Od ovog sastanka niko ne očekuje konkretan sporazum o uklanjanju prepreka za brz opravak svetske ekonomije. Glavna sporna pitanja, poput: globalne ekonomije, trgovinske neravnoteže i mogućnosti izbijanja "valutnog rata", uoči samita nisu riješena. Analitičari su ocijenili da bi na dvodnevnom samitu u Seulu mogao biti postignut samo opšti sporazum o mjerama za prevladavanje tih prepreka.
Južnokorejski domaćini su za samit izabrali službeni slogan "Zajednički razvoj nakon krize", ali izgleda da su njihove namjere zasad zasijenjene međusobnim optužbama čelnika najvećih ekonomija.
U pismu čelnicima G20 uoči samita američki predsednik Barak Obama je rekao da se neke zemlje previše oslanjaju na "podsticaj izvoza zbog slabe domaće potražnje", što je prikrivena kritika Kine i Njemačke. Njemačka kancelarka Angela Merkel je sa svoje strane uoči odlaska u Seul kritikovala nedavnu odluku američke centralne banke FED-a o ubrizgavanju 600 milijardi dolara u američku ekonomiju, što bi moglo preplaviti globalna finansijska tržišta jeftinim dolarima.
Završno saopštenje samita neće obuhvatiti nikakve brojčane ciljeve koji se odnose na valutne kurseve i tekuće trgovinske i druge neravnoteže, saopštio je Rojtersu neimenovani izvor.
- Nema velikih brojki u nacrtu saopštenja, a neće ih ni biti u završnom saopštenju sa samita - precizirao je isti zvaničnik G20.