Pet poslanika vladajuće koalicije su smatrali da je odluka ustavna, dok je isto toliko opozicionih predstavnika ocijenilo da nije u skladu sa najvećim pravnim aktom.
Na sjednici Odbora je zaključeno da će se na plenumu o tome odlučivati bez pretresa.
Skraćenje manadata predložili su 30 poslanika Demokratske partije socijalista, Socijaldemokratke partije, Bošnjačke stranke i Demokratske unije Albanaca i o tome će se parlament izjasniti u četvrtak.
Poslanik Demokratske partije socijalista, Miodrag Vuković je rekao da postoje politički i državni razlozi da se skrati mandat. On smatra da je to u potpusnosti u skladu sa Ustavom.
Velizar Kaluđerović, poslanik Socijalističke narodne partije, smatra da odluka nije pripremljena u skladu sa najvišim pravnim aktom.
On je kazao da u tekstu Predloga odluke o skraćenju mandata postoji Ustavni »nesklad«.
- Navodi se da odluka stupa na snagu danom objavljivanja u Službenom listu. Ustav kaže da se zakon, i drugi propis, objavljuje prije stupanja na snagu a stupa na snagu najranije osmog dana od objavljivanja, izuzetno istog dana kada za to postoje razlozi utvrđeni u postupku donošenja, pojasnio je Kaluđerović.
U obrazloženju Odluke, kako je rekao, nema nijednog argumenta kako bi se opravdao izuzetak.
Vuković je negirao da u u Predlogu odluke ne postoji obrazloženje.
- Najhitniji i jedini razlog koji nas je rukovodio da predložimo skraćenje mandata je da dovedemo u saglasnost puni četvorogodišnji mandat novoj Vladi i parlamentu sa početkom pregovora sa Evropskom unijom, pojasnio je on.
Kaluđeroviću nije jasno zašto je sedam dana bitno za evropske integracije. "Ili je to bitno vladajućoj koaliciji".
Vuković je rekao da je jakima sedam dana svejedno, "a slabima i 70 nedovoljno".
Emilu Labudoviću iz Nove srpske demokratije, nije jasno koji su razlozi koji opredjeljuju hitnost predloga o skraćenju mandata parlamentu.
- Možda se u društvu dešava nešto o čemu nijesam obaviješten. Držim se pravila – bolje da propadne selo nego da propadne običaj, kazao je on, navodeći da ne vidi razlog da se takva odluka podrži.
Poslanik poketa za promjena, Srđan Brajović, ne razumije zašto bi 30 poslanika brinulo o kapacitetu Vladu.
- Ne razumijem zašto bi mi, kao Skupština brinuli o kapacitetu Vlade. Nas je Vlada isključila iz cijelog procesa. Imamo li uvid u proces pristupnih i početak pregovora?, pitao je Brajović.
Ne vidim, kazao je on, da onih 30 koji su podržali Predlog odluke ima veći kredibilitet pojedinačno, nego predsjednik države i Vlade, "a nijedan se o ovom pitanju još nije oglasio".
- Sve su ovo razlozi koji me opredjeljuju da izdvojim mišljenje, zaključio je Brajović.