Društvo

Zakupci moraju da poštuju odredbe o organizaciji kupališta

Pola plaže mora biti bez mobilijara

S početkom glavne turističke sezone, kontrolori Morskog dobra i Turističke inspekcije obilaziće crnogorske plaže kako bi utvrdili da li se poštuju pravila uređenja plaža. Uprkos tome što zakupci plaža moraju od plažnog mobilijara osloboditi 50 odsto kupališta i taj prostor jasno i vidljivo označiti, mali broj njih to poštuje. Plaže tako postaju nedostupne građanima koji su primorani ili da plate plažni mobilijar ili da napuste kupalište jer im je onemogućen pristup i korišćenje obale mimo zakupa.

Pola plaže mora biti bez mobilijara Foto: Facebook
PobjedaIzvor

Kako su Pobjedi kazali iz Uprave za inspekcijske poslove tokom pojačanih radnih aktivnosti u ljetnjoj turističkoj sezoni u primorskim opštinama na terenu će biti angažovano 13 turističkih inspektora.

Pravilnik

“Shodno Pravilniku o bližim uslovima u pogledu uređenosti i opremljenosti, vrstama i uslovima korišćenja kupališta na moru, zakupci kupališta su dužni da polovinu plaže oslobode od plažnog mobilijara, shodno skici koju izdaje Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom”, kazali su iz Uprave za inspekcijske poslove.

Kako objašnjavaju na drugoj polovini plaže postavlja se jedan suncobran i dvije ležaljke na najmanje osam metara kvadratnih ili jedan baldahin na isto tolikoj površini.

Na hotelskim kupalištima postavlja se jedan suncobran i dvije ležaljke na najmanje 10 metara kvadratnh, jedan baldahin na istoj toj površini, a jedan suncobran i dvije ležaljke na najmanje 15 metara kvadratnih u hotelima sa pet zvjezdica.

Ukoliko se sve ove odredbe ne poštuju, ističu da su novčane kazne za pravno lice 1.000 eura, za odgovorno lice u pravnom licu 200 eura i za preduzetnika 200 eura.

Kontrolori Morskog dobra na terenu evidentiraju da li su zakupci ispunili propisane uslove za organizaciju kupališta, a predmet kontrole je i ispunjenost svih obaveza koje su sadržane u Ugovoru o zakupu morskog dobra.

Kako su Pobjedi kazali iz Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom uz ugovor korisnici dobijaju uslove za uređenje kupališta gdje je nabrojano kako kupalište treba da izgleda, kao i skicu kupališta.

“Shodno sigurnosno zdravstvenim protokolima na plažama je potrebno napraviti razmak između plažnog mobilijara dva metra udaljenosti. Takođe, zakupac je dužan da postavi dezinfekciona sredstva, kao i redovno održavanje higijene”, objasnili su iz Morskog dobra.

Shodno pravilniku o uređenim i izgrađenim kupalištima, napominju da je predviđeno da se na kupalištima mogu postavljati suncobrani bijele boje, bež ili u pastelnim bojama sa reklamom na rubu ili unutrašnjosti suncobran.

“Službenici službe kontrole vrše redovne kontrole stanja zone morskog dobra, o čemu se sačinjavaju službene zabilješke koje se šalju na dalju proceduru (prijava nadležnim inspekcijama, opomena i sl). Nakon konstatacije o nepravilnostima na kupalištima od strane službe kontrole, podnosi se inicijativa za kontrolu nadležnoj turističkoj inspekciji koja sprovodi dalje mjere i radnje. Pored navedenog korisniku se izriče opomena zbog nepoštovanja ugovorenih obaveza, kao i opomena pred raskid ugovora”, ističu iz Morskog dobra.

Zakupci plaža sa kojima smo razgovarali tvrde da ispunjavaju sve obaveze.

Menadžer plaže Kamenovo Vaso Dedivanović kazao je Pobjedi da ovo kupalište posjeduje Safe travels oznaku, da prate i pedantno poštuju svaku preporuku države.

“Opšte poznata pravila, poput bezbjedne razdaljine između ležaljki, redovna dezinfekcija radnih površina, nošenje maski prilikom boravka u zatvorenom prostoru dio su obavezne dnevne agende plaže Kamenovo”, kazao je Dedivanović dodajući da su prepoznati kao idilično mjesto opuštanja, ali i zabave.

“Konačno poslije neizvjesne godine za nama i korona izazova, imamo priliku da se vratimo normalnom funkcionisanju. Mišljenja smo da je to jedino moguće, ako poštujemo propisane preporuke”, poručio je Dedivanović.

On naglašava da oba njihova kupališta s ponosom nose obilježje Plava zastavica.

“To je istovremeno čast i obaveza, pa u toku ljetnje sezone organizujemo najmanje pet aktivnosti ekološko-edukativnog karaktera. Eko pazari, radionice, kvizovi, Međunarodni dan čišćenja obale - sve te akcije plaža Kamenovo tradicionalno pokreće i održava, što pokazuje visok stepen osviješćenosti Kamenovo koncepta. Tako da je poštovanje zdravstvenih mjera i preporuka, zapravo lična karta onog što inače radimo. Vodimo računa o zdravlju čovjeka kao i prirode. To je, vjerujemo, osnovna obaveza svih nas”, kazao je Dedivanović.

I zakupac plaže Lučice Milan Kaloštrović tvrdi da poštuju sve odredbe i da se ove godine nadaju normalnom funkcionisanju.

“Sve što su zakonske odredbe poštujemo, ne znam kako je na ostalim kupalištima, ali mi smo uredili sve po planu”, kazao je Kaloštrović.

