Rak pluća vodeći je uzrok smrti od raka u svijetu, uzrokuje oko 1.8 miliona smrti svake godine. Stope preživljavanja pacijenata kod kojih je bolest uznapredovala posebno su loše.
Sada stručnjaci testiraju novu vakcinu koje upućuje imunološki sistem da ubija ćelije raka, a zatim ih sprječava da se vrate. Vakcina BNT116, koju proizvodi BioNTech, dizajnirana je za liječenje raka pluća ne-malih ćelija (NSCLC), najčešćeg oblika bolesti.
Prva faza kliničkog ispitivanja na ljudima pokrenuta je na 34 istraživačka mjesta u sedam zemalja: Velikoj Britaniji, SAD-u, Njemačkoj, Mađarskoj, Poljskoj, Španiji i Turskoj.
Vakcinu će dobiti oko 130 pacijenata koji su u različitim stadijumima bolesti - od ranog, prije operacije ili hemoterapije, do kasnog stadijuma ili recidiva raka.
Kako funkcioniše nova vakcina?
Vakcina koristi mRNA, poputvakcine protiv covida-19, i omogućava imunološkom sistemu da napada ćelije raka koje prepoznaje pomoću tumor markera.
Cilj je da se ojača imunološki odgovor osobe na tumor te ostave zdrave ćelije netaknutima, za razliku od hemoterapije.
"Ulazimo u vrlo uzbudljivu eru kliničkih ispitivanja imunoterapije zasnovane na mRNA kako bismo istražili liječenje raka pluća", rekao je prof. Siov Ming Li, onkolog koji vodi ispitivanje u Velikoj Britaniji, piše Gardijan.
"Jednostavno ju je isporučiti, možete odabrati specifične antigene u ćeliji raka, a zatim ih ciljati. Ova tehnologija je sljedeća velika faza liječenja raka", rekao je Li.
Nedeljne doze vakcine
Januš Rac (67) iz Londona bio je prva osoba koja je primila vakcinu u Velikoj Britaniji. Dijagnozu je dobio u maju, a ubrzo nakon toga je započeo hemoterapiju i radioterapiju.
Naučnik koji se bavi proučavanjem vještačke inteligencije rekao je da ga je njegova profesija inspirirala na učešće u ispitivanju.
"I ja sam naučnik i razumijem da napredak nauke, posebno u medicini, počiva na spremnosti ljudi da pristanu da se uključe u istraživanja", rekao je.
Rac je u utorak u 30 minuta primio šest uzastopnih injekcija. Svaka doza vakcine imala je drugačiju RNA. Vakcinu će primati jednom nedjeljno tijekom šest uzastopnih sedmica, a zatim svake tri nedelje tokomgodine.
"Bezbolno je. Puno je bolje od hemoterapije koja mi je teško pala", rekao je Rac nakon vakcinisanja za Sky News.
"Nadamo se da će ovaj tretman zaustaviti povratak raka jer se on često vraća kod pacijenata kojima su zahvaćena pluća, čak i nakon operacije i zračenja", rekao je doktor Li.