić. 

Ivan Brajović (SD) kazao je da je apsolutno nezahvalno prognozirati šta će se desiti na sjutrašnjem glasanju. 

“Ono što mogu reći da će SD podržati predlog premijera za smjenu ministra Leposavića. Ministar pravde je pošteno saopštio svoj stav. Volio bih kad bi mogao da pojasni je li dobio podršku nakon što je iznio svoj stav. Danas je dobio podršku od najbrojnijeg poslaničkog kluba, što je poražavajuće. Niko nikad nije rekao da je genocidan neki narod, ili neka država. Ovdje niko nema problem sa tim. Ništa u Evropi se ne može porediti sa Srebrenicom, gdje je počinjen najmonstruozniji zločin od Drugog svjetskog rata”, istakao je Brajović. 

Ervin Ibrahimović (BS) kazao je da nije civilizacijski da jedan ministar pravde negira genocid u Srebrenici. 

“Što je možda najvažnije, ovakve izjave negiraju žrtve i otvaraju nove rane. Takođe, prave novu distancu među narodima u Crnoj Gori. Treba još jednom podvući da moramo jačati dobrosusjedske odnose i moramo pratiti procese koji se dešavaju. Ono što treba da nas sve zebrine su poruke sa međunarodnih adresa da su zabrinuti za pravac kojim ide Crna Gora. Pozivam sve da uvažimo činjenicu da su Radovan Karadžić i Ratko Mladić presuđeni ratni zločinci. Danas je na ispitu Vlada i partije koje čine većinu. Legitimno je da se odredi većina da li je za evropski put ili nije, da građani znaju kome su dali povjerenje”, rekao je Ibrahimović. 

Raško Konjević (SDP) kazao je da se ovakva situacija nije dešavala od uvođenja višestranačja u Crnoj Gori.

“Kažete da danas biramo ko je za evropsku CG, a ko nije. Nije sporan Vaš potez, ali ako bude razrješen ministar Leposavić ni teorija ni praksa ne poznaju slučaj da ostaje predsjednik Vlade. Danas vam godi da dobijete našu podršku. Imate i drugu opciju- da vam ovaj predlog ne prođe, ali u parlamentarnoj demokratiji nije zabilježeno da je premijer ostao da radi svoj posao. Na bazi vase logike čini mi se da postoji neka sinhronizacija između nas iz opozicije i Vas. Stvoriće se nova parlamentarna većina- 40 poslanika opozicije i četiri poslanika vlasti. Ovim ćete dati doprinos parlamentarnoj demokratiji. Mislite da ćete da vladate tako što ćete u parlamentu birati većinu kako vama odgovara. Iz svega ovoga se postavlja logično pitanje- čiji ste vi premijer? Iz većine su van rekli da neće glasati za vaš predlog. Dolazite u situaciju da vas niko ne želi za premijera, a da ste vi premijer. Ako vas neće ni opozicija ni parlamentarna većina onda treba da razmotrite da podnesete ostavku”, naglasio je Konjević. 

Vučurović: Krivokapić zadao zadnji udarac Leposaviću

Poslanik DF-a Jovan Vučurović kazao je da je premijer direktno optužuju Leposavića sa sarađuje sa DPS-om, da parlamentarna opozicija hvali Leposavića. 

„Što se tiče onoga da ponizite Leposavića, kako za njega nijeste čuli prije nego što je izabran za ministra, ja sam čuo za Leposavića prije nego za vas, i to kao čovjeka kada je bio advokat Mitropolije“, kazao je Vučurović. 

On je poručio da kada vidi ko napada Leposavića, on je uz ministra, i podržava ga. 

„To su oni koji targetiraju Srbe za sve što se loše dešava u Crnoj Gori“, kazao je Vučurović. 

On je optužio da je Krivokapić zadao zadnji udarac ministru. 

„U čitavoj toj antisrpskoj pomami priključio se i premijer, i on je zadao Leposaviću taj zadnji, najteži, bratski udarac, koji nije bio očekivao“, poručio je Vučurović, ističući da je Leposavić napadnut „ni zbog čega“ i da je ministar umjesto smjene očekivao podršku premijera. 

