Abiznis

Podgorica: Eurofond tužio Prvu banku i CBCG

Izvor

Eurofond traži da Privredni sud naloži Prvoj banci, čiji je najveći akcionar Aco Đukanović, da im vrati novac ali i isplati štetu koja je nastala time što im je novac nestao sa računa već pola godine, u vidu kamata i sudskih troškova. Sudu se ostavlja i mogućnost da presudi da Prva i CBCG solidarno plate 1,56 miliona kao i ostale troškove štete.

 

U tužbi protiv Prve i CBCG koja je dostavljena sudu, Eu­rofond naglašava da nije mo­gao da plati porez, na osnovu naloga Poreske uprave, u iz­nosu od 1,1 milion eura, jer im je prethodno Prva banka uzela novac sa deviz­nog računa. Poreska uprava, međutim, Eurofondu obračunava kamatu na dug po osnovu kašnjenja, zbog čega fond traži da Prva i CBCG plate i troškove ovih kamata.

 

Eurofond konstatuje da je CBCG, u izvršnom postupku shodno zakonskim odredba­ma, naložila Prvoj banci da prenese oko 1,1 milion eura sa računa Eurofonda na račun Poreske uprave radi plaćanja poreza, ali je Prva to ignorisala, odnosno sklonila je sav novac, 1,56 miliona, koliko je bilo na računu Eurofonda. Iz dokumentacije se vidi da je Prva sklonila novac Eurofon­da, tek kada je dobila nalog iz CBCG da prenese novac sa računa fonda na Poresku upravu. Ovakvi nalozi CBCG su izvršni nalozi, i inače se realizuju po automatiz­mu, ali u ovom slučaju se to nije desilo.

 

Eurofond je do­bio i zvaničan do­pis 29. 06. 2010. od    Sektora    za platni       promet Centralne   banke Crne Gore u kojem se, između os­talog, potvrđuje da je fond na dan 23. 06. 2010. imao na deviznom računu kod Prve banke 1,56 miliona eura , te da banka istog dana nije izvršila nalog Centralne banke za prenos oko 1,1 milion Poreskoj upravi za porez.

- Isto tako, Centralna banka je naglasila da će predmet dalje provjere te banke biti konstatovana nelogičnost u podacima koja je dostavljala Prva banka, budući daje Prva banka dana 24. 06. 2010., dan nakon što nije ispoštovala nalog Centralne banke, izvi­jestila Centralnu banku da na našem računu nema sredsta­va, mada je naš račun po na­logu Centralne banke pretho­dnog dana bio blokiran, što znači da su sredstva postojala na računu 23. 06. 2010., i da se sredstva nijesu mogla ski­nuti sa našeg računa dok je blokada Centralne banke od istog datuma na snazi - na­vode iz Eurofonda u tužbi. Eurofond  zamjera CBCG što nije predu­zela nikakve mjere da riješi ovaj problem, iako ima zakonska  ovlašćenja za to.

 

Eurofond je sa Centralnom bankom u proteklih, šest mjeseci razmijenio više dopisa, tražeći da GBCG reaguje i da im se vrati novac, ali je monetama vlast to odbijala odnosno proglašavala se, na neki način, nenadležnom. Na kraju je i novi guverner Radoje Žugić, donedavno član Odbora za reviziju Pr­ve banke a nekada i predsjednik Upravnog odbora, dopisom dao svoje mišljenje koje se ne razlikuje od ranijih dopisa CBCG Eurofondu.

- Nakon upoznavanja sa problemom koji se pojavio prilikom izvršenja Za­ključka Poreske uprave br. 03/11-5-15098 od 23.06.2010. go­dine, a koje izvršenje je sprovedeno blokadom svih računa za platni promet u zemlji i inostranstvu koje FZU Eurofond AD ima kod poslovnih banaka u Crnoj Gori, Centralna banka je izvršila kontrolu kod Prve banke. U tom smislu Centralna banka preduzima zakonom propisane mjere iz okvira svojih na­dležnosti i ovlašćenja, pri čemu nema pravo da objavljuje niti na drugi način učini dostupnim bilo kakve podatke o rezultatima kontrole niti preduzetim mjerama, shodno članu 113 Zakona o bankama (SI. list CG, br. 17/08). Treba imati u vidu da postupak kontrole nije oročen vremenskom dinamikom i da predstavlja kontinuiran proces - kaže se u dopisu.

Portal Analitika