Abiznis

Podnijeta Interpelacija za pretres rada Vlade

Izvor

Grupa od 28 poslanika zatražila je da se Interpelacija, koju će u ime predlagača obrazložiti poslanik Nove srpske demokratije (Nova), Strahinja Bulajić, stavi na dnevni red Skupštine.

Predlagači Interpelacije smatraju da je posljednji čas da se u Skupštini otvori rasprava o prekomjernom i ubrzanom zaduživanju, ali i Vladinoj politici i mjerama koje je potrebno uvesti u cilju spasavanja ekonomije.

„Prekomjerno i ubrzano zaduživanje veoma loše utiče na ukupan sistem, a samim tim dodatno ugrožava i onako loš standard građana i dovodi Crnu Goru u zonu dužničkog ropstva“, navodi se u Interpelaciji.

Poslanici smatraju da odluka Vlade da se dodatno zaduži za 150 miliona EUR ne smije ostati van interesovanja i odluka Skupštine kao najvišeg zakonodavnog i predstavničkog tijela u zemlji.

„Ubrzano i prekomjerno zaduživanje Crne Gore kreditnim aranžmanima koji ne idu u razvojne projekte, niti u otvaranje novih radnih mjesta, ukazuju na nesnalaženje i nestručnost, odnosno na nedomaćinski odnos Vlade i na nemanje nikakvog plana niti vizije“, dodaje se u Interpelaciji.

Slabašna crnogorska ekonomija ali i svaki građanin, kako se navodi, sve će teže da nose dužničko breme koje im je natovarila Vlada.

Podnosioci Interpelacije su podsjetili da je ukupan dug Crne Gore preko 1,6 milijardi EUR sa tendencijom rasta, dok je u prošloj godini učešće javnog duga u bruto domaćem proizvodu (BDP) iznosilo 55,7 odsto.

„U ovoj godini taj iznos će biti uvećan zbog povećanja nivoa zaduženosti, ali i zbog toga što će realno BDP rasti po nižoj stopi od planirane. Tako će biti i u narednoj godini“, objasnili su poslanici.

Oni su kazali da zbog takve Vladine politike od planiranog ekonomskog oporavka u 2014. godini neće biti ništa.

Vlada je u martu donijela odluku da se kod Kredit Svis banke zaduži za iznos od 150 miliona EUR, od čega se 52 miliona odnosi na refinansiranje postojećeg duga prema toj banci. Dobijeni novac koristiće se za potrebe finansiranja budžeta i servisiranja dugova.

U Interpelaciji se navodi da je jedan od glavnih razloga rebalansa, koji je bio planiran već za prvu polovinu aprila, potreba obezbijeđivanja dodatnog novca za plaćanje obaveza po osnovu izdatih državnih garancija.

„Javnost je upoznata sa, po državu Crnu Goru, štetnim Ugovorom o poravnanju između Vlade i Kombinata aluminijuma (KAP), kojim je predviđeno da se toj kompaniji izdaju garancije u iznosu od 132 miliona EUR, sa kamatama oko 170 miliona EUR“, navela je grupa poslanika.

Oni su podsjetili da je Vlada već platila dug KAP-a prema Dojče /Deutsche/ banci i da je izdala garancije za kredite fabrike kod OTP i VT banke.

„Sve ovo, uz veoma moguć scenario da date garancije istovremeno i u veoma kratkom roku dođu na naplatu, nameće obavezu sasvim drugačijeg pristupa problemima i metoda njihovog rješavanja za šta ova Vlada, očigledno niti je spremna niti je sposobna“, zaključuje se u Interpelaciji.

Portal Analitika