Poslanik Liberalne partije Andrija Popović istakao je da će sa zadovoljstvom glasati za smjenu Leposavića. 

„Evropa i svijet gledaju, kod njih ne prolaze balkanski štosevi. Nijesu obraćali pažnju na CG dok nije „bačena“ politička atomska bomba, negiranjem Vlade Crne Gore genocida u Srebrenici i upitnošću Međunarodnog suda u Hagu“, kazao je Popović. 

On je poručio da antievropska Vlada isto misli što i Leposavić i da treba da se raspadne naokon razrješenja Leposavića. 

Draginja Vuksanović Stanković (SDP) istakla je da je ministar Leposavić odbio da podnese ostavku na zahtjev premijera.

“Šteta po međunarodni ugled Crne Gore zbog njegove izjave o Srebrenici je nemjerljiva. Ovo glasanje je najbolji test za Vladu da vidimo je li demokratska i evropska. Ovo ne može biti dnevno političko, nego civilizacijsko pitanje. Crna Gora je ponosna na svoje antifašističko nasljeđe”, rekla je Vuksanović Stanković. 

Milo Božović (DF) kazao je da se, imajući u vidu sve okolnosti, ne glasa za smjenu Leposavića već da se ustvari glasa o povjerenju Krivokapiću. 

Božena Jelušić (URA) navela je da se danas priča o zločinima iz prošlosti, ali da treba pričati o svemu. 

"Ko ima pravo da prisvoji antifašizam samo za sebe? Ako naši građani slušaju ovu raspravu voljela bih im poručiti da se sjete cijelog kontinuuma vremena. Sa Crne Gore treba skinuti sjenku Srebrenice. Glasaćemo za smjenu ministra ne zato što je Leposavić loš ministar, već zato što je to u interesu Crne Gore", poručila je Jelušić.

Damir Šehović (SD) je na početku izlaganja naglasio da Leposavić treba da bude smijenjen. 

"On ne priznaje rezoluciju Evropskog parlamenta o genocidu u Srebrenici iz 2009. godine. Poigrava se sa najintimnijim osjećanjima pojedinih manjinskih naroda u Crnoj Gori. Crna Gora je jasno upozorena da ne možemo da relativizujemo činjenice vezano za genocid u Srebrenici. Sporno je i to, što je nakon takvog stava u Skupštini, dobio podršku polovine parlamenta i pojedinih zvaničnika Vlade. Kad ste ga već predložili za ministra treba da odgovarate zbog takvog izbora. Okreni obrni predsjedniče Vlade, treba da podnesete ostavku i, ako se držite političkih principa, to ćete i uraditi", rekao je Šehović. 

Milačić Leposaviću: Molio sam mitropolita da vi budete nosilac liste

Poslanik Marko Milačić je poručio da nije istina da je Krivokapić izdajnik a Leposavić heroj. 

„Ja sam razgovarao sa mitropolitom i molio ga da vi budete nosilac naše liste. Ja sam pričao i sa Milanom Kneževićem i sa Andrijom Mandićem i predlagao vas“, poručio je Milačić Leposaviću i kazao da neće glasati za smjenu Leposavića. 

„Ja čak imam i oštrije stavove, jer ovdje vidimo često kalkulanstvo na tu temu, jer ovo je Rezolucija poluistine, koja svađa Crnu Goru“, kazao je Milačić i kazao da je politika minsko polje u kojem je Leposavić trebao pametno da dođe do svojih ciljeva a ne da se zatrči u minsko polje.
 „Vi ste odgovorili na pitanje DPS-a, i to pitanje je bila nagazna mina u koju smo zajedno utrčali. Ne mislite valjda da određeni ljudi u Vladi ne misle kao vi, ali oni nisu danas heroji, zato što trpe.“, kazao je Milačić uz podsjećanje da je prošle zapalio zastavu NATO-a, i da je obećao da će svake godine da je pali, ali da je ove godine prekšio obećanje. 

„Priznajem pred javnoišču da sam javno pogazio riječ. Pogazio sam je zato što nisam želio da ljudi iz DPS-a, ta organizovana kriminalna grupa, otvori šampanjac, pođe u ambasadu i kaže „E, ovo je nova vlast“, kazao je Milačić. 

