Za Nurkovića je glasalo 48 poslanika. Nije bilo nevažećih listića, niti uzdržanih, kao ni glasova protiv.
Nakon glasanja, Nurković je položio zakletvu.
Glasanje je uslijedilo nakon završene rasprave i kratke pauze.
Poslanici će sjutra nastaviti rad, a na dnevnom redu biće niz drugih zakona.
Poslanici su završili raspravu o izmjenama zakona o opštem obrazovanju i vaspitanju.
Jelenka Andrić (PES) kazala je da ne treba govoriti samo o vremenu posle 2020. godine, nego i prije te godine.
"Baš tada su se dešavale ozbiljne manipulacije u obrazovnom sistemu", rekla je poslanica PES-a.
Ona je kazala kako ostaje pri stavu da će ponuđena rješenja unaprijediti obrazovni sistem.
Poslanik DPS-a Ivan Vuković smatra da izmjene stižu kada je obrazovni sistem na najnižim granama od obnove nezavisnosti.
Kaže da je ta Vlada bila politički inkubator za Pokret Evropa sad, a podsjetio je na direktore škola koji ne priznaju državu ni referendum o nezavisnosti.
On tvrdi da će se funkcije direktora dijeliti po partijskom ključu, o čemu govori i snižavanje kriterijuma.
''Pa se ne traži sedam, nego pet godina iskustva'', dodao je Vuković
Ovim se, kaže, legalizuje postojeće katastrofalno stanje.
''Ovo je zločin prema budućim generacijama'', zaključio je Vuković.
Poslanica DPS-a Aleksandra Despotović poručila je da nekome bio cilj - da mnoge stvari prođu ispod radara i da građani ne budu obaviješteni.
"Žao mi je što danas, u sred godišnjih odmora, 16. avgusta u 22.30 govorimo o prosvjeti. Dragi građani i građanke, pretpostavljam da ste neđe na godišnjem odmoru i da nemate priliku da slušate raspravu o prosvjeti. Možda je i to nekome bio cilj - da mnoge stvari prođu ispod radara, a da vi ne budete obaviješteni", kazala je ona.
Istakla je da neće osporiti prava poslanika da potpišu i stave zakon u proceduru.
"Ali mi ne možete zabraniti da je to samo zato da taj zakon prođe a da ne bude na javnoj raspravi. Ministarka bi mi jedina mogla odgovoriti na pitanja i dileme jer jedina ona obnaša funkciju u ovom trenutku. Poslanici mi ne mogu odgovoriti na ono što me interesuje jer oni ne sjede u Ministarstvu prosvjete i jer nijesu prošli proces rukovođenja", kazala je Despotović.
Usvojene izmjene Poslovnika
Poslanici su danas na vanrednoj sjednici Skupštine, sa 47 glasova, usvojili izmjene Poslovnika parlamenta i izmjene Odluke o broju potpredsjednika, kojim je omogućeno da budu izabrana dva potpredsjenika iz redova manjinskih naroda.
Nije bilo uzdržanih i glasova protiv. Skupština Crne Gor, nakon ovih izmjena, imaće dva potpredsjednika iz manjinskih partija
Poslanici su raspravljali i o Predlogu zakona o Razvojnoj banci Crne Gore.
Na dnevnom redu sjednice je i izbor potpredsjednika Skupštine, a za tu funkciju predložen je poslanik Bošnjačke stranke Mirsad Nurković.
Izmjene Poslovnika predložila je grupa poslanika parlamentarne većine.
„Izmjena koja se predlaže jeste ograničenje broja potpredsjednika Skupštine na najviše dva iz reda manjebrojnih naroda u Crnoj Gori”, rekao je poslanik Pokreta Evropa sad (PES) Vasilije Čarapić.
Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Andrija Nikolić je kazao da je parlamentarna većina mimo dogovora na kolegijumu organizovala ovu sjednicu u saradnji sa Vladom.
„Danas imamo ideju parlamentarne većine da promijene Poslovnik Crne Gore, da promijene odluku o broju potpredsjednika Skupštine Crne Gore, a sve to znači da je demokratije u njihovim očima prerasla o borbi za funkcije i privilegije. Stvar je jasna i očigledno je da ste izgubili kompas u potrebi da nahranite gladna funkcionerska usta“, rekao je Nikolić.
