BNT165b1 prvi je kandidat za vakcinu u sklopu BioNTechovog projekta protiv malarije. Vakcina bi se trebalo proizvoditi i u Africi.
Jedan je to od nekoliko napora usmjerenih na borbu protiv bolesti koju prenose komarci i koja svake godine ubije više od 600.000 ljudi, od kojih su većina djeca u Africi. Komplikovana struktura i životni ciklus parazita malarije dugo su sprečavali napore da se razvije vakcina.
Nakon decenija rada Mosquirix, koji je proizvela britanska kompanija GSK, postala je prva vakcina protiv malarije koju je odobrila Svjetska zdravstvena organizacija (WHO), ali nedostatak finansijskih sredstava i komercijalnog potencijala osujetio je GSK-ov kapacitet da proizvede onoliko doza koliko je potrebno.
Univerzitet Oxford takođe razvija vakcinu protiv malarije, a podaci o srednjoj fazi ispitivanja objavljeni su u septembru.
Nema direktnih poređenja, ali neki naučnici sugerišu da je vakcina Oxforda korak naprijed u odnosu na Mosquirix te da pruža dugotrajniji imunitet. BioNTech vakcina protiv malarije temelji se na mRNA tehnologiji, koja je korištena i u dijelu vakcina protiv covida-19, prenosi Index.hr.