On je poručio da je Vlada bazirana na sporazumu, zbog kojeg kako kaže „nije spavao danima“. 

Poslanik DF-a Milan Knežević je zamolio Milačića da mu kaže kada su to raspravljali o Leposaviću kao nosiocu njihove liste.

“Pominjali su baku praseta, bubu korelija. Vidim da sve koje ste bi predložili završiše u Vladi. Zamolio bih vas da i mene predložite. Slab sam na vas Milačiću, a jedino je na vas možda slabiji predajednik Skupštine”, rekao je Knežević.

“Milane, slab sam i ja na tebe. Kod vas u kancelariji sam kandidovao to ime. Tu je bio prisutan Andrija Mandić. Milane, ne mogu za Vladu da predložim ni tebe ni mene, to je usud ovog trenutka”, dodao je Milačić Kneževiću.

Nimanbegu: Najbolje da Leposavić podnese ostavku

Poslanik albanske kolaicije Genci Nimanbegu smatra da je najbolje da Leposavić podnese ostavku.

“Glasaću za smjenu ako on ne podnese ostavku”, poručio je Nimanbegu.

Poslanik DF-a Perdrag Bulatović ističe da Crna Gora ima krizu Vlade i premijera.

“Premijer nema podršku. Svako odgovoran, a nema podršku zna šta se radi. Ako se sa DPS-om izglasa Leposavićeva smjena onda se dovodi u pitanje podrška Vladi i premijeru”, kazao je Bulatović.

Fatmir Đeka jeporučio da će glasati za smjenu Leposavića. 

“Ovo je jedan od najboljih poteza Krivokapića. Teški faulovi za jednog ministra pravde. Leposavić ima političke ambicije. Odbijanjem da podnese ostavku on urušava ugled kabineta Krivokapića”, dodao je Đeka.

Potpredsjednica Skupštine i poslanica PzP-a Branka Bošnjak je Krivokapiću rekla da je o ovome trebalo da pričaju iza lica javnosti i zatvorenih vrata, “a ne ovdje da iznosimo prljavi veš”.

“Iz ovoga ćemo svi izaći kao gubitnici”, tvrdi ona.

Bošnjak je istakla da se namnožilo mnogo estradnih vjernika.

“Ne treba mi da se bavimo crkvom nego ona da se vrati u svoje prirodno stanište. Apelujem da krenemo u dijalog jer će nas s pravom ovaj narod pomesti i neka će”, kazala je Bošnjak.

Krapović: Ministar pogriješio jer je upao u zamku DPS-a

Poslanik Demokrata Dragan Krapović je saopštio da niko iz kluba poslanika Mir je naša ancija nije čestitao Leposaviću na stavu.

“Ministar je pogriješio kada je upao u zamku DPS-a i koji nije na linji sporazuma koji smo potpisali, ni međunaordnih pravosnažnih sudskih odluka. Nanio je štetu poziciji Vladi Crne Gore. Nanio je štetu pregovaračkom pricesu, nanio je sebi štetu. Zauzeli smo jasan stav kao poslanici. Za nas je neprihvatljivo da smjenjujemo ministra sa DPS. Pad ove Vlade nije interes građana i to ne sijemo dozvoliti”, kazao je Krapović.

On je navedo da ako prihvatimo da mijenjamo stvari sa DPS onda prihvatamo da mijenjamo stvari sa nekim ko je loš.

“Mislimo da Leposavić treba da ode. Već smo rekli da on treba da podnese ostavku. Ko to za sebe može reći da mora biti ministar i po koju cijenu. Premijer u pravu, Leposavić treba da ode. Pozivam većinu na dijalog i dogovor šta i kako dalje. Pozivam i Vladu da vodi dijalog sa većinom”, istakao je on.

Krapović je rekao da Leposavić mora da ode, ali da je trebao da podnese ostavku i oslobodi vladajuću većinu tereta kojem je danas izložena.

Poslanik SNP-a Vladimir Joković je saopštio da Leposavić neće da podnese ostavku.

