Počelo je okupljanje građana ispred crnogorskog parlamenta, u znak protestazbog ponovnog odbijanja da se Predlog Zakona o zabrani fašističkih, neofašističkih i vojnih nacionalističkih organizacija i upotrebe njihovih simbola uvrsti u dnevni red skupštinskog zasijedanja.
"Izražavamo protest u ime LSCG, koji se već duže vrijeme bori da Zakon o zabrani fašitičkih organizacija i njenih simbola uđe u skupštinaku proceduru. Taj zakon je predat u oktobru i nažalost već tri puta u godinu dana nije uvršten u dnevni red”, kazao je predsjednik Liberalne partije, Andrija Popović.
On je istakao da partije, koje se izjašnjavaju kao građanske, odbijaju da se u Skupštini raspravlja o Zakonu o zabrani fašitičkih organizacija i njenih simbola.
“Društveno je neprihvatljivo da prvi antifašistički Zakon u Crnoj Gori većina poslanika odbija da stavi na dnevni red i da o njemu rapsravlja a kamo li da ga usvoje. Navodno se radi sve o građanskim partijama”, poručio je Popović.
Brine, kako ističe Popović, to što je čak 12 poslanika/ca državotvorne antifašističke opozicije nije glasalo da se Zakon uvrsti u dnevni red.
“Očigledno su imali pametnija posla... O vlasti ne želim ni da govorim, jer je ona uvijek kada je taj Zakon u pitanju ili uzdržana ili protiv, izuzev poslanika doktora Pavićevića”, kazao je Popović.
Kako je dalje poručio Popović, moramo se zapitai kuda ide Crna Gora.
''Antifašizam je ugrađen u temelje naše države i predstavlja njenu suštinsku vrijednost. Crna Gora je od 13. jula 1941. godine ugradila temelje antifašizma. To je borba za univerzalne evropske vrijednosti i poštovanje različitosti. Moramo poslati jasnu poruku da nije prihvatljivo u Crnoj Gori da se veličaju ratni zločinci'', poručio je Popović.
Postoje tri organizacije ali ne znaju koje
Upitan koje su to fašističke organizacije u Crnoj Gori, Popović je kazao da ih ima tri, ali da ne mogu da saopšte imena organizacija jer nemaju spisak.
''U ovom prijedlogu zakona o zabrani fašističkih, neofašističkih, vojnih nacionalističkih organizacija i upotrebe njenih simbola, pominju se tri organizacije. To su organizacije koje se temelje na nekadašnjem četničkom, ustaškom pokretu. Mi nemamo spisak svih tih organizacija ali ovaj zakon bi prepoznao novije organizacije i on se predlaže u sprječavanju podsticanja vjerske, nacionalne i rasne mržnje i netrpeljivosti među građankama i građanima Crne Gore. Nije zadatak političkih partija da istražuje i da ih traži te organizacije koje eventualno postoje, ali zakon i sa svojim kaznenim odredbama doprinosi tome da se to zlo na neki način sasječe'', zaključio je Popović.
Okupljeni građani nose transparente sa natpisima "Stop novim fašistima i podjelama", "Stop govoru mržnje".
Podjećamo, poslanik Liberalne partije (LP) Andrija Popovićtri puta je predlagao da taj zakon bude razmatran na plenumu, ali je većinom glasova svaki put odbijen.
Iz LP-a je, ranije saopšteno da su, odbijanjem da razmatraju taj predlog zakona, crnogorski poslanici i političke partije pokazali da im nije stalo do poštovanja najvećih tekovina modernog i demokratskog društva i osnovnih postulata Evropske unije (EU).