Iz PIR-a i Građanske akcije su poručili da međunarodni pravni propisi imaju primat nad domaćim zakonodavstvom i da se njima zabranjuje diskriminacija biračkog prava.
“Nacrt Predloga zakona predali smo uz Inicijativu, sa pratećim dokumentima. Zakonom o izboru odbornika i poslanika, članom 39 a i 96, diskriminiše se biračima u Crnoj Gori biračko pravo. Članom 39 a, određeno je da na izbornoj listi od 4 kandidata, mora biti najmanje jedan kandidat manje zastupljenog pola, na koji način se diskriminišu kandidati ženskog u odnosu na kandidate muškog pola”, kazali su predsjednik PIR-a Momir Joksimović i Građanske akcije Božidar Vujičić.
Naveli su da je Članom 96 istog Zakona, određeno da se mandati kandidatima raspoređuju po redosljedu na izbornoj listi i na taj način, kako smatraju, kandidati u donjem dijelu liste diskriminisani su u odnosu na kandidate pozicionirane u vrhu liste.
“Amandman IV stav 1 na Ustav Crne Gore, određuje da je za usvajanje zakona koji određujuostvarivanje prava i sloboda građana, dovoljna prosta većina, 41 poslanik. Biračko pravo je temeljno ljudsko pravo određeno Ustavom Crne Gore, kao jednako. Navedene članove Zakona o izboru odbornika i poslanika treba usaglasiti sa članom 25 Međunarodnog pakta o građanskim i političkim slobodama koji glasi: “Svaki građanin ima pravo i mogućnost bez ikakve diskriminacije i bez neosnovanih ograničenja, da bira i bude biran”, saopštili su Vujičić i Joksimović.