Odbor je jednoglasno podržao zakon o amnestiji lica osuđenih za krivična djela uvreda i klevete, koji su predložili poslanici Socijaldemokratske partije (SDP) Raško Konjević i Hidajeta Bajramspahić.
Protiv predloženog zakona o pomilovanju bili su poslanici Nove srpske demokratije (NOVA) dok su članovi Socijalističke narodne partije bili uzdržani.
Prema riječima pomoćnika ministra pravde, Slavice Rabrenović, namjera je da se primjena pomilovanja proširi na osobe kojima je izrečena sankcija za krivično i drugo kažnjivo djelo propisano zakonima Crne Gore, „zakonima strane države čije se presude izvršavaju na teritoriji ove države i saveznim zakonom za koje je u prvom stepenu sudio sud na teritoriji Crne Gore”.
- Molba za pomilovanje ne odgađa izvršenje kazne zatvora, što znači da se osuđeni može pomilovati i prije i u toku izdržavanja kazne zatvora- pojasnila je ona.
Zakonom je predviđeno da predsjednik Crne Gore može dati pomilovanje i kada nije sproveden postupak za davanje pomilovanja predviđen ovim zakonom, čime se osigurava neograničena primjena ustavne odredbe.
Zakonom se, ukazala je Rabrenović, propisuje postupak za pomilovanje kojim se definiše da se molba više ne podnosi prvostepenom sudu, već Ministarstvu pravde.
Poslanik Nove, Emilo Labudović, smatra da predloženi zakon može biti zloupotrijebljen, „i ostavlja veliku mogućnost manipulacije“.
Njemu je, kako je rekao, čudno što su nadležni nakon šest godina od donošenja Ustava, primijetili da predsjednik države ima ograničena prava.
- Činjenica je da je milost pomilovanje ali šta je sa kaznenom politikom? Stavljate predsjedniku i ministru u ruke mogućnost da pomiluju koga im padne na pamet. Šta je garancija da to neće biti neko, ko ne samo da je zaslužio kaznu za koju je osuđen nego dvostruku veću?, pitao je Labudović.
Njemu je neprihvatljivo da neko odlučuje o tuđim pravima, bez saglasnosti tog pojedinca.
- Može li neko da odlučuje o mojoj sudbini i mojim pravima bez mog učešća u tome. Ako sam sam svjestan da ne zaslužujem, neću to pomilovanje, rekao je Labudović.
Neven Gošović, iz SNP, pitao je koji su slučajevi kada predsjednik može da izvrši pomilovanje.
Prema njegovom mišljenju, te odredbe nijesu jasno razrađene u predloženom zakonu. Rabrenović je kazala da za pomilovanje postoje dva postupka.
- Jedan je kada predsjednik odluči da da pomilovanje nekom specifičnom slučaju, a u svim ostalim slučajevima lica će da podnose molbe, odgovorila je ona.
Milorad Vuletić iz Demokratske partije socijalista pitao je šta je sa slučajevima kada osuđenik odbije pomilovanje.
Rabrenović je odgovorila da se to ne može desiti. „On je oslobođen i to je to“.
To skupštinsko tijelo je jednoglasno podržalo i predlog zakona o amnestiji lica osuđenih za krivična djela uvreda i kleveta, poslanika SDP-a.
- Nakon ukidanja krivičnog djela uvreda i kleveta iz Krivičnog zakonika, pokazalo se da razlozi pravde i jednakosti građana pred zakonom traže amnestiju lica za ta djela, navela je Bajramspahić.
(foto: javniservis.me)