On je naveo i da nijesu protiv povećanja plata i penzija.
„Ali se veoma protivimo da se sa tim povećanjem povećavaju cijene, pogoršava životni standard i da se uprkos svemu tome šire funkcijske privilegije na račun novca građana Crne Gore“, poručio je Nikolić.
Potpredsjednik Skupštine iz redova PES-a Boris Pejović je rekao kako će rekonstrukcija Vlade koštati građane milion eura što je, ističe on, 0,03 odsto ukupnog budžeta.
„A to je jedan ili dvjestoti onoga onoga što ste potrošili vi za pale garancije“, kazao je Pejović u odgovoru Nikoliću.
Pejović je dodao da program Evropa sad 2 ima za cilj da poveća plate najugroženijim kategorijama.
„Vaše vlade su se zaduživale za tekuću potrošnju od 2011. do 2017. U naredne tri godine ćemo morati da vratimo milijardu i 400 miliona vaših dugova“, kazao je Pejović.
Poslanik Nove srpske demokratiej (NSD) Jovan Vučurović pozdravio je prijedlog za potpredsjednika Skupštine.
"Mislim da će gospodin Nurković doprinijeti još boljem i kvalitetnijem radu našeg parlamenta", naveo je Vučurović.
On je dodao da je Poslovnik dosta puta bio kršen dok su oni bili opozicija.
"Oni koji su tada vodili i Skupštinu i državu činili su sve kako bi onemogućili normalan rad tadašnje opozicije, i koristili su sve mehanizme kako bi slobodnu riječ u parlamentu", rekao je Vučurović.
Poslanik Socijaldemokrata (SD) Boris Mugoša je podsjetio da Crna Gora sa 600 hiljada stanovnika ima Vladu od 32 člana, i Skupštinu koja za sada ima pet potpredsjednika.
„Okupili ste se oko fotelja, kolege. Vaš kohezioni faktor su fotelje – po dubini, visini i širini. Prećeralo se“, kazao je Mugoša.
On je kazao da će građani kazniti novu Vladu kao što su i prethodne.
„Ako smo bili loši, a bili smo, vi ste gori. Kaznili su i nas, kazniće i vas“, poručio je Mugoša.
Poslanica DPS-a Sonja Milatović je ocijenila da je još jedno potpredsjedničko mjesto dio političkog kolača "za gladne godine iz vlasti".
"Ipak, žalim slučaj. Nemate vi dovoljno fotelja da zaustavite ovaj pad. Poslije debakla koji ste doživjeli u Budvi, Andrijevici slijede Gusinje, Kotor i Podgorica iz koje kreću promjene na nivou Crne Gore", poručila je Milatović.
Poslanik Građanskog pokreta (GP) URA Filip Adžić je kazao kako vjeruje da je građanima jasno da su sve one privilegije koje su im se obećavale, zapravo jedna "dimna zavjesa za uhljebljavanje".
„Zbog toga ne sumnjam da ćete 29. septembra kazniti sve one koji su umjesto u vašem, radili u sopstevnom interesu“, rekao je Adžić.
Poslanik Hrvatske građanske inicijative (HGI) Adrijan Vuksanović je kazao da ta stranka neće podržati izmjene Poslovnika i izbor novog potpredsjednika.
„Ne vodimo se kratkoročnim interesima koji su loši za Crnu Goru i njene građane“, rekao je Vuksanović.
Pred poslanicima su i prijedlozi o izmjeni zakona o energetici, javnim nabavkama i Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju.
Čarapić: Razvojna banka velika šansa Crne Gore
Poslanici raspravljaju o Zakonu o osnivanju Razvojne banke Crne Gore.
Šef kluba PES Vasilije Čarapić rekao je da je Razvojna banka velika šansa Crne Gore, da može dati ozbiljnu podršku privredi. Kazao je da dosadašnji IRF jeste mogao da finansira dio projekata, ali ne sve i da je to bio problem za privredu.