“To je u razvijenim demokrarijama govoto nezabilježeno. Nabacili sm loptu na volej DPS-u da oni odlučuju da li će neko u ovoj Vladi biti ministar ili ne. Da li smo šansu DPS-u da nam se danas podsmijeva i vaga što ko će da uradi. A mogu da urade što god hoće. Mogu Nijesu ovo građani tražili 30. avgusta. Nećemo imati šansu koju smo dobili 30. avgusta”, poručio je Joković.

Predsjednik Socijaldemokratske partije Raško Konjević poručio je da je ovakvo stanje neodrživo. 

“Upozoravali smo da je ekspertska Vlada eksperiment koji će završiti kako se završava danas. Ne slažemo se sa onim što je govorio Leposavić. Podržavamo što ga je sankcionisao. Ova Vlada je toliko nesposobna da mora da ode. Nemamo budžet, ni agrobudžet. Ovakve krize se rješavaju na jedini nacin – izborima”,istakao je Konjević. 

Poslanik Milun Zogović, reagovao je, i poručio Konjeviću je ovo vrijeme apsurda i da je vlast dovela sebe u poziciju, da opozcicija likuje zbog njihovog rada. 

“Veliko je žaljenje što smo sebe doveli u situaciju da vi likujete nakon što se poraženi na izborima. Izbori su jedan od modaliteta. Prije izbora ima još modaliteta i prostora za dogovore. Ovdje je poraz jer se jasno vidi iako ste opoziicija određivati da li će neko biti ministar ili ne. Vi koji ste izgubili izbore da nam određujete ko će nam biti ministar”, naglasio je Zogović.

Knežević Krivokapiću: Više nijeste premijer

Poslanik DF-a Milan Knežević poručio je Krivokapiću ako smijeni Leposavića sa DPS-om da više neće biti primijer.

Knežević je istakao je da Srbi “nešto krivi kao narod”.

“Zaključio sam da je naša krivica intenzivirana još 1389.godine u onom boju na Kosovu, kada smo umjesto zemaljskog odabrali nebesko carstvo, i kad nismo pred Otomanlijama htjeli da spustimo nemanjićke barjake, spremni da glavu položimo na panj. Zato što smo se zakleli pravoslavnoj vjeri, Isusu Hristu i našoj crkvi koja nas je držala sve vrijeme. Krivi smo i što smo spasili vladiku Danila, u zetskom selu Srpska, sa vješala. Krivi smo i zbog Careva laza, krivi smo zbog barjaka iz Prvog i Drugog srpskog ustanka, krivi smo zbog Alaj barjaka i barjaka sa Grahovca, Vučjeg Dola, Fundine, Skadra i Bregalnice, krivi smo jer smo se suprostavili Austrougarima na Ceru, Kolubari, Mojkovcu i Kajmakčalanu. Krivi smo jer smo oslobađali Hrvate, Slovence, Makedonce, Bosance i ostale sa kojima smao živjeli u zajedničkoj državi. Krivi smo zato što su nas bacali u jame Kozare, ubijali u Jasenovcu, otvarajući koncetracione logore za našu djecu…..”, nabrajao je Knežević.

Dodao je i da je kriv što je Krivokapića predložio za mandatara.

“Ja sam kriv što sam ovog čovjeka predložio za mandatara, i neka mi Bog oprosti i vaskolika Crna Gora. Posebno neka mi oproste oni kojima sam garantovao da nećemo izdati izborne i ideološke principe oko kojih smo se okupili. Mi nijesmo glasali za sporazum Krivokapić-Bečić-Abazović. Taj sporazum je potpisan iza naših leđa”, kazao je Knežević.

Poručio je da taj sporazum, što se tiče DF-a, “mogu da okače mačku o rep”.

“Jer po tom sporazumu ja treba da pristanem da ne budem više Srbin, da ne bude Temeljnog ugovora sa SPC. Treba da priznam Kosovo. I kad igraju Finska i Rusija, treba da navijam za Finsku. E,neću da navijam za Finsku”, poručio je Knežević.

Istakao je da DF želi da dobre odnose sa Srbijom i Rusijom.

