Politika

Pet sati zasijedao je Odbor za politički sistem, pravosuđe i upravu

Podržano pomjeranje datuma lokalnih izbora, ali i izmjene Zakona o državnoj upravi

Nakon diskusije koja je trajala četiri sata, Odbor za politički sistem, pravosuđe i upravu podržao je izmjene Zakona o lokalnoj samoupravi. Nakon toga, podržane su i izmjene Zakona o državnoj upravi.

Podržano pomjeranje datuma lokalnih izbora, ali i izmjene Zakona o državnoj upravi Foto: PA
Portal AnalitikaIzvor

Kada su u pitanju izmjene Zakona o lokalnoj samoupravi, njima je predloženo pomjeranje lokalnih izbora u 13 opština za 30. oktobar.

Na današnjoj sjednici Odbora, prijedlog su podržali članovi iz Demokratske partije socijalista, Socijalističke narodne partije i Građanskog pokreta URA.

Sa druge strane, izmjene Zakona o državnoj upravi predviđaju veći broj funkcionera u novim ministarstvima, a taj je prijedlog podržan uz sedam glasova za - takođe su u pitanju bili članovi iz DPS-a, SNP-a i URE.

U fokusu bilo pomjeranje datuma lokalnih izbora

Današnja sjednica protekla je u znaku rasprave o izmjenama Zakona o lokalnoj samoupravi.

Miloš Konatar poručio je kako pomenuta inicijativa nije nova, već da je prošle godine predlagana, najprije od strane tadašnjeg predsjednika Skupštine Alekse Bečića, a potom i od strane klubova iz ondašnje parlamentarne većine.

"Praktično je u pitanju isti zakon i nema jednog šefa poslaničkog kluba koji nije potpisao ovakav zakon za odlaganje i objedinjavanje lokalnih izbora", dodao je on, naglasivši kako je i preporuka Evropske unije da izbori budu održavani u jednom danu.

Paunović: Nepotrebne polemike

Polemike koje su nastale povodom prijedloga izmjena Zakona o lokalnoj samoupravi su nepotrebne, poručila je Milosava Paunović (SNP), naročito jer su svi ranije zagovarali objedinjavanje lokalnih izbora.

"Svi smo u proteklih godinu predlagali ovaj zakon, prvo Demokrate, onda DF i SNP", podsjetila je ona.

Bulatović: Gube Podgoricu i zato odlažu izbore

Predrag Bulatović (DF) istakao je kako predloženi akt govori kako Crna Gora danas nema parlamentarnu većinu dijaloga, već brutalnog političkog nasilja i gaženja osnova zakonitosti i ustavnosti.

Da je namjera o objedinjavanju iskrena, poručio je on, predlaganju izmjena prethodio bi dijalog.

"Izbore želi da odloži Milo Đukanović, ali sa pečatom parlamenta, kako on ne bi pogledao eventualnoj provjeri ustavnosti", naglasio je Bulatović, dodajući da zakonsko rješenje ne nudi objedinjavanje, već odlaganje izbora.

Iza svega, dodao je, stoji to što konstituenti nove državne vlasti - kako je on istakao - znaju da gube izbore u Podgorici.

"Po relevantnim istraživanjima sprovedenim u posljednje vrijeme, u Podgorici DPS, URA, SNP, SDP i BS ne mogu imati većinu. Nju imaju ostale partije koje se protive formiranju ove Vlade", poručio je, ocijenivši da odlaganje izbora predstavlja pokušaj bijega od izborne volje.

Pozvao je predlagače da povuku akt.

Konatar: Vi ste ovaj zakon branili na plenumu, a sad ste protiv?

Odgovorio mu je Konatar, podsjetivši Bulatovića da je branio isti ovakav zakon na plenumu.

"Mi smo i tada predlagali da se odlože izbori na Cetinju, u Mojkovcu i u Petnjici. Dakle riječ je o istom tekstu zakona", istakao je Konatar, dodajući da - ako je takav zakon bio validan u novembru, kada su ga zajedno branili, onda je i sada.

"Vi se etablirate u kolidera nasilne većine"

Bulatović je kazao da nikada nije branio ovakve ideje, ali i "da ovo nije isto kao i ono".

