Pobjeda je 2. oktobra objavila priču o „Sizifovoj borbi“ koju sa crnogorskim institucijama dvije godine vodi mlada Podgoričanka, jer odgovorni u nekim državnim organima svjesno prenebregavaju zakon i, utisak je, rade za interese njenog bivšeg muža, koji proganjanjem, uhođenjem, prijetnjama, ucjenama, ali i fizičkim zlostavljanjem njihove kćerke, koja ima nepune četiri godine, pokušava da je „disciplinuje“, a prijeti joj i oduzimanjem starateljstva.
Institucije su ostale nijeme, a ova mlada žena sada je suočena i sa mogućnošću da završi u zatvoru, jer nije spremna da dozvoli da se djevojčica susrijeće sa ocem, osim pod nadzorom, u kontrolisanim uslovima.
"Nakon putovanja predmeta brzinom puža (mjesec i po) od Podgorice do ODT Pljevlja i nazad, zbog nasilja i vidljivih povreda moje ćerke koje joj je nanio otac, moj bivši suprug, dan danas u tom predmetu nije donešena odluka. Tužiteljka Ivana Petrušić me čak prošle sedmice istjerala iz kancelarije, zbog čega sam dostavila pritužbe, zahtjev za njeno izuzeće i inicijativu etičkom kodeksu", kazala je ona juče za Pobjedu.
Rješenje o izvršenju
Kategorična je da njen bivši suprug „barata poznanstvima“, ističući da joj je „tim vezama“ prijetio i ranije.
"U čitav slučaj uključio se i organ starateljstva koji je podnio prijavu protiv njegove sestre zbog nedavnog napada na ulici na mene i moju kćerku ali, vjerovali ili ne, taj predmet naprasno se „izgubio“ i ne postoji, iako je prijava podnešena prve sedmice oktobra", tvrdi sagovornica Pobjede.
Uplašena je da narednih dana može da završi u zatvoru, jer je sudija Miloš Jokanović donio rješenje o izvršenju, prema kojem je dužna da kćerku preda ocu, u vremenskim intervalima kako je ranije dosuđeno.
"U obrazloženju tvrde da se mora postupati po ranijem rješenju uprkos novonastalim okolnostima i prijavama za nasilje i proganjanje, i da moram dijete predati ocu. Naglašavaju da se mora postupiti po ranijoj pravosnažnoj presudi. Punomoćnica bivšeg supruga me upoznala da će preduzeti pravne mjere i pozvati izvršitelje u pratnji policije da mi ćerku oduzmu, jer odbijam da njih dvoje imaju kontakt osim u kontrolisanim uslovima", kaže ona.
Prošle sedmice je, dodaje, pristala da se djevojčica sretne sa ocem u prostorijama Centra za socijalni rad u Podgorici, u prisustvu socijalne radnice, ali je, kako tvrdi, službenica Centra u jednom trenutku izašla iz prostorije i ostavila njenu kćerku.
"Fotografisala sam taj momenat kada je ona bila van prostorije i dostavila nadležnima na dalje postupanje. Iako sam slučaj prijavila podgoričkoj policiji do danas po toj prijavi nije postupano. Vrijeme dok je službenica bila van prostorije on je iskoristio da opet zastrašuje naše dijete", naglašava ona.
Bivši suprug je, dodaje, prekršio i mjeru zabrane približavanja koju mu je izrekao sud što je, takođe, prijavila ali tužilaštvo već tri sedmice u tom slučaju nije ništa preduzelo.
"Sve ovo jasno daje do znanja da ljudi na vrhu, zbog poznanstava u aktuelnim političkim elitama kojima mi je bivši suprug i ranije prijetio, vrlo predusretljivo mu pomažu, pokušavajući na sve načine da obore sve moje prijave i u krajnjem mi oduzmu kćerku", uvjerena je sagovornica Pobjede.
Muk administracije
Kako smo pisali 2. oktobra, ova žena uputila je desetine dopisa institucijama – od policije, tužilaštava, Centra za socijalni rad Podgorica, Ministarstva rada i socijalnog staranja, ombudsmana, do Tužilačkog i Sudskog savjeta – ali sve uzalud. Administracija, uglavnom, ćuti na njene dopise.
Većina njih je oćutala i pitanja koja smo im uputili kada nam se ova mlada žena obratila za pomoć i ispričala kako je institucije ignorišu.
Bivši suprug, s kojim nije dugo bila u braku, kada su se u avgustu 2021. godine rastali zaprijetio je, kako smo pisali, da će joj vezama koje ima oduzeti dijete, dobiti puno starateljstvo i on odlučivati da li će joj dozvoliti da gleda kćerku „možda, jednom nedjeljno“, na što je u „prijateljskom“ razgovoru upozorio i službenik žabljačkog Centra za socijalni rad, inače porodični prijatelj familije njenog bivšeg muža. Sud je, ipak, njoj povjerio starateljstvo nad kćerkom.
Prošle godine njen bivši suprug osuđen je za proganjanje, a presuda je, kako smo objavili, donešena tek sedam mjeseci kasnije, kada je on sporazumnim priznanjem krivice osuđen tri mjeseca uslovno na godinu dana, a izrečena mu je i jednogodišnja mjera zabrane prilaska bivšoj supruzi.
