Politika

Završena rasprava o rebalansu budžeta i zaduženju

Svi saglasni da je situacija teška, uglavnom upiru prstom u prethodnu Vladu i program "Evropa sad"

U Skupštini Crne Gore završena je rasprava o rebalansu budžeta i o zaduženju, koja je trajala duže od sedam sati.

Svi saglasni da je situacija teška, uglavnom upiru prstom u prethodnu Vladu i program "Evropa sad" Foto: PA
Portal AnalitikaIzvor

Umjesto dosadašnjeg zaduženja od 561 milion eura, novom odlukom predviđen je iznos od 760 miliona, a poslanici su se saglasili kako je situacija u javnim finansijama izuzetno teška.

Sada mnogi nemaju dilemu - pa najveći broj poslanika za aktuelno stanje upire prstom na prethodnu Vladu i njen program "Evropa sad".

Ministar finansija Aleksandar Damjanović na kraju rasprave poručio je kako vjeruje da će svi poslanici podržati rebalans, a glasanje će biti održano naknadno.

Damjanović: Zaduženje uslovljeno rebalansom, penzije i plate biće isplaćivane neometano

Damjanović je na samom početku sjednice govorio o razlozima usljed kojih je Vlada morala da se odluči i na rebalans i na korekciju odluke o zaduženju.

"Ranije smo najavili da će rebalans biti neophodan, ostavili smo dilemu da li će to biti u julu ili u septembru. Kakva god bude odluka ovog doma o rebalansu, garantujem da ćemo uraditi sve da imamo nesmetanu isplatu svih davanja - zarada, penzija i socijalnih davanja", kazao je ministar finansija Aleksandar Damjanović.

Govoreći o zaduženju, kazao je kako je to uslovljeno rebalansom, te da je iznos od 760 miliona realan. Kazao je kako očekuje da rebalans bude jednoglasno usvojen.

"Neću da krivim nikoga, bilo je prilike da se kroz emisije dosta toga kaže. Ko ovo doživljava ozbiljno - ozbiljno će da shvati, ko ne doživljava - srećan mu put. Ko od ovoga pravi botovanje po Instagramima i Fejzbucima - srećno mu bilo. Ovdje se razgovara o ozbiljnim stvarima u delikatnom trenutku", dodao je.

Radulović pominje bankrot

Zabrinut je i Branko Radulović (DF), koji ističe kako je Crna Gora pred bankrotom. Optužio je RTCG da na "bezočan i gebelsovski način vodi politiku protiv 81 poslanika".

"Ako nijeste gledali emisiju u ponedjeljak i dnevnike u nedjelju i ponedjeljak, onda pogledajte. Po njima, mi smo svi lagali, posebno tri profesora ekonomije. Mi smo ovdje, kako kaže njihov drugi gost, posljednja ljudska stvar. Mi smo dripci. Znam da smo grešni po mnogim stvarima, ali nijesam ni dripac, ni lažov, niti neuk", istakao je on.

Radulović: SPC i DF su postavili rektora UCG; Živković: Ovo je skandal
0
Radulović: SPC i DF su postavili rektora UCG; Živković: Ovo…
28.09.2022 13:05
 
Đurović bi da se opet kriminalizuje kleveta
1
Đurović bi da se opet kriminalizuje kleveta
28.09.2022 13:01

Kazao je kako su SPC i Demokratski front postavili rektora Univerziteta Crne Gore Vladimira Božovića, a predsjednika CANU Dragana Vukčevića predsjednik države Milo Đukanović.

Ivanović: Novca nema, cijena obveznica na istorijskom minimumu, dug odavno alarmantan

Petar Ivanović (DPS) poručio je da novca u državnoj kasi nema, te da je cijena obveznica dostigla istorijski minimum.

"Trend kretanja cijena javnog duga odavno je alarm za uzbunu, na to se ni sadašnja ni prošla Vlada nijesu ni osvrnuli", istakao je on.

Deficit tekućeg bilansa, kako je dodao, primiče se visini od 10 odsto, a zaduženja se koriste za potrošnju.

"Imamo ugašen KAP, gubitak EPCG je skoro 100 miliona, Rudnik uglja pred bankrotom, a Solar bilježi gubitak i ima mnogo više zaposlenih nego svi proizvođački kapaciteti u EPCG. Višak struje prodat je po 200 eura po megavatu - sad se kupuje po 700, ugalj prodat Srbiji - sad nedostaje, spoljnotrgovinski deficit je povećan za 430 miliona, sezona je bila kratka i loša, neki hoteli zatvoreni, investitori odlaze a neki tuže državu. Montenegro Works ugašen, Air Montenegro u problemima, Rudnik uglja bi da proizvodi pivo, a Željezara struju", rekao je Ivanović.

Đurović: Ukazivali smo na nedostatke

Dejan Đurović (DF) poručio je kako su ranije upozoravali na nedostatke u budžetu.

"Na prihodnoj strani nijesu ostvarena 54 miliona eura, niti je bilo zakonskog osnova da taj novac bude prihodovan", istakao je on.