"Vi se polako etablirate u kolidera jedne nasilne parlamentarne većine, a lider je Milo Đukanović", kazao je on Konataru.

Nikolić: Ne bih rekao da imate razloga za zadovoljstvo

Inicijativa o objedinjavanju izbora logičan je slijed događaja nakon stabilizacije političkih prilika u Crnoj Gori, poručio je Andrija Nikolić (DPS).

"Objedinjavanje izbora za cilj ima i da oživimo rad Odbora za sveobuhvatnu reformu izbornog zakonodavstva, u sklopu čijeg rada treba obaviti i reviziju biračkog spiska. Mi u samoj Skupštini imamo ljude koji posjeduju neustavno dvojno državljanstvo i glasaju na izborima u dvije države", dodao je on.

Odgovorio je i Bulatoviću na informaciju o istraživanjima, ističući kako prema anketama DPS-a situacija nije baš takva.

"Ne bih rekao da oni koji prizivaju izbore baš imaju razloga za zadovoljstvo", poručio je Nikolić.

Martinović: Pravna lakrdija kvazi-Vlade

Predložene izmjene Zakona o lokalnoj samoupravi su, kako je kazao Vladimir Martinović (Demokrate), rješenje koje gazi i zakone i Ustav, te da je u pitanju "pravna lakrdija kvazi-Vlade".

"Ne čudi me što kvazi-premijer Abazović podržao ovo neustavno rješenje, jer je on svih ovih mjeseci, dok je bio jedini vicepremijer i koordinator bezbjednosnih službi, ćutao i nije pružao odgovore na brojna pitanja poput onih šta u policiji radi Ljubo Milović i kako je angažovan tamo. Do dan danas nijesmo od Abazovića dobili informacije šta Milović i Lazović rade u bezbjednosnom sektoru", poručio je.

Koprivica: Prijedlozi nijesu bili isti

Momo Koprivica (Demokrate) kazao je kako je neistina da je podnijeti prijedlog izmjena Zakona o lokalnoj samoupravi identičan kao i onaj od prošle jeseni.

"To je čista neistina i manipulacija. U novembru su poslanici tadašnje većine podnijeli prijedlog o objedinjavanju izbora. Ko god tvrdi da je riječ o sadržinski istom aktu, baca građanima prašinu u oči. Ovaj zakon podrazumijeva odlaganje, a ne objedinjavanje izbora. Dakle, ovi izbori koji su zakazani za jun, ne pridružuju se nekim drugim, nego se prosto dislociraju", rekao je Koprivica.

On je poslanicima većine poručio kako su propustili da produže mandat odbornicima u opštinama u kojima izbori treba da budu odloženi, odnosno da toga u predloženim zakonskim izmjenama - nema.

Ako ovaj zakon bude usvojen i dođe do njegove primjene, Danilo Šaranović (Demokrate) poručio je kako će on i Koprivica podnijeti ostavke u Odboru za sveobuhvatnu izbornu reformu.

Milačić: Belivuk je koalicioni partner URE, sram vas bilo

Kako je kazao Marko Milačić (Prava Crna Gora), prijedlogom Zakona krši se Ustav i jer je u njemu određen datum izbora, što je zapravo nadležnost predsjednika.

Milačić je rekao i "kako je od juče Veljko Belivuk koalicioni partner URE, zajedno sa kriminalnim, pravosudnim i tužilačkim miljeom". On je istakao i kako se odlaganjem izbora želi konsolidovati DPS.

"Osim što je u pitanju ogromno pravno i ustavno nasilje, ono što je sa tim vezano i šta je uzrok toga, jeste da se konsoliduje DPS", naglasio je on, dodajući da je situacija u Crnoj Gori opasnija nego ikad.

Optužio je URU da je bila u korelaciji sa DPS-om i u novembru, kada su predlagana odlaganja izbora na Cetinju, u Mojkovcu i u Petnjici.

Na to što su ga iz URE, u današnjem saopštenju, optužili da je štitio organizovani kriminal imao je kratku poruku.