“Krivokapiću, ako sjutra budete sa DPS-om smijenili ministra Leposavića - vi više nijeste premijer. Ukoliko ga ne budete sjutra smijenili – vi nijeste više premijer”, poručio je Krivokapić.

Leposavić: Lakše bi mi bilo da od sjutra ne budem ministar

Ministar pravde i ljudskih i manjinskih prava Vladimir Leposavić kazao je da bi mu lično lakše bilo da od sjutra ne bude službenik Vlade.

On je u parlamentu, u kom se rapravlja o predlogu premijera Zdravka Krivokapića za njegovo razrješenje, rekao da ima utisak da se sa poslanicima mnogo više slaže na temu toga šta znači i predstavlja stravični zločin u Srebrenici, a mnogo manje šta su Ustav, međunarodna politika, pravo i odnosi, do šta su osnovi semantike i logike.

"Sve vrijeme se ponavlja da sam negirao zločin u Srebrenici, a ja sam rekao da ga ne negiram i da na to ne pravo.Ja ću ići dalje u smislu onoga što mislim i govorim, bez obzira hoću li biti ministar", poručio je Leposavić. 

Ministar tvrdi da nema etničkih sukoba koje je on navodno izazvao. Kako je naveo, to je medijska iluzija koja se kreira.

"To je mantra i iluzija u kojoj smo živjeli godinama unazad i živimo i sada", naveo je Leposavić.

Prema njegovim riječima, to je pitanje opasno jer se isključivo postavlja Srbima.

"To je opasno, ne iz čistog moralizma, nego što čovjek koji osjeća nepravdu, ako je pitan da stalno prizna krivicu, on reaguju agresivno i tako se sukob stalno obnavlja. Zato je naša reakcija trebalo da bude u pravcu osude takvih pitanja", poručio je Leposavić. 

Što se tiče pitanja međunarodnog ugleda, Leposavić je rekao da se on danas obnavlja.

"Taj ugled ne može da ugrozi Vladimir Leposavić. Ta briga ne postoji. Mi imamo obavezu prema evropskim integracijama, ali demokratija obavezuje prema građanima", poručio je ministar pravde.

Istakao da je pisao glavnom tužiocu haškog suda Seržu Bramercu zbog toga što je rad diplomatske mreže i rad Ministarstva vanjskih poslova spor i neadekvatan, i zbog, kako je rekao, zboupotrebe

"Ja sam njemu poslao pismo, sa kojim je bio zadovoljan. Ponovio sam kritiku Haškom sudu jer je i on kritikovao Haški sud i kritikovao odluku kojom se Gotovina oslobađa za zločin u Hrvatskoj", kazao je Leposavić.

Ministar se ovrnuo na rad njegovog resora, ističući da su kritike u nekim trenucima više upućivane iz parlamentarne većine.

Istakao je da je bio pod pritiskom i da je, zbog slučaja državni udar, rekao da je desetog dana njegovog rada dobio krivičnu prijavu.

"Gore od političkog srijeljanja i ubistva su montirana suđenja", saopštio je ministar. 

Istakao je da je srećan što ova vlast neće biti srušena.

"Prethodni režim neće se vratiti na vlast, što se toga tiče - game is over", poručio je Leposavić.

Krivokapić: Pozivate na dijalog a ucjenjujete

Premijer Zdravko Krivokapić u žustroj raspravi sa poslanicima Demorkatskog fronta kazao je da je Skupština mjesto u kome živi nemoral i političko licemjerje.

"Jedino što danas niko nije rekao je "kuku nama". Mi u ovom trenutku se bavimo temama koje su daleko od tema koje brinu druge države. Mi se ne bavimo niti vještačkom inteligencijom, niti industrijom 4.0... mi se bavimo temama koje su svugdje odavno pokopane i nema toga ko može da kaže da je Srbe krivio u Crnoj Gori naročito u trenutku kad je ova Vlada krenula da radi", poručio je Krivokapić.

Nakon izbora je potpisan sporazum, poručio je premijer, koji je iritirao mnoge elemente koji nijesu željeli ekspertsku Vladu.

