Agencija je ove godine imala, sudeći po podacima više posla nego prethodne.
“U domenu sprječavanja sukoba interesa Agencija je u prvih devet mjeseci ove godine, dala 1.378 mišljenja što je za 80,3 odsto više nego 2020”, istakla je predstavnica ASK aMilena Kustudić.
Veliki broj podnijetih zahtjeva je zbog, kako kažu, povećanja broja novoimenovanih funkcionera. ASK je u oblasti provjere izvještaja o prihodima i imovini zaprimila 9.564 izvještaja.
“U smislu tačnosti i potpunosti podataka provjereno je 649 izvještaja, odnosno 73,4 odsto, od 884 koliko je predviđeno planom provjere za 2021”, napominje Kustudić.
Provjeru nijesu zaobišli ni sadašnji, a ni bivši funkcioneri. Za 20 trenutnih provjera će trajati do kraja godine, a protiv 154 nekadašnjih pokrenuti su prekršajni postupci, zbog nedostavljana izvještaja u roku od 30 dana po prestanku javne funkcije.
Agencija je u oblasti provjere prihoda i imovine kontrolisala poslanike i zbog kršenja zakona o sprečavanju korupcije, a protiv 46 pokrenula je upravne i prekršajne postupke.
“Nažalost nijesmo imali veliku podršku sa raznih strana političkog spektra. Upravo suprotno, imali smo pokušaj podrivanja rada Agencije od Ministartva finansija i samog ministra i određenih struktura u parlamentu”, naglašavaju u Agenciji.
Zbog kršenja antikorupcijskih zakona iz svoje nadležnosti, Agencija je u prvih devet mjeseci 2021. pokrenula više od 900 prekršajnih postupaka, dvostruko više nego 2020, a ukupan iznos izrečenih kazni iznosi nešto više od 104.000 eura.