Politika

Podržan izvještaj o radu VCG, opozicija protiv slanja vojnika u misije

Izvor

Izvještaj su podržali članovi Odbora iz vladajuće koalicije, uzdržani su bili predstavnici Socijalističke narodne partije (SNP), a Pokreta za promjene (PZP) protiv. Odbor je značajnim ocijenio dalji nastavak saradnje sa oružanim snagama parnerskih država, a ukazano je na neophodnost daljeg sprovođenja plana uništavanja viška naoružanja i municije, kao i preduzimanja mjere na pobošljanje standarda pripadnika VCG. Tokom rasprave o Izvještaju, dominirala su pitanja učešća u misiji ISAF u Avganistanu, kontrole neba i mora, dalje izgradnje integrisanog sistema odbrane, kao i članstva u NATO.

Poslanik SNP Predrag Bulatović smatra da Crna Gora ne treba da šalje drugi vojni kontigent u Avganistan, već da svoje vojnike vrati iz misije ISAF. “Crnoj Gori ništa nije trebalo učešće u misiji ISAF u Avganistanu, posebno što se radi o jako rizičnoj operaciji. Crna Gora ne treba da bude dio te misije, odnosno treba da preispita dalje učešće u njoj”, kazao je on. Bulatović je naveo da nema ništa protiv učešća pripadnika VCG u neborbenim mirovnim misijama, ali to nije slučaj sa operacijom u Avganistanu.

Medojević vs Vučinić:  Ministar odbrane Boro Vučinić rekao je da je odluku o učešću crnogorskih vojnika u misiji ISAF donio parlament i samo je on može preispitati. On smatra da je učešće u toj misiji dobar potez, jer doprinosi kredibilnosti i većem međunarodnom ugledu Crne Gore. “Zemlja koja ima ambiciju da bude dio kolektivnog sistema bezbjednosti, mora dati doprinos tom sistemu”, istakao je Vučinić. Predstavnik PZP Nebojša Medojević smatra da je u VCG, u mnogim oblastima, haotična situacija. On je naveo i da, kada je u pitanju učešće u crnogorskom kontigentu u misiji ISAF, vladaju nepotizam, politička podobnost i veze. “Na spisku za Avganistan našli su se i pojedini vojnici koji imaju manje od tri mjeseca obuke, a skinuti su oni koji su imali više od dvije godine priprema”, kazao je Medojević. Vučinić je odbacio Medojevićeve navode da je stanje u VCG haotično, ističući da su ocjene lidera PZP u potpunoj suprotnosti sa stavovima relevantnih međunarodnih partnera naše zemlje. “Da je stanje toliko loše kao što vi kažete, zar mislite da bi Crna Gora ikada dobila poziv za prijem u Akcioni plan za članstvo (MAP).

Ne znam odakle toliko omalovažavanje svega onoga što radi VCG”, kazao je on. Medojević je odgovorio da je uloga opozicionih poslanika da kontrolišu rad vlasti i poručio Vučiniću da se mora navikavati na to. “U bilo kojoj demokratskoj zemlji vi biste bili smijenjeni, jer se čudite kako se poslanik usudio da kontroliše rad izvršne vlasti”, naveo je on. Medojević je rekao da je, kada je kazao da u Vojsci u mnogim segmentima vlada haos, mislio na činjenicu da je pola pripadnika VCG angažovana na čuvanju vojnih skladišta. Ministra odbrane je ocijenio da je Komunikaciona strategija dala rezultate, ali je potrebno njeno inoviranje, kako bi se dodatno povećao broj građana koji će podržati učlanjenje Crne Gore u NATO. “Očekujem i da će neki opozicioni politički subjekti progresivnije podržavati ulazak u NATO”, kazao je Vučinić.

Odbor je načelno podržao predlog Medojevića da Ministarstvo odbrane tom skupštinskom tijelu dostavi poseban izvještaj o učešću prvog kontigenta pripadnika VCG u misiji ISAF, nakon njihovog povratka iz Avganistana. Odbor će se naknadno izjasniti o inicijativi lidera PZP-a da se organizuje posjeta članova tog skupštinskog tijela pripadnicima VCG u Avganistanu.

Portal Analitika