TV / Film

Počinje 60. Berlinale, festival filma za običnu publiku

Izvor

Organizatori Berlinskog filmskog festivala, koji će trajati do 21. februara, odlučili su da cijene projekcija budu skoro duplo niže od prethodnih godina, kao i da će filmovi iz ostalih programa biti moguće vidjeti za samo par eura, prenosi Dojče Vele.

Za obične smrtnike zatvoreno svečano otvaranje festivala u Berlinu i ove godine je u dvorani “Berlinale Palast”. Ulazi se, naravno, samo s pozivnicom - osim ako ste Mik Džeger. On i ostali članovi “Rolling Stonesa” posebni su gosti prve večeri, jer se Berlinale ove godine otvara svjetskom premijerom dokumentarca o legendarnoj grupi “Shine a Light”, u režiji Martina Skorsezea. Na crvenom tepihu se očekuju imena glamura i zvijezda: Madona, Pati Smit, Penelope Kruz, Skarlet Džohanson, Ben Kingsli...

OKberlinale1“Shine a Light” nije potencijalni kandidat za neku od nagrada, jer nije dio takmičarskog programa, izmišljenog da bi se mogle namamiti velike zvijezde, pa i mediji – “službeni program van konkurencije”. Ali, i među konkurentima za medvjede ima dovoljno glamura koji dolazi, prije svega, sa filmom umjetnika kojeg Berlin vrlo dobro poznaje, Pol Tomasa Andersona. Reditelj koji je 2000. godine dobio zasluženog Zlatnog medvjeda za “Magnoliju”, predstaviće se hvaljenim i već nagrađivanim filmom “There Will Be Blood” (Biće krvi). Novi Andersonov film sa Danijelom Dej-Luisom, nominovan je za čak osam Oskara, i ubraja se u glavne favorite za nagrade Američke akademije. Prvi put se u takmičarskoj konkurenciji Berlinala našao dokumentarni film, pa se sa posebnim zanimanjem očekuje njegova projekcija. “S.O.P. Standard Operating Procedure” Erola Morisa bavi se vrlo (ne)zahvalnom temom: povredama ljudskih prava u iračkom zatvoru Abu Graibu.

Čak pet od 21 filma u takmičarskoj konkurenciji stiže iz SAD-a, tri su iz Francuske, dva iz Kine, po jedan iz Irana, Velike Britanije, Južne Koreje, Japana, Meksika, Finske, Izraela i Brazila, dok su dvije njemačke produkcije. Izostanak više domaćih naslova, ipak, čudi, ali direktor festivala Diter Koslik to objašnjava argumentom da “više nema pritiska”, odnosno – potrebe za tim. Pored ovog, poznavaoce Berlinale veoma čudi i to što se u takmičarskom programu neće pojaviti ni jedan istočnoevropski film. Berlinski festival je, naime, uvijek važio kao izlog za istočnoevropsku produkciju i kao takav se često i otvoreno deklarisao.

Za nas je još poraznija činjenica da na ovogodišnjem Berlinalu gotovo da nema filmova sa prostora bivše Jugoslavije, čak ni u pratećim programima. Taj dio Evrope ove godine je zastupljen samo jednim hrvatskim kratkim (“Na trgu” Vanje Juranić) i jednim srpskim dugometražnim filmom u selekciji Panorama: “Ljubav i drugi zločini” Stefana Arsenijevića, sa Anicom Dobrom u glavnoj ulozi.

 

Portal Analitika