Optužio je bivšeg ministra Milojka Spajića, dodajući da su njemu ukazivali na sve manjkavosti budžeta.

SNP: Zaduženje je očito potrebno

Socijalistička narodna partija će, kako je kazao Dragan Ivanović, podržati rebalans.

"Kako sva ova sredstva obezbijediti i da li neki prihodi mogu da doprinesu tome - mislim da se to teško može desiti u ova tri mjeseca. U svakom slučaju, očito se ova Vlada mora zadužiti kako bi se nadomjestila nedostajuća sredstva", naglasio je.

Koprivica: Ova Vlada uzurpira funkcije izvršne vlasti, podnijećemo amandman

Ova Vlada kojoj je izglasano nepovjerenje ne može da uzurpira funkcije izvršne vlasti, poručio je Momo Koprivica (Demokrate). Toj uzurpaciji, kako je dodao, doprinio je i predsjednik države, odbijajući da da mandat Miodragu Lekiću.

"Sada Vlada ne dolazi na premijerski sat, nema poslaničkih pitanja, a hoće da vrši vlast što duže. To se reflektuje i na kvalitet i na sadržinu ovog rebalansa", rekao je Koprivica.

Dodao je da Demokrate, ipak, neće blokirati finansiranje javnih potreba.

"Demokrate će predložiti amandman kojim će biti zabranjena isplata iz tekuće budžetske rezerve fizičkim licima tokom kampanje i nakon nje", kazao je, ističući da će tako nastojati da se spriječe predizborne zloupotrebe.

Konatar: Ne može svako da kritikuje, ja to neću da dozvolim

Miloš Konatar (URA) istakao je kako nema svako pravo da kritikuje, te da istorija ne počinje u posljednje dvije godine.

"Nemam problem kad kritikuje Branko Radulović, ali da dozvolimo da nam sad moralne lekcije drže oni koji su opljačkali državu, za koje se vežu korupcionaške afere, čije je djelovanje upitno sa aspekta zaštite državnih interesa i koji su lojalnost državi naplatili kroz lične privilegije - to neću da dozvolim", istakao je.

Radulović: Glasao sam za "Evropu sad" jer sam morao, to je "nezreli projekat"

Branko Radulović kazao je kako je ovo posljedica "jednog nezrelog projekta" koji se nazivao "Evropa sad".

"Ja sam glasao za njega, a Nebojša Medojević me pitao - kako možeš da glasaš. Odgovorio sam mu - kako moram. Jer, to je opilo gladni dio građana Crne Gore. I sada smo mi u strašnom problemu", konstatovao je.

"Evropa sad" je, dodao je, najviše pomogla Vučićevu ekonomiju, jer je u drugom kvartalu prošle godine drastično porastao uvoz u odnosu na isti period lani.

"Dva puta sam odbio da budem ministar, a sada hoću i nudim se da budem potpredsjednik Vlade za ekonomiju, a Vi (Damjanoviću) sa mnom ministar finansija", dodao je.

Smailović: Govorili smo da je budžet populistički i neodrživ

Rebalans je, za Amera Smailovića (BS), očekivan potez.

"Prošle godine smo prilikom usvajanja budžeta govorili da će on biti neodrživ, jer je bio baziran na nizu populističkih mjera i bez kvalitetne analize", naglasio je on.

Šehović: Zar ovo nije najbolji budžet u istoriji?

Današnja rasprava, kako je istakao Damir Šehović (SD), treba da pošalje poruku da svjedočimo krizi javnih finansija kakva posljednjih decenija nije viđena u Crnoj Gori.

"Svega 10 mjeseci od usvajanja, kako je tada govoreno, najboljeg budžeta u istoriji, mi imamo budžetsku rupu od 170 miliona eura. I ta rupa, po prijedlogu ovog rebalansa, ne treba da se popunjava reformama, uštedama ili nekom fiskalnom virtuoznošću, već zaduženjem. A ni samo zaduženje nije problematično, nego to što će ono ići za finansiranje tekuće potrošnje", poručio je on, dodajući kako se sve dešava u trenucima 'vegetacije' Vlade u tehničkom mandatu.

Pozvao je Damjanovića da koriguje prijedlog rebalansa.

Striković: Zar štednja ne treba da počne od službenih puteva i kola?

Adnan Striković (SDP) upitao je da li su odgovorni samo oni koji su usvajali budžet, ili i oni koji su ga prošle godine usvojili.

"Ako treba da štedimo, zar ne treba prvo da se odustane od službenih puteva, da se ne vodi po 10 ljudi u pratnji, zar ne treba da se odreknemo tolike potrošnje goriva za službena kola i besplatnih telefonskih računa - pa da zadnja stvar budu ljekovi za građane? Ali ne - nama fali novca i već fali ljekova", poručio je.

Izgleda da je zdravlje građana, kako je zaključio, posljednji među prioritetima.

Nimanbegu: Podržaću rebalans

Genci Nimanbegu (Forca) rekao je da će podržati rebalans.

