Ova ideja koja, kako je najavio savjetnik u Stejt departmentu Robert Ajhorn, predstavlja okosnicu okupljanja 47 svetskih lidera u danas i sjutra u Vašingtonu, doživjela je grubi „sudar“ sa realnošću i prije nego što je skup počeo.
Na talasu uspjeha istorijskog sporazuma sa Rusijom o smanjenju atomskog oružja, cilj američkog predsjednika je da se u svijetu pojača svijest o prijetnji od nuklearnog terorizma i postigne međunarodni konsenzus o jakim mjerama bezbjednosti za njegovo sprječavanje. SAD pozivaju sve zemlje da rade zajedno, bez obzira na to da li su potpisnice
Međutim, Turske i Egipat su nagovijestili da će na skupu pokrenuti pitanje izraelskog potpisivanja Sporazuma o neširenju nuklearnog naoružanja, zbog čega je premijer Izraela Benjamin Netanjahu odustano od puta u Vašington. Iako izraelski nuklearni arsenal Tel Aviv nikada nije ni potvrdio niti demantovano, pretpostavka da je Izrael zasad jedina nuklearna sila na Bliskom istoku, uznemirava susjede.
Izrael i Zapad, s druge strane, brine iranski nuklearni program. Predsjednici Rusije i SAD, Medvedev i Obama, saopštili su da su nove sankcije možda neophodne da bi se izvršio pritisak na Iran da se odrekne nuklearnih ambicija.
Iran je juče objavio da će se i zvanično žaliti Ujedinjenim nacijama zbog izjave američkog predsednika koju Teheran shvata kao prijetnju napadom nuklearnim oružjem, . Obama je prošle sedmice izjavio da su Iran i Severna Koreja izuzeti iz granica, postavljenih u novopotpisanom sporazumu o ograničavanju strateškog nuklearnog naoružanja START, o upotrebi američkog atomskog oružja.