"Ako je nešto bilo dobro to je ekspertska Vlada jer brine o građanima. Niko od nas nema ni lični ni partijski interes i to treba da bude jasno. Pozivate na dijalog a čitavo vrijeme ucjenjujete. Za sve ono što ne mogu da dam kao odgovor imate premijerski sat. Ovdje se toliko laži čuje da se postavlja pitanje što je to politika. To nije kultura trgovine i onoga što radite. Da pričate meni o moralu, ovdje je prisutan nemoral, političko licemjerje", kazao je Krivokapić.

Izjava premijera izazvala je negodovanje velikog broja poslanika DF-a. Oni su "dobacili" premijeru: "Sram te bilo".

Na to je reagovao predsjednik Skupštine Aleksa Bečić, što je dovelo do još oštrije reakcije poslanika DF-a. Bečić je pozvao da se poštuje poslovnik.

"Nemoj mi dizati glas, Bečiću, nisam ti ja član Demokrata", rekao je Slaven Radunović.

Kad je, nakon upozorenja Bečića, Krivokapić nastavio izlaganje kazao je da politiku treba da vode najplemenitiji i najčestitiji kako bi sistem vrijednosti dostigao mjeru koju zaslužuje.

"Niko od nas nije dat da bude poslanik ili premijer, ali ja sam stao na čelo liste da bih pokazao volju da se Crna Gora promijeni. Nakon pobjede, vi nijeste bili ni prisutni a danas prigovarate o sporazumu koji je potpisan i koji su lideri vaše koalicije potvrdili. Ako taj sporazum ne važi, ima mnogo puteva, birajte onaj koji je najbolji i koji narod očekuje", poručio je premijer.

Kazao je da ova Vlada ima jasnu viziju o kojoj ne može da priča zbog toga što ostvarene rezultate ne može da pokaže "jer joj nije otvoren nijedan kanal".

"Došli smo da budemo žrtva, ali nikako da se odnosite prema nama na ovaj način kao da nešto loše radimo. Sve može biti bolje, ali ne na način na koji vi želite. Želite da nas pretvorite u kavez iz kojeg ne možemo da izađemo. Ako neki ministar ne dođe na odbor onda je to jer radi posao za Crnu Goru", rekao je premijer.

Abazović: Teško je graditi društvo pomirenja

Potpredsjednik Vlade Dritan Abazović poručio je da su se nakon 30. avgusta desile istorijske promjene.

“Ja želim u ime Vlade da uputim izvinjenje ukoliko je bilo neprimjerenih reakcija. Mi moramo da razumijemo da smo 30. avgusta napravili nešto istorijsko. Ako je neko mislio da će se Vlada formirati tek tako, i da je naš posao lagan, mislim da se prevario”, kazao je Abazović.

On je istakao da sve što se dešava u Vladi za njega nije iznenađenje. Poručio je da su očekivanja javnosti mnogo veća od realnog i da je teško graditi društvo pomirenja.

“Ovo što govorio premijer, govorio je u domenu ukupne političke etike koja postoji u Crnoj Gori a ne usmjereno prema nekome pojedinačno. Moramo svi da budemo svjesni jedne stvari: mnogo je lako nešto srušiti, mnogo je lako otići sa neke pozicije, ali mnogo je teško graditi društvo pomirenja”, poručio jeAbazović.

Istakao je da je saglasan sa kritikama upućenim Vladi, ali i sa izlaganjem Leposavića.

“Slažem sa većinom diskusija i sa dijelom kritika koje su bile upućene Vladi Crne Gore. Slažem se i sa diskusijom ministra Leposavića”, kazao je Abazović.

Istakao je da sa Leposavićem nema loš odnos, bez obzira što, kako kaže, na pojedina pitanja gledaju različito.

Kazao je da je sugerisao premijeru da pozove poslanike da glasaju autonomno.

"Ali morate da budete svjesni da sve naše odluke nose određene kosekvence. Preuzećemo odgovornost za ono što će se desiti u narednom periodu, nijesam protivnik dijaloga", poručio je Abazović i pozvao da dijalogom dovedu do veće stabilnosti u Crnoj Gori.

Portal Analitika