Abiznis
  • Portal Analitika/
  • Abiznis /
  • Đurić: Bivši radnici MA se dovijaju kako znaju i umiju da prežive; Habić: Resori prebacaju odgovornost jedni na druge

VIDEO: Završen protest bivših radnika Montenegro erlajnza

Đurić: Bivši radnici MA se dovijaju kako znaju i umiju da prežive; Habić: Resori prebacaju odgovornost jedni na druge

Oko dvadesetak bivših radnika Montenegro erlajnza blokiralo je danas na pola sata saobraćajnicu prema Aerodormu. Kako je saopšteno na protestu, radnici traže od Vlade da im se poveže radni staž i isplate zaostale zarade. 

Đurić: Bivši radnici MA se dovijaju kako znaju i umiju da prežive; Habić: Resori prebacaju odgovornost jedni na druge Foto: Portal Analitika
N.B.
N.B. Autor
Portal AnalitikaIzvor

"Ove godine Montenegro erlajnz slavio bi 20godina, umjesto toga više odgodinu je u stečaju. Odluka je donesena na prečac, preko koljena. Prođe godina a od obećanja Vlade da isplati zaostale zarade ništa", istakla je bivša zaposlenica MA, Dubravka Đurić. 

Ona je poručila da se bivši zaposleni nalaze u teškom materijalnom položaju. Tražili su, kako je kazala, bivši zaposleni u više navrata da im se isplate plate koje im se duguju od oktobra 2020.

"Da podsjetimo sadašnju, i da podsjetimo vladu koja se formira, ili treba da se formira, da je pitanje zaostalih sedam zarada bivših zaposlenih Montenegro Airlines-a i dalje neriješeno. Da podsjetimo da zbog nepovezane gotovo četiri godine radnog staža jedan dio naših kolega i koleginica ne mogu da ostvare pravo na penziju. I, umjesto da danas uživaju makar u penziji, kad nijesu mogli do ostvarivanja te penzije da dostojanstveno rade i zarađuju, dovijaju se na razne načine da sebi obezbijede iole pristojan život", kazala je Đurić. 

Ona je podsjetila ije da je Vlada u martu prošle godine obećala da će biti odvojen određeni novac za socijalno davanje zaposlenima, kojima bi im se koliko toliko poboljšao njihov materijalni status.

"Mi nijesmo socijalni slučajevi i odbijamo da nas tako tretiraju. Tražimo onošto smozaradili", poručila je Đurić.

Kako je kazao bivši zaposleni, Srđan Habić, gašenjem kompanije je izgubljena i nematerijalna vrijednost firme, slotovi, sertifikati, profesionalno osoblje... On je istakao da se od uvođenja stečaja u tu kompaniju nije se sjedjelo skrštenih ruku.

"OpstrukcijomVlade, tj. odlukomMinistarstva odbrane da se MA iseli iz svog hangara onemogućen je nastavak rada kompaniječime je država oštećena za velika sredstva”, poručio je Habić.

MA je, dodaje Habić, još živ i država bi mogla najbolje da mu pomogne tako što će prestati da mu odmaže. Habić je kazao i da je cilj bio da se formira jedno održivo pravno lice koje bi se lako moglo ponuditi novom investitoru i na taj način stvorili uslovi da se namire povjerioci, u prvom redu zaposleni i država.

"Ali, onda su se, neočekivano, od državnih organa i državnih firmi, počele nizati razne zabrane i naredbe. Prvo je Ministarstvo odbrane naredilo iseljenje službe keteringa iz objekta vojne kasarne na aerodromu, koji je MA godinama unazad zakupljivao, i iz koga je izlazilo na desetine hiljada obroka dnevno. Zbog toga je MA u stečaju morao stopirati potpisivanje ugovora sa međunarodnom kompanijom koja širom svijeta ima svoja predstavništva za pružanje usluga keteringa u avio saobraćaju. Time je onemogućeno otvaranje najmanje 20 radnih mjesta za bivše zaposlene u službi keteringa Montenegro Airlines-a, a država direktno i indirektno uskraćena za veliku dobit, kroz zakup, zarade i poreze na dohodak zaposlenih, PDV na usluge i ostalo", pojasnio je Habić.

Najavili su i da će se kroz radikalizaciju protesta boriti za svoje prava.

"Naš najveći problem ješto ne znamo kome da se obratimo. Resori prebacaju odgovornost jedni na druge. Ostaje nam samo da radikalizujemo proteste, blokiramo saobraćajnice. Vodili smo računa da nijedan let ne zakasni danas kako ne bi stvarali problem nedužnim ljudima", kazao je Habić.

Sa stečajnim upravnikom SašomZejakom, kako kažu, imaju dobru saradnju.


Portal Analitika