"Da li imamo kvalitetne investicije? Da li smo u budžetu za 2021. imali toga? Ja mogu reći da nijesmo", konstatovao je on.

Damjanović: Perfidno je gašeno javno zdravstvo

Odgovarajući na stavove poslanika, ministar Damjanović je, između ostalog, poručio kako je doprinos za zdravstveno osiguranje ukinut neustavno, te da smo se "Fondom za zdravstveno osiguranje poigrali do kraja".

"Perfidno je gašeno javno zdravstvo", naglasio je on.

Ključ je u tome da dođe do osjetnog rasta bruto društvenog proizvoda, dodao je.

"Ako ne bude rasta BDP-a, nema nam popravljanja ovih bilansa", istakao je Damjanović.

"Pravili političke projekte parama građana, stvorili dugove od 100 miliona i više"

Govoreći o radu prethodne Vlade i resornog ministra, on je to ocijenio kao "neukost".

"Daj bože da se više ne ponovi neukost i perfidnost i loša namjera. I da niko nikad više ne pravi političke projekte parama države i građana, stvarajući dubioze od 100 miliona i više", ocijenio je.

Temelji svemu, konstatovao je, udareni su prije prošle vlasti, kada su rasprodavani brojni državni resursi.

Poručio je i kako su pojedine nevladine organizacije "zgrnule milione od države kroz upravne sporove i postupke, obesmišljavajući kompletan sistem".

Sekulić: Neko treba da odgovara, budžet je fingiran

Dragica Sekulić (DPS) istakla je kako je građanima obećavano sve što su voljeli da čuju, a da sad nema novca ni za sljedeća tri mjeseca.

"Realnost je da je nečijim neodgovornim planiranjem i fingiranjem budžeta došlo do situacije da nam do kraja godine fali 170 miliona eura. Namjerno su sakrivani potrebnih troškova Fonda zdravstva, a sa druge strane namjerno su predstavljani nerealno uvećani prihodi po osnovu zakona koji nikad nijesu usvojeni. I to je nešto zbog čega neko treba da odgovara, ne samo politički, već jer je obmanuo građane", istakla je ona.

Mugoša: Dok se vi prepirete, sistem puca

Boris Mugoša kazao je kako, dok se sve svodi na priču da li su krivi Milojko i Jakov ili oni nakon njih, sistem puca.

"Nama ste pričali - za 15 godina ste se zadužili četri milijarde, a oni su uspjeli za dvije da se zaduže milijardu i sto", rekao je on.

Upitao je većinu zbog čega su glasali za ukidanje poreza na zdravstveno osiguranje.

"Morali smo", odgovorio mu je sa mjesta Branko Radulović.

Sekulić: Što ne kažete da ste vi glasali taj budžet, gdje vam je odgovornost

Predrag Sekulić (DPS) kazao je kako je Damjanović zaboravio da kaže kako su Damjanović i njegova partija glasali za budžet. Upitao je parlamentarnu većinu zašto ne podnesu odgovornost za taj potez.

"To što se Vi svađate sa prethodnim ministrom Spajićem ko je u pravu, građanima ne znači ništa. A bojim se da nijeste u pravu ni Vi ni on", poručio je.

Radunović: Uspješno se rukovodi Elektroprivredom i Rudnikom uglja

Slaven Radunović (DF), reagujući na izlaganja poslanika DPS-a, kazao je da su oni sve napravili da upropaste razne državne firme.

"I sad su se sreli sa uspješnim rukovođenjem i ne znaju šta da kažu i kako da reaguju", istakao je on, govoreći o EPCG i Rudniku uglja.

Popović: Biciklističkim stazama se niko ne vozi, a autobusi nemaju kuda da voze

Zdenka Popović (Demokrate), između ostalog, govorila je o - biciklističkim stazama u Podgorici.

"Jeste li vidjeli ove biciklističke staze koje je uradio? Jeste li vidjeli da su one bezbjedne? Postavljene su prepreke, zatvorili smo glavne saobraćajnice i bulevare, napravili biciklističke staze po kojima se niko ne vozi. A kupili smo moderne autobuse koji nemaju kuda da se voze. Umjesto da tih staza postoje trake kojima će se voziti novi autobusi, mi imamo biciklističke staze koje služe za šetnju. Predlažem da Vlada i mi kao poslanici kupimo bicikla i trotinete i da se zahvalimo Vukoviću što nam je obezbijedio uštedu 3,5 miliona po osnovu potrošnje goriva", dodala je ona.

Eraković: Vi koji ste glasali za ovo, izvinite se građanima

Jevto Eraković (DPS) tražio je od svih poslanika koji su, kako je istakao, glasali za "nakaradne zakone" koji su doveli do aktuelne situacije, da se izvine građanima.

"Ćutke su tada glasali za tu pogubnu odluku, a predstavnici tadašnjeg Ministarstva finansija podrugljivo su nam objašnjavali da su posebnu pažnju obratili na zdravstveni sistem i da je sredstava sasvim dovoljno, a da mi ne znamo šta je neto, a šta bruto", rekao je Eraković.

Portal Analitika