Ugovaranje projekata, kako ističu iz ovog resora, biće realizovano do kraja godine, dok se početak implementacije projekata očekuje u januaru 2023. godine.
“Do isteka roka za dostavljanje prijava na Konkurs pristigle su 33 prijave i sve su uspješno prošle provjeru formalne ispunjenosti uslova za učešće na Konkursu, te su upućene na evaluaciju u skladu sa Pravilnikom o kriterijumima za imenovanje eksperata i postupku ocjene inovacionih programa i projekata. Oko 58 odsto prijava kandidovano je od strane startapova koji već posluju na tržištu i upisani su u Centralni registar privrednih subjekata (CRPS), dok ostatak čine neformalni startap timovi, koji su, u slučaju pozitivne evaluacije po ovom konkursu, u obavezi da se registruju kod CRPS i upišu u Registar inovacione djelatnosti”, navodi se u saopštenju Ministarstva nauke i tehnološkog razvoja.
Predmet Javnog konkursa, kako podsjećaju, bio je sufinansiranje startap projekata koji će ponuditi digitalna rješenja u četiri prioritetna područja pametne specijalizacije.
Ukupan iznos podrške obezbijeđen za ove namjene u 2022. iznosi 200.000,00 eura, a Ministarstvo može dodijeliti podršku za pojedinačni startap projekat u iznosu od 6.000,00 do 20.000,00 eura.
“Budući korisnici granta u obavezi su da obezbijede 20 odsto sopstvenog sufinansiranja od ukupne vrijednosti projekta, čime se stimuliše ulaganje u inovacionu djelatnost. Ministarstvo nauke i tehnološkog razvoja Crne Gore objavilo je ovaj Konkurs u skladu sa Programom za inovacije 2021-2024, s rokom za prijavljivanje do 20. septembra 2022. godine. Rok za prijavljivanje je produžen do 28. septembra 2022. godine zbog sajber napada na Vladinu IT infrastrukturu i nefunkcionalnosti portala www.inovacije.gov.me, te su podnosioci prijava konkursnu dokumentaciju dostavljali u originalu na arhivu Ministarstva do naznačenog roka”, poručuju iz MNTR.