"Usklađivanje sa politikama EU podrazumijeva prihvatanje pravila jedinstvenog tržišta. Konačno dobijamom finansijsku instituciju koja će imati posebno mjesto", rekao je Čarapić.
Komercijalne banke ne podržavaju projekte koji im ne donose komercijalnu korist, naglasio je Čarapić.
"Razvojna banka će preuzeti kapital IRF i naći će svoje mjesto na tržištu banaka u Crnoj Gori a da nijedna banka neće zbog toga da bude ugrožena", rekao je Čarapić.
Kako je naglasio, Razvojna banka neće djelovati izolovano, već će postojati i Kreditno-garantni fond.
"Ovim se garantuje bolja budućnost naših građana, ali i ekonomski razvoj", naveo je Čarapić.
Predsjednik Odbora za turizam i poslanik NSD/ZBCG Dejan Đurović kazao je da će ova banka imatu važnu ulogu u jačanju privrede i ostvarivanju dugoročnih naših ekonomskih ciljeva.
Istakao je da je amandmima predviđeno da Razvojna banka izvještaje o radu i finansijske iskaze dostavlja i vladi i paralmentu, u jasnom roku.
"To je vrlo važno za javnost rada", rekao je Đurović.
Poslanik DPS Mihailo Anđušić je kazao da je ideja o osnivanju Razvojne banke odavno u opticaju, ali se postavlja pitanje je li to trebalo uraditi kako se sada predlaže. On je kazao da se ne dozvoljava predstavnicima NVO sektora da dođu da govore na sjednicama odbora. Naglasio je da će se brzo vidjeti zašto se predlažu ovakvi zakoni.
"Ko može vjerovati ljudima koji nijesu ispoštovali sopstvena obećanja", pitao je Anđušić.
Konatar: Nekome se žuri, kolege iz PES-a nisu pisale ovaj zakon
Poslanik GP URA Miloš Konatar rekao je da nigdje u svijetu nije kreirana Razvojna banka na način na koji se to radi danas u Crnoj Gori I iznio uvjerenje da Čarapić i njegove kolege iz PES-a nijesu pisali ovaj zakon.
"Onda se postavlja pitanje ko ga je pisao, zbog čega i zašto se žuri", rekao je Konatar.
On je podsjetio da je Milojko Spajić, kao ministar finansija 2021. godine, zustavio formiranje Razvojne banke.
Naveo je da su prije manje od mjesec, 17. jula, navodni predlagači predali akt u proceduru jer, kako je istakao, da ga je predala Vlada moralo bi se ići na javnu raspravu.
"Nekome se žurilo da za manje od mjesec dana, bez javne rasprave, ovaj zakon bude usvojen", kazao je Konatar.
On je rekao da Čarapić predlaže zakon o Razvojnoj banci, a u isto vrijeme amandmane na zakon o državnoj imovini kojima se može omogućiti investitorima da, odakle god dolazili, kupe crnogorsku imovinu. Sada se predlaže i razvojna banka da ti isti investitori mogu crnogorskim parama da kupuju našu zemlju", kazao je Konatar.
Istakao je I da je PES prevario građane.
"Ne da vam ne vjerujemo ništa, nego vam ni građani ne vjeruju, uvjerićete se brzo u to", rekao je Konatar.
Mugoša: Proći će i izbori u Podgorici, relaksirajte građane
Poslanik SD Boris Mugoša rekao je da se postavlja pitanje ko je pisao ovaj predlog, jer sadrži brojne manjkavosti. On je istakao da,ako se čekalo 15 godina, može još mjesec.
"Da pozovemo sve institucije i da organizujemo javnu raspravu. To se tako radi u ozbiljnim državama. Pustite ljudi, proći će izbori u Podgorici, biće još izbora. Relaksirajte građane", kazao je Mugoša.
Čarapić je odgovorio da je problem bio prvo što zakon nije predložila Vlada, a sada je problem što prije predlaganja niko nije pitao Borisa Mugošu.
"Trebalo je da se izgleda pribavi mišljenje Mugoše ili neke druge osobe. Sada mi postaje jasno zašto se 15 godina o ovome priča a niko ništa nije uradio", kazao je Čarapić.