Pravila

Morsko dobro donijelo je Atlas crnogorskih plaža i kupališta za period od 2019. do 2023. godine, koji je usvojen od strane Upravnog odbora ovog preduzeća.

Kako stoji u ovom dokumentu suncobrani i baldahini na hotelskom kupalištu mogu da budu u zaštitnim bojama hotelskog brenda i da sadrže naziv hotela/brenda.

“Baldahini se mogu postavljati samo na kupalištima dužine najmanje 100 metara i sa površinom većom od 1.000 metara kvadratnih”, objašnjavaju iz Morskog dobra.

Radi sprečavanja prenatrpanosti plažnim mobilijarom na kupalištima treba da se ostavi slobodan pristup do mora, u širini od najmanje jedan metar, a na svakih 20 metara slobodna zona uz more u širini od najmanje tri metra, dok je na kupalištima površine do 500 metara kvadratnih najmanje jedan metar.

“Potrebno je osloboditi od plažnog mobilijara polovinu plaže po dužini, dijeljeno simetralom upravno na obalnu liniju i da taj prostor označi, a na kupalištu treba da se nalazi i jedna kula za spasioce na svakih 100 metara dužine obale, sa istaknutim natpisom ,,spasilac“, na crnogorskom i engleskom jeziku. Potrebno je da postoji i jedan spasilački punkt na svakih 50 metara, između dvije kule za spasioce, u neposrednoj blizini vode; signalizacione zastavice (u tri boje) i informativna tabla sa objašnjenjem značenja na crnogorskom i engleskom jeziku i jedan čamac za spašavanje na svakih 200 metara dužine obale”, objasnili su iz Morskog dobra.

Dodali su i da kula za spasioca i spasilački punkt treba da imaju: dvogled, bovu za spašavanje, signalizacione zastave, mobilni telefon i opremu za prvu pomoć.

“Obilježavanje kupališta vrši se sa vodene strane, postavljanjem plutajućih međusobno povezanih bijelih i crvenih bova, na udaljenosti od 100 metara od obale. Kupališta na kojima se nalaze ribarske poste, kao i kupališta za kite/wind surfing se ne ograđuju sa morske strane. Unutar ograđenog dijela kupališta ne mogu se postavljati bove za privez plovila, niti se plovila mogu kretati”, upozorili su iz Morskog dobra.

Informativne table

Radi pružanja svih neophodnih informacija i obavještenja kupačima, na kupalištima se postavljaju informativne table, i to: tabla sa informacijama o kupalištu koja sadrži: naziv i vrstu kupališta, ime korisnika/zakupca, dužinu zahvata, plan organizacije kupališta sa skicom, radno vrijeme kupališta, tačan/dozvoljen broj plažnog mobilijara po vrstama, cjenovnik plažnog mobilijara (sa naznakom vremena do kada se plažni mobilijar naplaćuje), zonu uz more za slobodan prolaz kupača, kao i usluge koje se pružaju na plaži, brojeve telefona i nazive nadležnih inspekcijskih službi i link sa informacijama o kvalitetu morske vode, na crnogorskom i engleskom jeziku; tabla sa informacijama o plažnom redu koja sadrži pravila ponašanja na kupalištu i način i uslove korišćenja opreme na kupalištu na crnogorskom i engleskom jeziku; tabla sa informacijama o bezbjednosti kupača koja sadrži informacije o radnom vremenu spasioca, objašnjenjem značenja boja zastavica i drugim informacijama koje su bitne za bezbjednost kupača, na crnogorskom i engleskom jeziku.

Uređaji i oprema na plaži

Kako su ukazali iz Morskog dobra osnovni uređaji i oprema na kupalištu su sanitarni čvor koji se postavlja na svakih 1.000 metara kvadratnih površine kupališta ili sanitarni čvor u objektu korisnika kupališta kad se objekat nalazi na udaljenosti do 50 metara od kupališta.

“Obavezne su i mobilne korpe za otpatke – postavljaju se na svakih 10 metara i korpe za selektivno odlaganje otpada ukoliko za to postoji mogućnost, izrađene od adekvatnog materijala pogodnog za održavanje; tuševi – postavljaju se dva tuša na svakih 50m kupališta; kabine za presvlačenje – postavljaju se dvije kabine na svakih 50m, izrađene od montažno/demontažnih materijala pogodnih za održavanje i bez reklamnih natpisa; plažni mobilijar; bove za obilježavanje kupališta sa morske strane; kula za spasioca, spasilački punkt i spasilačka oprema i protivpožarni apparat”, istakli su iz Morskog dobra.

Uslovi bezbjednosti na kupalištu

Pod uslovima bezbjednosti, kako su istakli iz Morskog dobra, na kupalištu se podrazumijeva organizacija spasilačke službe i ostale spasilačke opreme, kao i obilježavanje kupališta sa morske strane.

“Spasilačka služba podrazumijeva najmanje jednog spasioca koji ispunjava uslove utvrđene zakonom kojim se uređuje Crveni krst, na svakih 50 metara dužine obale u julu i avgustu, odnosno na svakih 100 metara dužine obale u ostalim mjesecima. Spasioci posjeduju licencu Crvenog krst za obuku spasilaca na moru. Tokom radnog vremena spasilac je dužan da boravi na kuli ili obavlja kontrolne šetnje obalom i da uvijek nosi prepoznatljivu uniformu kako bi ga kupači lako uočili”, kazali su iz Morskog dobra.

Portal Analitika