"Sram vas bilo za to. Vi da mi kažete da štitim kriminal, a vi ste sada sa tim kriminalom. URA je našminkana nacionalistička partija", rekao je on, optuživši ih kako su oni, zajedno sa DPS, ekstremna desnica.

"Neokomite su u sprezi sa organizovanim kriminalom"

On je poručio kako su Ljubo Milović, Petar Lazović i njihova ekipa, sa Milom Đukanovićem, rukovodili 'onemogućavanjem' ustoličenja Joanikija.

"Upravo Milović je bio jedan od organizatora puča na Cetinju, vidimo spregu tog neokomitskog pokreta sa organizovanim kriminalom, slikanje ispod Krsta Zrnovog Popovića i nelegalnu pušku, mi govorimo o najekstremnijem miksu organizovanog kriminala. A to je desnica, kriminal, antiustavno djelovanje i derogiranje prava. To je nova parlamentarna, pučistička većina", ocijenio je.

Poručio je kako je afera sa Petrom Kneževićem lansirana jer su inicijatori znali da se sprema ona sa Lazovićem i Milovićem.

"Da krenemo u proteste"

Izbori se odlažu, kako je kazao, jer Lazović neće moći da 'torturiše' ljude u Bijelom Polju, a (Miloš) Medenica da agituje po Kolašinu.

"Ako ne dotvolite narodu da se izjasne po Ustavu, izjasniće se na ulici. Građani Crne Gore će se pitati na ulici. Ako se ovo desi, pozivam građane i njihove političke predstavnike da što prije, ne u mjesecima nego u danima pred nama, što prije sjednemo, napravimo organizacioni odbor i koordinaciju i krenemo u proteste - odlučne, demokratske, zrele i žestoke", naglasio je.

"Što god mu kažete, Milačića ne možete uvrijediti"

Miloš Nikolić (DPS) poručio je kako nema toga što se Milačiću može reći a da bi ga moglo uvrijediti.

Kazao je kako je Milačić 150.000 građana Crne Gore nazvao organizovanim kriminalcima.

"Vi pravite štetu vašim glasačima"

Pobunio se na to Milačić, ističući da je uvrijeđen Nikolićevim konstatacijama. Kazao je Nikoliću i da se ne sakriva iza glasača DPS-a.

"Ja govorim o konkretnim ljudima, a Vi pravite štetu vašim glasačima. Jer Vi ne želite da se otrgnete od balasta ljudi koje sam pominjao", odgovorio je, pitajući ga kakva je uloga Zorana Lazovića i ostalih u DPS-u, te da li su oni bili uključeni u "puč na Cetinju".

Pitao je Nikolića i šta misli o tome "da se Crna Gora brani sa Belivukom". DPS je, kako je konstatovao, političko krilo mafije.

"Ako smo to prije znali, sada i vidimo. Više nema priče. Sada samo treba da reaguje Novović, kao što je krenuo, da dođe do neophodnih promjena u Upravi policije i da se ovo nastavi. Zato ste vi podržali manjinsku Vladu, da se ovo klupko više ne odmotava, jer vam je pakleno, počeće i poslanici da bježe", poručio je Milačić, dodajući Nikoliću "bježite odavde, ko zna šta će još iz poruka da izađe".

"Polako, biće i vaših partnera u porukama"

Nikolić mu je odgovorio kratko.

"Možda će svjedoci saradnici biti neke vaše kolege i partneri, vezano za druge klanove, i ne zalijećite se mnogo sa porukama i sa SKY-em, mislim da ćete biti neprijatno iznenađeni. Pripazite, neki vaši prijatelji, drugovi i partneri možda budu svjedoci saradnici, a Vi znate na koga mislim", konstatovao je Nikolić.

Vuksanović - Stanković: Koprivice, ne uzimajte me u usta

Do nove žustre polemike je došlo između Koprivice i Draginje Vuksanović - Stanković (SDP). Najprije je poslanica SDP-a rekla kako će Koprivici sve reći na plenarnoj sjednici, na šta je on kazao kako ona prijeti praznom puškom.

"Puške su prazne, a SKY aplikacije pune", rekao je on.

Vuksanović - Stanković reagovala je na to.

