„Akcija za ljudska prava (HRA) pozdravlja napredak u ovom slučaju policijske torture, još jednom koji je potkrijepljen fotografijama iz SKY aplikacije. Očekujemo da državno tužilaštvo s istom posvećenošću pristupi i preostalim predmetima koji sadrže ozbiljne navode o pretrpljenoj policijskoj torturi posebno iz 2020-2021. godine“, saopštli su iz HRA.
Neophodno je ispitati, u skladu s preporukama CPT-ja, i odgovornost rukovodećeg kadra u policiji, nadređenog neposrednim izvršiocima, koji je bio obavezan da spriječi, odnosno da procesuira svaki vid torture.
„S druge strane, neophodno je ispitati i odgovornost državnih tužilaca, koji su istrage policijske torture činili nedjelotvornim i počiniocima omogućavali da izbjegavaju odgovornost“, navode u saopštenju iz HRA.
Milo Jovanović je 2021. godine prijavio da je 22. januara te godine mučen od strane policijskih službenika, koji su ušli u stan u kome se nalazio i vršili pretres, kako bi, navode oni, iznudili priznanje o određenim krivičnim djelima.
„Navodi da nije pružao nikakav otpor ali je odmah oboren na pod i više maskiranih policajaca (sa fantomkama) ga je udaralo pesnicama po leđima. Tom prilikom mu je nanijeta povreda nosa. Poslije izvjesnog vremena prebačen je u drugu prostoriju u kojoj se maltretiranje nastavilo gaženjem čizmama po nogama i rukama, i udarcima po genitalijama i u predjelu rebara. Zatim je iz Tivta prebačen u Podgoricu, u prostorije policije u City mall-u (prostorije Sektora za borbu protiv kriminala), gdje se zlostavljanje nastavilo“, navode oni.
Fotografija Jovanovića koja potvrđuje torturu, na kojoj se vidi jasna povreda nosa – o kojoj je govorio još 2021. godine, nalazi se, kažu iz HRA, u prepiskama iz SKY aplikacije.
„Međutim, izostanak djelotvorne istrage i volje tužilaštva da u ključnim trenucima pribavi neophodne dokaze, doveli su do toga da preko tri godine u ovom predmetu gotovo nije ni bilo pomaka. HRA je već upozoravala da propusti prvobitno nadležne tužiteljke Ivane Vuksanović u istrazi ukazuju na namjerno pomaganje službenicima policije da izbjegnu odgovornost“, poručili su oni.
I Tužilački savjet je još 13. maja 2023. godine utvrdio da je pritužba na rad tužiteljke Vuksanović osnovana, jer u predmetu nije postupala blagovremeno, nakon čega je, kako su kazali, predmet ustupljen tužiteljki Nađi Martinović, i tada istraga počinje da se intezivira.
„Istragu je okončao državni tužilac Marko Ivanović, koji je i podigao današnju optužnicu“, kazali su iz HRA.
Podsjećaju da je u ovom predmetu i Ustavni sud u aprilu 2024. godine zaključio da je zbog nedjelotvorne istrage tužiteljke Vuksanović (istraga nije sprovedena ni hitno ni temeljno ni nezavisno), Jovanoviću povrijeđen materijalni i procesni aspekt prava na nepovredivost fizičkog i psihičkog integriteta, i zabrana mučenja, nečovječnog ili ponižavajućeg postupanja.
„Ustavni sud je “van razumne sumnje” potvrdio vjerodostojnost navoda o zlostavljanju od strane policijskih službenika. Zaključak je izveden na osnovu „skupa indicija, dokaza, kao i nespornih, dovoljno ozbiljnih, jasnih i usaglašenih pretpostavki poput nastalih tjelesnih povreda koje su konstatovane u Urgentnom centru, a za koje se vještak medicinske struke izjasnio da su mogle nastati za vrijeme njegovog lišenja slobode““, navode oni u saopštenju.
Zadovoljni su, ističu, što je intenziviranje istrage posle svega ipak dovelo do konkretnih pomaka u vidu optuženja.
„Međutim, još jednom pozivamo Vrhovnog državnog tužioca da kako u ovom predmetu, tako i u ostalim, utvrdi odgovornost svih državnih tužilaca koji su svojim propustima u predmetima policijske torture doprinosili izbjegavanju odgovornosti policijskih službenika i objavi šta će biti preduzeto da se ista praksa ne nastavi“, zaključuju iz HRA.