Direktor Istorijskog instituta dr Radenko Šćekić podnio je prigovor Senatu na odluku Etičkog odbora Univerziteta Crne Gore (UCG) da je prekršio načela akademskog pisanja, tako što je bez navodnika preuzeo djelove tekstova tuđeg rada i da njegov objavljeni naučni rad nije napisan u skladu sa principima akademskog pisanja.
Šćekić je kazao Pobjedi da je podnio pritužbu, ali da će je – možda i povući, jer ,,prijave i žalbe oduzimaju bespotrebnu energiju“ i odvlače od konstruktivnih stvari.
Ukoliko Šćekić povuče prigovor, kako su Pobjedi kazali pojedini sagovornici sa UCG, odluka Etičkog odbora će se smatrati konačnom.
Sa UCG juče Pobjedi nijesu odgovorili na pitanja kako komentarišu slučaj Šćekića i da li planiraju da reaguju zbog toga što je utvrđeno da je prekršio načela akademskog pisanja, odnosno da li će da iniciraju njegovu smjenu.
Centar za građansko obrazovanje (CGO) je, nakon što je Etički odbor donio odluku o Šćekiću, zatražio od UCG da ga smijene.
Postupak prigovora
Kako je propisano Etičkim kodeksom Univerziteta Crne Gore, protiv rješenja Etičkog odbora može se podnijeti prigovor Senatu u roku od 15 dana od dana dostavljanja rješenja. Prigovor se predaje Etičkom odboru koji ga prosljeđuje drugom učesniku u postupku i ostavlja mu rok za odgovor, koji ne može biti kraći od pet niti duži od osam dana. Rješenje, prigovor, odgovor drugog učesnika, i spisi predmeta šalju se potom Senatu kao drugostepenom organu.
To tijelo je dužno da po prigovoru na rješenje odluči u roku od 60 dana od dana dostavljanja prigovora.
Ako Senat usvoji prigovor, poništiće rješenjem prvostepeno rješenje i predmet vratiti prvostepenom organu na ponovni postupak.
Ako ovo akademsko tijelo nađe da u prvostepenom postupku činjenice nijesu u potpunosti utvrđene ili da su pogrešno utvrđene, odnosno da podnosiocu prigovora nije data mogućnost da se izjasni o rezultatima ispitnog postupka, može sam dopuniti postupak i otkloniti nedostatke. Ukoliko Senat nađe da se na osnovu utvrđenih činjenica upravna stvar mora riješiti drukčije nego što je riješena prvostepenim rješenjem, drugostepenim rješenjem će poništiti prvostepeno rješenje i sam riješiti upravnu stvar.
"Kad Senat poništi prvostepeno rješenje, dužan je da ukaže Etičkom odboru u kom pogledu treba dopuniti postupak, a Etički odbor je dužan u svemu da postupi po drugostepenom rješenju i da, bez odlaganja, a najkasnije u roku od 20 dana od dana prijema predmeta, donese novo rješenje", navedeno je u Etičkom kodeksu.
Odluka Senata je konačna, a protiv nje se može pokrenuti upravni spor.
Ne vidi krivicu
Šćekić je potvrdio Pobjedi da je dostavio Senatu žalbu, navodeći da će – možda i da je povuče.
"U arhivi je. Možda bude i povučena", rekao je on.
Upitan zašto će, možda, povući pritužbu, Šćekić odgovara ,,sve u cilju normalizacije i harmonije u kolektivu“.
"Funkciju sam preuzeo u cilju ozdravljenja Instituta – šest naučnih skupova ove godine, kadrovsko jačanje, protokoli o saradnji... Razmišljam u tom pravcu. A ne o prijavama, žalbama. To sve oduzima bespotrebnu energiju", rekao je on.
Šćekić je, komentarišući kakvu odluku očekuje od Senata, kazao da je ,,to već do njih“.
"Ne bih im ulazio u mišljenje. To su sve univerzitetski profesori", rekao je on Pobjedi.
Dodaje da je Etički odbor donio odluku, da se u njoj nigdje ne spominje plagijarizam, da su uredno navedeni svi izvori i literatura, te da iz tih razloga nije mogla biti donijeta nikakva sankcija.
Šćekić je kazao da će možda da povuče prigovor, jer je -sve ad acta. Ponovio je da je ,,Uređivački odbor, odnosno član sve izmanipulisao“.
"Jedino meni nije vratio na eventualnu doradu članak, svim ostalima jeste. Sačekao je dvije godine i podnio prijavu kada je izgubio izbore", rekao je Šćekić.
On je nedavno reagovao nakon odluke Etičkog odbora i saopštio da je od decembra 2023. godine izložen ,,permanentnoj medijskoj harangi od strane dr Ivana Lakovića (tadašnjeg protivkandidata za direktora Istorijskog instituta), NVO CGO, ali i brojnih medija“.
"Apsurdno je, da je upravo čovjek koji je i prihvatio „sporni“ rad za objavljivanje, kao član Uređivačkog odbora zbornika „Clio map“, zapravo isti onaj (dr Ivan Laković) koji je i pokrenuo ovaj slučaj i nezapamćenu medijsku harangu", naveo je on.
Istakao je da ga Laković skoro dvije godine nakon publikovanja zbornika, prijavljuje za plagijarizam NVO Centru za građansko obrazovanje, i to, nakon izgubljenih izbora za direktora Istorijskog instituta.
Tvrdi da je njegov publikovani članak „Bogatstvo različitosti: očuvanje kulturnog identiteta u vremenu globalizacije“ uredno prošao antiplagijat provjeru u Istorijskom institutu, recenzije i odobren je za publikovanje od strane recenzenata i Uređivačkog odbora zbornika koji su dozvolili da se u takvoj formi i publikuje.
UO ranije najavio reakciju
CGO je pozvao rektora i Upravni odbor UCG da smijene Šćekića sa rukovodeće pozicije, jer je dokazanim neakademskim postupanjem diskreditovao UCG i Istorijski institut.
"U suprotnom se obesmišljava odluka Etičkog odbora, a javno šalje poruka da se nagrađuju oni koji se u akademskoj zajednici ponašaju suprotno akdemskim pravilima", saopštila je viša pravna savjetnica u CGO Snežana Kaluđerović.
Kaluđerović je rekla nedavno da, iako je odluku Etičkog odbora dobio i prije CGO, Šćekić još nije podnio ostavku na mjesto direktora Istorijskog instituta.
"To je nova ilustracija njegovog (ne)razumijevanja akademske čestitosti", rekla je ona.
CGO je kritikovao Etički odbor što nije izrekao mjeru za povredu Etičkog kodeksa za neakademsko postupanje Šćekića, iako se radi o licu iz akademske zajednice koje je napravilo ozbiljan prekršaj načela akademske etike.
Šćekića je 29. decembra prošle godine UO UCG jednoglasno izabrao za direktora Istorijskog instituta. Tada je ocijenjeno da je neosnovana inicijativa CGO da se obustavi njegov izbor. Tadašnja predsjednica UO prof. dr Rajka Glušica rekla je na sjednici da su oni organ koji mora donositi odluke u skladu sa procedurom i da ne mogu da ignorišu većinsku volju Instituta, gdje je Šćekić predložen da bude direktor. Kazala je da nemaju pravo da intervenišu i da će reagovati ako se ispostavi da su tačne optužbe koje se stavljaju na teret Šćekiću.
Etički odbor je po prijavi CGO donio odluku u slučaju Šćekića.