TV / Film

"Sadržaj koji opisuje srž i dušu grada"

Pogledajte kratkometražni film “Plav, ljubičasti grad” (VIDEO)

Kratkometražni film o Plavu pod nazivom “Plav, ljubičasti grad” premijerno je prikazan u Centru za kulturu Plava.

Pogledajte kratkometražni film “Plav, ljubičasti grad” (VIDEO) Foto: Printscreen
Portal AnalitikaIzvor

Riječ je o prvom od 25 planiranih kratkometražnih filmova u sklopu projekta DiscoverMNE kojim će se predstaviti 25 gradova Crne Gore i ukazati na njihovu jedinstvenost, bogatu istoriju, kulturu, prirodne ljepote i lokalnu tradiciju. 

Kreatorka filma i osnivač projekta DiscoverMNE, Mirjana Miladinović je tom prilikom istakla da su prije odlučivanja o trajanju filma detaljno analazirali šta to nedostaje Crnoj Gori i njenim gradovima. 

“Nedostaje sadržaj koji za kratko vrijeme opisuje srž, dušu grada, sadržaj koji će vam prije nego što dođete objasniti šta je to što vas tamo čeka. Svi zajedno vještinama koje posjedujemo, znanjem koje imamo i voljom možemo valorizovati naše gradove i našu zemlju na pravi način. Poznavanjem svoga i poštovanjem onoga što imamo i zajedničkim radom možemo do boljih rezultata,” navela je ona. 

Kao prvi korak u ovom ambicioznom i značajnom projektu Miladinović je odlučila da na filmskom platnu prikaže svu posebnost i ljepotu Plava. 

“Plav u mojim očima je grad koji ima netaknutu prirodu, bogatu kulturu i tradiciju koja ne umire, ne zaboravlja se, već se poštuje i živi. Ima ljude koji ovo parče zemlje vole više od svega, gdjegod da su. Ima ljude koji žive u skladu i harmoniji ne gledajući ko se kako zove, nego kakav je ko čovjek. Pokušala sam to da objasnim ovim desetominutnim filmom. Ovo nije klasični promotivni film, već film koji objašnjava dušu Plava i sve ono što Plav jeste. A ono što je Plav, mislim da treba da vide svi. Film sve one koji Plav ne poznaju treba da zainteresuje da ga istraže i sve to dožive, a one koji su odavde da učini ponosnima,” navela je Miladinović. 

Posebnu zahvalnost uputila je predsjedniku Opštine Plav, Nihadu Canoviću koji je dao ključnu podršku ovom projektu i time omogućio da Plav postane prvi grad u Crnoj Gori koji se predstavlja kroz DiscoverMNE. 

Canović se obratio prisutnima i istakao da ovaj film daje mogućnost ljudima širom svijeta da osjete posebnost Plava. 

“U samo deset minuta ovaj film prenosi esenciju svega onoga što naš grad jeste – netaknuta priroda, bogata kultura i istorija koja odjekuje u svakom kamenu i svakoj kapljici Plavskog jezera. Ovaj film nije samo priča za nas već poruka svijetu o Plavu kao mjestu koje spaja ljepotu i tradiciju, mjesto gdje se osjeća duh naših predaka i snaga prirode. Prikazivanjem filma na šest jezika otvaramo vrata ljudima širom svijeta da zavire u naš dom i vide Plav kroz naše oči,” kazao je Canović. 

Kreatorka filma, Miladinović je ovom prilikom zahvalila i cijelom timu njenih kolega, ljudima Plava koji su nesebično pomogli, Plavljanima iz Amerike koji su podržali film, gospodinu Hajru Laliću koji je pomogao u ključnim momentima za projekat, kao i Nacionalnim parkovima Crne Gore koji će i buduće biti strateški partner projektu. 

“DiscoverMNE je projekat koji ima za cilj da objedini ponudu Crne Gore i prikaže je na jednom mjestu, ne zaobilazeći ni jedan grad i ni jedno mjesto. Film je vodič kroz gradove i nešto čime želimo da zainteresujemo ljude da detaljnije istraže gradove na našoj web platformi,” kazala je ona. 

Unos podataka za Plav na sajtu discovermne.me je već počeo, a Miladinović je pozvala sve izdavaoce smještaja, vlasnike hotela, restorana i sve koji znaju neko posebno mjesto da se jave na zvaničnu mejl adresu kako bi u kontaktu sajta unijeli “sve one podatke koje Plav treba da prikaže”. 

“Plav je prva puzla koju smo sklopili na mapi Crne Gore. Prvi korak promocije je ka crnogorskom tržištu. Mislili smo i na turiste, te će zato film biti preveden na engleski, turski, ruski, španski i kineski jezik i biti promovisan na tim tržištima,” najavila je Miladinović.

Do sada je dogovorena saradnja sa još osam gradova – Rožaje, Gusinje, Cetinje, Danilovgrad, Kolašin, Mojkovac, Žabljak i Šavnik.

Portal Analitika