„Proces protiv profersora Bobana Batrićevića apsolutno je neprihvatljiv i Švedski PEN centar poziva da se povuku sve optužbe protiv njega“, poručila je za Portal Analitika švedska književnica Marija Modig.
Naša sagovornica, po obrazovanju je filozofkinja koje je u bogatoj karijeri bila edukatorka, novinarka i glavna urednica stručnih časopisa. Autorka je više knjiga i romana o etici, autoritarizmu i građanskoj hrabrosti. Aktivna je u Švedskom PEN centru, a bila je i predsjednica Komiteta za pisce u zatvoru Međunarodnog PEN centra.
Zajedno sa suprugom Jonasom Modigom, istaknutim pravnikom i izdavačem, koji je svojevremeno bio predsjednik Švedskog udruženja izdavača a kasnije i na čelu Federacije evropskih izdavača, došla je u Crnu Goru kako bi 26. marta dali podršku Bobanu Batrićeviću, kada se i nastavlja proces protiv profesora FCJK.
Podsjetimo, suđenje Batrićeviću po optužnici tužiteljke Snežane Šišević, nastaviće se u podgoričkom Sudu za prekršaje u utorak u 8.30 sati. Kao i na prvom ročištu, očekuju se da će podršku profesoru FCJK pružiti više stotina građana na najavljenom skupu ispred suda.
Informisaćemo međunarodnu javnost
Modig je za Analitiku poručila da će Švedski PEN centar učiniti sve što je njegovoj moći da informiše međunarodnu javnost o ovom slučaju.
U razgovoru za naš portal naglasila je i da članstvo u Evropskoj uniji zahtijeva poštovanje prava na izražavanje kako je, napominje, navedeno i u članu 10. Evropske konvencije o ljudskim pravima.
„Ovaj član često se pominje, što potvrđuje njegovu važnost i relevantnost“, naglasila je Modig.
Govoreći o tekstu „Torokanje po Metodologiju i Đaonikiju“ zbog kojeg se Batrićeviću sudi, Modig je katagorična da u njemu nije prepoznala govor mržnje.
„Tekst se mora smatrati potpuno zakonitim i u skladu sa pravom na izražavanje kako je navedeno u članu 47. Ustava Crne Gore“, podvukla je švedska književnica.
Pravo na izražavanje mišljenja često se smatra prijetnjom
Modig je za Analitiku kazala da je upoznata i sa slučajem spaljivanja lutke pisca Andreja Nikolaidisa.
„Kako razumijem situaciju, pravo na izražavanje mišljenja često se smatra prijetnjom, što dovodi do djela ove vrste i zahtjeva jačanje napora da se promoviše poštovanje slobodne i otvorene diskusije“, naglasila je Modig.
Podsjetimo, Međunarodni PEN centar juče se oglasio povodom dešavanja na karnevalu u Herceg Novom i pozvao da se prestane sa napadima na Nikolaidisa.
"Pisci, novinari i ostali kreativni ljudi u Crnoj Gori djeluju u narastajuće toksičnoj atmosferi koja guši, i to ozbiljno djeluje na njihov izraz. Pritisci, zastrašivanja i prijetnje čiji je cilj gušenje nezavisnih glasova – uključujući tu i članove PEN-a – mora prestati jednom i zauvijek”, poručila je Me Thide, predsjednice Komiteta za pisce u zatvoru Međunarodnog PEN-a.