Neke zemlje iz regiona, koje su takođe pogođene sušom, već imaju preliminarne podatke o visini štete. Vlada Srbije štetu procjenjuje na čak milijardu EUR, a Osječko-baranjska županija, gdje je nedavno proglašeno stanje elementarne nepogode, na oko 700 miliona kuna.
Suša je prepolovila poljoprivrednu proizvodnju i u Crnoj Gori, posebno krompira, žitarica i stočne hrane, a loši prinosi mogli bi uticati na cijene poljoprivrednih proizvoda, zato proizvođači pozivaju državu u pomoć kako do toga ne bi došlo, prenosi Televizija Crne Gore, javila je MINA-BUSINESS.
Poljoprivrednik iz Trebaljeva, Milivoje Bulatović, kaže da je suša desetkovala rod krompira.
»Zasadio sam 15-ak hektara i što se tiče roda još ne očekujem ništa. Situacija u poljoprivredi je najteža od Drugog svjetskog rata«, rekao je Bulatović.
Na Žabljaku je situacija nešto bolja. Proizvođači sjemenskog krompira očekuju da će rod biti približan prošlogodišnjem.
Ipak, prinosi žitarica su prepolovljeni.
»Tu će ipak doći do smanjenja prinosa najmanje 50 odsto. Znači raž, heljda, ječam, ovas i ostale žitarice su ove godine imale dosta problema zbog nedostatka vlage i to će se odraziti na prinose«, kazao je poljoprivrednik sa Žabljaka, Zoran Jakšić.
Prinosi sijena su, kako je dodao, 60 odsto manje u odnosu na prošlu godinu tako da će veći proizvođači, odnosno domaćinstva sa više grla stoke, imati problema sa kabastom stočnom hranom, odnosno sijenom.
Iz Poljoprivredne unije upozoravaju da će pad prinosa od 30 do 60 odsto, usljed suše, nepostojanja robnih rezervi i uvozne zavisnosti Crne Gore neminovno na jesen dovesti do skoka cijena hrane.
»Neminovno je očekivati da na jesen dođe do povećanja cijena kako mlijeka tako i mesa i svih ostalih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda«, kazali su iz Unije.
I ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja, Tarzan Milošević, smatra da će pad prinosa i rast cijena u okruženju, koje je takođe pogođeno sušom, vjerovatno uticati na poskupljenje hrane, prije svega mesa i mlijeka.
»Siguran da ćemo u tom pravcu razgovarati i sa prerađivačima i sa trgovcima kako da dođemo do najboljeg rješenja i u jednoj teškoj ekonomskoj situaciji pokušamo da zadržimo cijene na postojećem nivou«, rekao je Milošević.
Poljoprivredna unija traži da država preduzeme konkretne korake, da iz Agrobudžeta izdvoji više novca za podršku poljoprivrednoj proizvodnji i spriječi divljanje cijena.
Iz Unije zahtijevaju prije svega subvencioniranje uvoza kabaste i zrnaste stočne hrane, a za proizvođače koji su zaduženi kreditno zbog elementarne nepogode, da im se za godinu odloži vraćanje kredita.
Ministarstvo je, prema riječima Miloševića, na putu da nabavi stočnu hranu za poljoprivredne proizvođače.
»Prije svega to se odnosi na nabavku sijena i lucerke pod povoljnim uslovima i na tu temu razgovaramo sa ljudima iz Vojvodine i Slovenije«, saopštio je Milošević.
Hidrometeorološki zavod je na vrijeme upozorio na visoke temperature na osnovu monitoringa koji je urađen sa ljubljanskim Centrom za upravljanje sušama.
Direktor Hidrometeorološkog zavoda, Luka Mitrović i za narednu sedmicu najavljuje visoke temperature, a sušni period će, kako je kazao, biti nastavljen i tokom avgusta što će dodatno umanjiti prinose.
Sagovornici Televizije Crne Gore smatraju da bi država trebalo više novca da izdvoji za sisteme za navodnjavanje, što bi povećalo prinose i smanjilo uvoznu zavisnost, a poljoprivredna proizvodnja ne bi zavisila isključivo od vremenskih prilika.
- Portal Analitika/
- Abiznis /
- CG: Podaci o visini štete od suše tek krajem septembra
CG: Podaci o visini štete od suše tek krajem septembra
Izvor