Svi članovi tima imaju formirana mišljenja o ovom pitanju, napravićemo konačni izvještaj i Vladi dostaviti precizno stručno mišljenje sa predlogom mijera o načinu realizacije, kaže Poleksić.
Rukovodilac ekspertskog tima naglašava da svi članovi tima smatraju da je Kotoru potreban alternativni put, ali kao pitanje se postavlja da li je izabrana najbolja trasa, koja bi odgovorila svim zahtjevima i ovaj grad sačuvala kao grad izuzetnih kulturnih i prirodnih vrijednosti, kao grad UNESCO-a.
Nema alternativni put: Poleksić naglašava da se saobraćaj u Kotoru mora riješiti, jer je po zvaničnim podacima godišnji dnevni saobraćaj ispred zidina starog grada 12656 vozila, što najbolje govori kolike su gužve, posebno tokom ljetnjih mjeseci. Kotor je jedan od rijetkih gradova koji nema alternativni put, već samo jedan putni pravac, a to je jako loše za grad. Izgradnjom obilaznice stvorili bi se uslovi da se riješi i problem parkiranja u gradu, rastereti prostor oko zidina starog grada. Imamo primjer Perasta, koji je pretvoren u šetališnu zonu, upravo jer ima zaobilazni put. Izgradnjom zaobilaznice u Kotoru moglo bi se razgovarati o izgradnji biciklističkih staza, šetališta, objašnjava Poleksić.On podsjeća da je izgradnja zaobilaznice planirana u dvije faze. Prva od tunela Vrmac, preko Škaljara, zatim slijedi tunel iza zidina grada, potom most od 60 metara, pa ponovo tunel Dobrota. Druga faza završava se u Ljutoj.
Dvije faze izgradnje: Naš sagovornik naglašava da je tim prikupio svu potrebnu dokumentaciju na osnovu koje će Vlada moći da donese pravu odluku o tome da li će ovaj grad dobiti zaobilaznicu. Inače, za prvu fazu zaobilaznice urađen je glavni projekat i urađena revizija glavnog projekta, a za drugu fazu, od Dobrote do Ljute, urađen je takođe glavni projekat i u fazi je revizije. Trasa je, kaže Poleksić, projektovana tako da najmanje moguće narušava vizuelni uticaj i mislim da je najbolje rješnje za Kotor.
Ipak, konačno mišljenje daće ekspertski tim koji ima 14 članova, a čine ga stručnjaci iz oblasti saobraćaja, arhitekture, zaštite nasljeđa, turizma. Tim je formirala Vlada 8.marta 2012.godine i on će svoje viđenje ovog problema uskoro dati Vladi na razmatranje. Na osnovu njega biće donijeta odluka u projektu koji će umnogome opredijeliti budućnost Kotora.