Izbori su raspisani za 30. avgust. Svi uslovi i rokovi vezani za izborni proces propisani su Zakonom o izboru odbornika i poslanika, a objavila ih je DIK u Kalendaru rokova za sprovođenje izbornih radnji.
Potpisi podrške
Ukoliko izborna lista političke partije ili grupe birača predstavlja manjinski narod ili manjinsku nacionalnu zajednicu, može biti potvrđena ako je svojim potpisom podrži najmanje 1.000 birača. Za političke partije ili grupe birača koje predstavljaju manjinski narod ili manjinsku nacionalnu zajednicu sa učešćem u ukupnom stanovništvu Crne Gore do dva odsto prema rezultatima posljednjeg popisa, izborna lista može biti utvrđena ako je potpisom podrži najmanje 300 birača.
Podnosilac izborne liste, osim najmanje potrebnog broja potpisa podrške, DIK-u, uz izbornu listu, dostavlja i pisanu izjavu kandidata da prihvata kandidaturu, potvrdu o biračkom pravu za svakog kandidata sa izborne liste, potvrdu o prebivalištu svakog kandidata, pisanu saglasnost o prihvatanju nosioca lista ako je to uključeno u naziv liste, odluku nadležnog organa političke partije kojom je verifikovao izbornu listu, izbornu prijavu i osnivački i programski akt.
Grupa birača, uz izbornu listu, dostavlja i izjavu ovjerenu pred nadležnim organom o odluci da učestvuje na izborima sa programskim ciljevima izborne liste, ovlašćenoj osobi za zastupanje pred nadležnim organima, kao i drugim pravima i obavezama. Jedna osoba može biti kandidat za poslanika samo na jednoj izbornoj listi.
Na jednoj izbornoj listi, pa Zakonu, može biti najmanje 2/3, a najviše onoliko kandidata koliko se bira. Na izbornoj listi za izbor poslanika koju podnose grupe birača ili političke stranke koje predstavljaju manjinski narod ili manjinsku nacionalnu zajednicu, može biti najmanje 1/3, a najviše onoliko kandidata koliko se bira. Podnosilac izborne liste određuje redosljed kandidata na listi.
Podnosioci izbornih lista, u cilju ostvarivanja principa rodne ravnopravnosti, obavezni su da na izbornoj listi imaju najmanje 30 odsto žena. Na izbornoj listi među svaka četiri kandidata prema redosljedu mora biti najmanje jedna kandidatkinja.
Biračka mjesta određuje Opštinska izborna komisija na prijedlog organa nadležnog za vođenje biračkog spiska najkasnije 20 dana prije izbora, u skladu sa članom 65 Zakona o izboru odbornika i poslanika, a to znači da moraju biti određena najkasnije 9. avgusta do ponoći.
Podnosilac potvrđene izborne liste odrediće svog opunomoćenog predstavnika u prošireni sastav DIK-a koji može da učestvuje i punovažno odlučuje 20 dana prije termina održavanja izbora, shodno članu 31 Zakona o izboru odbornika i poslanika, što znači da to može učiniti najranije 10. avgusta. Političke partije imaju pravo da predlože predstavnike u stalni sastav biračkog odbora, a Opštinska izborna komisija obavezna je da donese rješenje o tome najkasnije 15 dana prije održavanja izbora, po članu 35a stav 1 Zakona o izboru odbornika i poslanika, a to je najkasnije 14. avgusta do 24 sata.
Zbirna lista
Državna izborna komisija, shodno članu 49 Zakona o izboru odbornika i poslanika, zbirnu izbornu listu javno objavljuje najkasnije 15 dana prije termina održavanja izbora, odnosno do 14. avgusta. Birački odbor imenuje se za svako biračko mjesto najkasnije deset dana prije izbora, u skladu sa članom 35 stav 6 Zakona o izboru odbornika i poslanika, najkasnije 19. avgusta do ponoći.
Najkasnije 10 dana prije izbora, što je propisano članom 111 stav 1 Zakona o izboru odbornika i poslanika, a to je najkasnije 19. avgusta do ponoći, Opštinska izborna komisija oglašava koja su biračka mjesta određena i koji će birači glasati na pojedinom biračkom mjestu.
Izborni materijal od Opštinske izborne komisije preuzima predsjednik biračkog odbora najkasnije 48 sati prije izbora, po članu 75 stav 3 Zakona o izboru odbornika i poslanika, a taj rok je 27. avgust do ponoći. Izborna propaganda putem medija i javnih skupova, odnosno pravo na medijsko praćenje u predizbornoj kampanji prestaje 24 sata prije izbora, po čl. 6 i 64a Zakona o izboru odbornika i poslanika, što znači da je rok za to 28. avgust u ponoć.
Po utvrđivanju rezultata glasanja birački odbor će bez odgađanja, a najkasnije u roku od šest sati od zatvaranja biračkog mjesta dostaviti Opštinskoj izbornoj komisiji izborni materijal, o ona u roku od 12 sati od dostavljanja izvještaja sa biračkih mjesta dostavlja izvještaj DIK-u.
Komisija utvrđuje prijevremene rezultate u roku od 12 sati od dostavljanja izvještaja opštinskih izbornih komisija, u skladu sa čl. 91 i 92 Zakona o izboru odbornika i poslanika. DIK utvrđuje konačne rezultate izbora za poslanike u roku od 12 sati od isteka roka za podnošenje prigovora, odnosno od konačnosti ili izvršnosti odluka donesenih po prigovoru ili žalbi, shodno članu 98 Zakona o izboru odbornika i poslanika.
Konačni rezultati izbora za poslanike objavljuju se u „Službenom listu Crne Gore“ najkasnije u roku od 15 dana od izbora, u skladu sa članom 99 Zakona o izboru odbornika i poslanika, a to znači najkasnije 14. septembra do ponoći.
Od 15. avgusta zabrana objavljivanja istraživanja
Od 15. avgusta, odnosno, u roku od 15 dana prije održavanja izbora, u programima radio-difuznih servisa i drugih medija nije dozvoljeno objavljivanje rezultata ispitivanja javnog mnjenja, drugih istraživanja i analiza u vezi sa opredjeljenjem birača u pogledu procjene rezultata izbora. To je obaveza iz člana 63 stav 1 Zakona o izboru odbornika i poslanika.
Posmatrači
Zainteresovani strani posmatrači prijavu za posmatranje izbora podnose Ministarstvu za vanjske poslove, najkasnije 10 dana prije izbora, što je propisano članom 111 stav 1 Zakona o izboru odbornika i poslanika, a to je najkasnije 19. avgusta do ponoći.
Domaće nevladine organizacije zainteresovane za praćenje izbora podnose prijavu DIK-u, najkasnije pet dana prije izbora, shodno članu 111b Zakona o izboru odbornika i poslanika, odnosno do 24. avgusta do 24 sata.