Ovog ljeta, kada je djevojčica bila kod oca na Žabljaku, pretrpjela je fizičko nasilje – jedna od „vaspitnih“ metoda koju je koristio bila je kopriva, osim toga, tvrdi sagovornica Pobjede, kćerku je zanemarivao, a nije joj održavana ni lična higijena, što je, ističe ona, konstatovano i ljekarskim izvještajima. To su razlozi zbog kojih ona više ne želi da njen bivši suprug ima kontakt sa njihovom kćerkom, osim u strogo kontrolisanim uslovima.
Sudija Osnovnog suda u Podgorici Miloš Jokanović, međutim, po prijavi njenog bivšeg supruga presudio je da otac ima pravo da provodi vrijeme sa kćerkom, onako kako je to sud ranije naložio.
Obavezujuća konvencija
Crna Gora obavezala se da će poštovati Konvenciju Savjeta Evrope o sprečavanju i suzbijanju nasilja nad ženama i nasilja u porodici (Istanbulska konvencija), koja je pravno obavezujući međunarodni instrument u Evropi u oblasti nasilja nad ženama i nasilja u porodici.
Na pitanja Pobjede povodom slučaja mlade Podgoričanke, odgovori su stigli sa samo tri adrese.
Iz Sudskog savjeta su nas obavijestili da „protiv sudije Miloša Jokanovića nije podnijeta pritužba na rad ili ponašanje, niti je inicirano pokretanje disciplinskog postupka, tako da Sudski savjet nema zakonskih pretpostavki da bez takve inicijative preispituje rad sudije u konkretnom predmetu“, navodeći i da se radi o nepravosnažnoj presudi koja će proći „kontrolu instanciono višeg suda“.
„Objasnili“ su i kako Sudski savjet nema pravo da se miješa u rad sudija i utiče na njihove odluke, iako ih nijesmo pitali ništa slično.
Odgovorili su i iz Osnovnog državnog tužilaštva u Podgorici, navodeći da je sagovornica Pobjede upućena da na odluku tužiteljke Marije Kažić kojom je odbačena njena ranija prijava protiv bivšeg supruga za proganjanje, može da se žali Višem tužilaštvu u Podgorici?!
Potvrđeno nam je i da je prijava na postupanje tužiteljke Kažić dostavljena Tužilačkom savjetu.
Rukovodilac Osnovnog državnog tužilaštva u Podgorici Duško Milanović odbio je da odgovori na većinu ostalih pitanja, pored ostalih, zašto predmet, na zahtjev naše sagovornice, nije ustupio drugom tužiocu, s obzirom na činjenicu da tužiteljka Kažić nije preduzimala radnje u ovom slučaju skoro tri mjeseca, te da li je preispitivao odluku ove tužiteljke i zašto je ćutao na pritužbe i urgencije sagovornice Pobjede?
Ostali smo bez odgovora i na pitanja da li lično smatra da bi u slučajevima vezanim za porodično nasilje trebalo postupati hitno, kao i da li je upoznat sa Istanbulskom konvencijom i obavezom Crne Gore da je primjenjuje?
Iz institucije ombudsmana su odgovorili da su od sagovornice Pobjede tražili prošle godine „da dopuni pritužbu u određenom roku koji je po Zakonu o Zaštitniku ljudskih prava propisan, međutim ista to nije učinila, te je iz tog razloga predmet okončan“, a da je predmet u slučaju socijalnog radnika sa Žabljaka u radu.
Resorno ministarstvo, Tužilački savjet, Vrhovno tužilaštvo i Centar za socijalni rad ćute – ostavili su nas bez odgovora. Kaćuša KRSMANOVIĆ
Hitan zahtjev za privremenu mjeru
Osnovnom sudu u Podgorici sagovornica Pobjede uputila je juče ujutro hitan zahtjev za privremenu mjeru, odnosno tužbeni zahtjev da sud naloži da se njenom bivšem suprugu omogući kontakt sa kćerkom, u kontrolisanim uslovima, dva puta sedmično, u terminu koji odredi Centar za socijalni rad, dok za to, kako je navela, postoje razlozi.
Ona od suda zahtijeva i da pokrene postupak lišenja roditeljskog prava zbog osnovane sumnje da je otac počinio nasilje nad malodobnom kćerkom.
Sudu je predložila i da pribavi nalaz i mišljenje Centra za socijalni rad Podgorica, te da se traži psihijatrijsko vještačenje za koje je prijedlog dala i ta ustanova, kao i da se sasluša službenica Centra M. S.
Predložila je i da sud naloži psihijatrijsko vještačenje oba roditelja, vještačenje djeteta ili razgovor nadležne osobe sa njom.
Sagovornica Pobjede obratila se juče i sudiji Osnovnog suda u Podgorici Milošu Jokanoviću s prijedlogom za odgađanje izvršenja.
"Dana 10. 11. 2023. godine je, uprkos nalogu ovog suda, kontakt realizovan bez nadzora pri čemu je moja ćerka ponovo prolazila konstatacije oca da ne priča da je tukao, da prestane, stiskao je za gornji dio ruke i o svemu tome je obaviješten i OB Podgorica", napisale je, pored ostalog, sudiji Jokanoviću.
Istakla je da je njen zahtjev motivisan isključivo strahom za svoje dijete.
"Vidjeti svoje dijete sa hematomima, povredama, prolaziti sve ovo nije nimalo lak proces po nju, ni mene i zaista molim ovim putem, u svoje i ime djeteta da obustavite izvršenje shodno članu 71, „sud može na prijedlog izvršnog dužnika odložiti izvršenje u slučajevima gdje postoje naročito opravdani razlozi“", napisala je, pored ostalog.