Abiznis

Stabilizacija nakon velikih padova zabilježenih u petak

Početak sedmice u znaku povratka cijene nafte na prošlosedmični iznos

Početak sedmice na azijskim tržištima protiče u znaku blagog oporavka cijena akcija nakon što je među ulagačima došlo do smirivanja tenzija izazvanih neizvjesnošću da li će omikron soj koronavirusa zaista poremetiti ekonomski oporavak i pooštravanje planova nekih centralnih banaka.

Početak sedmice u znaku povratka cijene nafte na prošlosedmični iznos Foto: Pixabay
Analiza tržišta
Analiza tržištaAutorka
Portal Analitika/ReutersIzvor

Cijene nafte su na početku današnjeg trgovanja rasle tri dolara po barelu kako bi nadoknadile neke od gubitaka do kojih je došlo u petak, dok se rast japanskog jena, koji se na kraju trgovanja prošle sedmice pokazao kao sigurno utočište, zaustavio.

Slučajevi zaraze zabrinjavajućim sojem koronavirusa otkriveni su čak i u Kanadi i Australiji zbog čega sve veći broj zemalja uvodi ograničenja putovanja kako bi pokušale da se zaštite.

Velika Britanija je za danas sazvala hitan sastanak ministara zdravlja G7 kako bi razgovarali o razvoju situacije u vezi sa virusom, iako je južnoafrički ljekar koji je liječio oboljele od ovog rekao da su simptomi omikron soja do sada bili blagi.

„Postoji mnogo toga što ne znamo o omikronu, ali tržišta su bila primorana da ponovo procijene izglede za globalni rast dok ne saznamo više. Pfizer očekuje da će u roku od dvije nedjelje znati da li je omikron otporan na njihovu sadašnju vakcinu, drugi sugerišu da bi to moglo da potraje nekoliko nedjelja. Do tada će tržišta vjerovatno ostati pod pritiskom“, rekao je tržišni strateg NAB Rodrigo Katril.

Indeksi 

Trgovanje je bilo nestabilno u ponedjeljak ujutru po azijskom i australijskom vremenu, ali je bilo znakova stabilizacije pošto su fjučersi na akcije kompanija u sklopu indeksa S&P 500 rasli 0,8%, a Nasdaq fjučersi 0,9%.

Oba indeksa su u petak doživjela najveći pad u posljednjih nekoliko mjeseci, pri čemu su akcije avio-kompanija i drugih kompanija iz sektora putovanja posebno pogođene.

Najširi indeks azijsko-pacifičkih akcija izvan Japana MSCI opao je 0,1%, ali ga to ipak nije približilo najnižim nivoima. Isto tako, indeks japanske berze Nikkei smanjio je ranije gubitke, ali je bio u padu 0,9%.

Obveznice

Vrijednost obveznica se takođe ponovo stabilizovala nakon gubitka na kraju prošle sedmice, a fjučersi na zapise trezora su izgubili 11 poena. 

Tržište je naglo ojačalo jer su investitori procijenili koliki je rizik od sporijeg početka povećanja kamatnih stopa američkih Federalnih rezervi i manjeg pooštravanja nekih drugih centralnih banaka.

Dvogodišnji prinosi trezora su porasli na 0,55%, nakon što su u petak izgubili 14 baznih poena, što je najveći pad od marta prošle godine. Fjučersi Fed fondova su pogurali prvo povećanje stope nakon nešto više od mjesec.

Kursevi valuta

Promjena očekivanja potkopala je američki dolar, u korist sigurnog utočišta – japanskog jena i švajcarskog franka.

Dolar se na početku trgovanja u ponedjeljak uglavnom zadržavao na 113,81 jena, nakon što je u petak opao 1,7%. Indeks dolara zadržao se na 96.190, nakon pada od 0,7% u petak.

Euro je zadržao vrijednost od 1,1294 dolara, nakon rasta sa 1,1203 dolara krajem prošle sedmice.

Predsjednica Evropske centralne banke Kristin Lagard prilično hrabro je komentarisala tržišne okolnosti u naletu novog soja virusa, rekavši da je eurozona bolje opremljena da se suoči sa ekonomskim uticajem novog talasa infekcija ili omikron varijantom.

Kalendar događaja

Kalendar dešavanja u ovoj sedmici kao jednu od najvažnijih tema ističe ažuriranje kineskog proizvodnog indeksa PMI koje će znatno uticati na procjenu izgleda daljeg kretanja kineske ekonomije. 

Takođe, veoma značajno biće objavljivanje američkog ISM istraživanja vezanog za industrijsku proizvodnju u srijedu, dok će informacije o tržištu rada u toj zemlji biti objavljene u petak. U pitanju su dva veoma važna pokazatelja koja uslovljavaju povjerenje ulagača.

Predsjednik Federalnih rezervi Džerom Pauel i sekretarka finansija Dženet Jelen govoriće pred Kongresom u utorak i srijedu.

Tržište nafte i zlata

Na robnim berzama cijene nafte su ponovo počele da rastu nakon što su u petak doživjele najveći jednodnevni pad od aprila 2020.

„Taj potez gotovo garantuje da će alijansa OPEK+ suspendovati svoje planirano povećanje za januar na sastanku zakazanom za 2. decembar. Takvi udarni vetrovi su razlog što je poslednjih mjeseci tek postepeno povećavao proizvodnju, uprkos snažnom oporavku tražnje“, navodi se u analizi ANZ.

Cijena brenta rasla je 3,9% dostigavši 75,57 dolara po barelu, dok je cijena američke nafte porasla 4,5% na 71,24 dolara.

Cijena zlata nije se značajnije mijenjala, zadržavši se na 1.791 dolara po unci.

Portal Analitika