"Jeste li Vi to meni rekli? O čemu Vi to pričate? Ako ste aludirali na mene, podnijeću krivičnu prijavu protiv Vas. Mene ne uzimajte u usta, ostavite se mene, krivično ću Vas goniti za klevetu po privatnoj tužbi. Nemojte da insinuirate na moj račun, da ne bih ja u odnosu na Vas i pojedine Vaše kolege. Pogotovo kad ste bili u onoj VAR sobi u noći Belvedera. Tako da nije korektno da bilo što insinuirate", poručila mu je.

Kazala je i kako Demokrate nestaju sa političke scene.

Koprivica joj je odgovorio kako je bila predsjednica stranke sa najkraćim stažom u istoriji parlamentarizma.

Konatar: Manite se poziva na radikalizaciju

U završnoj riječi, Miloš Konatar poručio je poslanicima da se suzdrže poziva na radikalizaciju. 

Podsjetio je kako je namjera predlagača da bude izbjegnuta trenutna situacija prema kojoj bi građani u junu i julu bili u konstantnom izbornom procesu i u kampanji.

"Niko ne bježi, niti će pobjeći od izbora, samo dozvolite naše tumačenje da je bolje da se lokalni izbori održe u jednom danu, to je i preporuka Evropske komisije iz izvještaja iz 2019. i 2020, to je i preporuka OEBS-a, tako da se nadam da će ovaj akt dobiti podršku Odbora i da ćemo Zakon usvojiti u plenumu", zaključio je on.

Mugoša: Preglomazan sistem

U ostatku sjednice, članovi Odbora razmatrali su izmjene Zakona o državnoj upravi, kojim je predviđen veći broj funkcionera po ministarstvima u odnosu na dosadašnje stanje.

U uvodnom obraćanju, Konatar je poručio da će, shodno predloženim izmjenama, šest ministarstava imati tri državna sekretara, šest - dva, a još šest po jednog.

Boris Mugoša (SD) kazao je kako je u pitanju izuzetno glomazan sistem, naročito kada je u pitanju činjenica da će u ministarstvima postojati čak 36 državnih sekretara.

"Suštinski, svakom ministru potreban je jedan državni sekretar. A ova situacija, da vi uvodite ne dva, nego tri državna sekretara - ne postoji nikakav razlog za to. Nemojmo ovo da radimo, urušavamo jedan sistemski zakon i zakone o državnoj upravi i državnim službenicima i namještenicima. Ovih 12-13 državnih sekretara je 250-300 hiljada više u budžetu bez potrebe", poručio je on.

Električar sa tri srednje je ministar i vicepremijer

Marta Šćepanović (DPS), sa druge strane, smatra kako je praksa pokazala da je u nekim ministarstvima potreban veći broj državnih sekretara.

Izmjene Zakona o državnoj upravi, kako smatra Danilo Šaranović (Demokrate), zapravo su - zakon o foteljama.

"Uz poštovanje prema toj struci, imamo situaciju da je električar sa tri godine srednje škole na poziciji ministra poljoprivrede i potpredsjednika Vlade za ekonomsku politiku", dodao je on.

Posebno treba pratiti revanšizam koji predstoji, poručio je Predrag Bulatović, navodeći kako u Vladu ulazi partija koja je dobro upoznata sa svim 'po dubini i širini', a to je DPS.

Nikad više funkcionera

Nema logike da, kad se broj resora povećava, dolazi do rasta broja državnih sekretara, smatra Momo Koprivica. Nikad manjeg legitimiteta, a nikad veće borbe za funkcije, dodao je.

"Nikad više ministarstava, nikad više ministara bez portfelja, nikad više potpredsjednika, nikad više državnih sekretara", ocijenio je on.

Konatar je na sve to odgovorio kako promjene u državnoj upravi dolaze zato što ova država nema vremena da čeka, te da treba odmah da počne da se radi.

"Upravo zato sam predložio da ovaj Zakon ide po hitnom postupku", konstatovao je Konatar.

Izmjene Zakona o lokalnoj samoupravi:  Novo-staro kontroverzno pitanje ponovo na dnevnom redu
1
Izmjene Zakona o lokalnoj samoupravi: Novo-staro…
04.05.2022 00:00

 

Portal Analitika