
Naravno, nije izvjesno da li će opozicija na kraju uspjeti da dođe do većine potrebne za izglasavanje pomenutih tačaka, a sve će zavisiti od daljeg ishoda njihovih pregovora sa konstituentima vlasti.
Podsjetimo, nedavno su iz tog pokreta istakli kako su daleko od dogovora, ali kada su politički dijalozi u Crnoj Gori u pitanju, naročito oni koji se tiču vlasti – odavno nam je dobro poznato da tada ništa nije isključeno.
Posljednji vanredni izbori održani prije 22 godine
No, bude li zaista za dvije sedmice skraćen mandat parlamentu, građanke i građani Podgorice ove će godine nenadano opet ići na birališta.
Bili bi to, pritom, prvi vanredni izbori u Podgorici još od 2002. godine. Jer, uprkos povremenim turbulencijama, od tada je svaka gradska vlast uspijevala da ‘izgura’ četvorogodišnji mandat – ona predvođena Miomirom Mugošom to je učinila u tri navrata, a administracije na čijem su čelu bili Slavoljub Stijepović i Ivan Vuković po jednom.
Ovog bi puta u trku ušlo više novih subjekata
Ipak, bude li izbora, čini se kako će sama ponuda biti još šira nego tokom niza posljednjih godina.
Naime, uz postojeće faktore iz vlasti i opozicije – a tu je već ogroman broj stranaka – gotovo je sigurno da bi na njima učestvovala novoformirana Stranka evropskog progresa, ali i sam Pokret za Podgoricu. Da li bi učešćem ovih drugih i formalno zaživjela politička partija predsjednika države Jakova Milatovića, o kojoj se već neko vrijeme govori – vrlo je moguće.
Što se opozicije tiče, za očekivati je da bi Demokratska partija socijalista ovog puta izašla samostalno, pošto su se njihovi partneri sa prošlih izbora u međuvremenu udružili u Evropski savez.
Naravno, ne treba isključiti ni stranke i pokrete koji nijesu zastupljeni u aktuelnom sazivu gradskog parlamenta. U prvom redu, riječ je o građanskim listama poput Preokreta, pri čemu nije poznato u kojoj je fazi najavljeno formiranje stranke nekadašnjih članova Socijalističke narodne partije, koja je na izborima 2022. ostala ispod cenzusa.