Tridesetdevetogodišnja Gorica Medojević iz Pljevalja ubijena je u utorak, pola sata iza ponoći u podgoričkom naselju Zabjelo, saopšteno je iz Uprave policije.
Njeno tijelo pronađeno je u dvorištu kuće u Manastirskoj ulici nakon što je komšija slučaj prijavio policiji.
Pobjeda saznaje, da je Medojević ubijena ispred kuće u vlasništvu majke bivšeg supruga M.P. u kojoj je povremeno boravila, kada bi u Podgoricu došla iz Pljevalja.
Iz Uprave policije su istakli i da navodi koji su objavljeni u pojedinim medijima da se za ovo djelo sumnjiči bivši suprug Medojević, nijesu tačni.
Izvršilac zasad nepoznat
Saopšteno je da inspektori rade na identifikaciji, za sada nepoznatog, izvršioca ovog krivičnog djela.
-Službenici Odjeljenja bezbjednosti Podgorica zajedno sa službenicima za Sektor za borbu protiv kriminala, a u saradnji sa Višim državnim tužilaštvom u Podgorici preduzimaju intenzivne mjere i radnje iz svoje nadležnosti u cilju rasvjetljavanja događaja. Dakle, tokom noći i današnjeg dana preduzete su brojne izviđajne mjere i radnje na fiksiranju predmeta i tragova, kao i druge operativne, taktičke, tehničke i dokazne mjere i radnje u cilju identifikacije izvršioca, odnosno izvršilaca ovog krivičnog djela – kazali su iz Uprave policije.
Izvor blizak istrazi Pobedi je kazao da slučaj ubistva Gorice Medojević nema takav stepen organizovanosti koji ukazuje da je ona stradala u obračunu kriminalnih klanova.
- Rezultati preduzetih policijsko tužilačkih radnji ukazuju da se uskoro može očekivati razrješenje ovog slučaja – kazao je izvor.
Tužiteljka Andrijana Nastić je Pobjedi kazala da porodično nasilje nije prethodilo ubistvu Gorice Medojević.
Ona je precizirala da u policijskim evidencijama, za sada, nije prijavljivano nasilje u porodici ni policiji, ni Centru za socijalni rad od strane Gorice Medojević koja je ubijena u Podgorici.
Ona je istakla da ni bivši partner, kao ni ona nijesu prijavljivali nasilje u porodici.
- Rade se vještačenja radi rasvjetljavanja ovog događaja, ne bismo li došli do izvršioca krivičnog djela. Mediji su prenjeli da je u pitanju bivši muž, ali mi još nemamo izvršioca, nego se preduzimaju radnje kako bi se utvrdilo ko je počinilac. Dakle, još uvijek tragamo - rekla je Nastić i dodala da još niko nije saslušan, te da su samo izuzeti tragovi.
Pobjeda je saznala da je u okviru rasvjetljavanja ubistva Medojević juče pretresena kuća u vlasništvu N.V. koja se nalazi 200 metara vazdušne linije od mjesta zločina.
Iz policije nijesu željeli da odgovore da li je komšija Gorice Medojević jedan od osumnjičenih.
Protest u petak
Medojević je 17. žrtva femicida u posljednjih pet godina, a četvrta ove godine.
Zbog ubistva Medojević, nevladina organizacija Sistem najavila je protest za petak.
Iz Sistema kritikuju postupanje institucija u slučajevima femicida, posebno zbog niskih i neujednačenih kazni, raspona od 12 do 40 godina zatvora.
-Nažalost, evidentno je da idu u korist ubicama, iako je većina tih ubistava izvršena na svirep način i iz niskih pobuda, što je najteže krivično djelo, pogotovo ako se ima u vidu da je žrtva žena – kazali su iz Sistema.
Evropska komisija je u Izvještaju o napretku Crne Gore za 2023. navela da je veoma zabrinjavajući trend rasta femicida i to što je sudska praksa za nasilje nad ženama veoma blaga.
Iz nevladine organizacije Centar za ženska prava koja je posvećena zaštiti žena i djece od nasilja i rodnoj ravnopravnosti, izrazili su duboku tugu i ogorčenje zbog nedavnog femicida G.M.
-Ovaj strašan zločin je oštar podsjetnik na sveprisutnu kulturu rodno zasnovanog nasilja koja svom silinom pogađa naše društvo.
Stojimo u solidarnosti sa porodicom i voljenima žrtve i posvećeni smo tome da se u ovom slučaju obezbijedi pravda i da se spriječe slične tragedije u budućnosti – kazali su iz ove NVO.
Oni su pozvali vlasti da sprovedu temeljnu i transparentnu istragu ovog zločina, da odgovorne osobe dovedu pred lice pravde i da se sistem odmah aktivira kako bi zaštitio žene od nasilja.
-Takođe, pozivamo nadležne donosioce odluka u institucijama da obezbijede sprovođenje politika i zakona, a Vladu da u državnom budžetu obezbijedi resurse za njihovo sprovođenje i uloži sredstva u sisteme podrške za preživjele. Pozivamo državu na kreiranje sveobuhvatnih edukativnih programa i kampanja koje će dekonstruisati štetne društvene norme i stavove koji normalizuju nasilje prema ženama – navodi se u saopštenju.
Borba protiv femicida, kako su kazali iz Centra za ženska prava, zahtijeva kolektivnu akciju svih sektora društva, kako bi se stvorilo okruženje u kojem žene mogu živjeti bez nasilja i straha.
-Posvećene smo tome da radimo sa zajednicama, donosiocima odluka i organizacijama na rješavanju uzroka femicida i na zagovaranju jače zaštite žena i djece u Crnoj Gori. Ostajemo nepokolebljive u svojoj misiji da se borimo protiv rodno zasnovanog nasilja u svim njegovim oblicima i da osiguramo da svaka žena i dijete žive živote dostojanstva, sigurnosti i slobode – poručili su iz Centra za ženska prava.
Oni su medijima sugerisali da svoja pitanja usmjere na one čiji je posao da kreiraju i sprovode politike koje štite živote žena, a to su prvenstveno predsjednik Vlade Crne Gore i resorni ministri od kojih očekujemo izjašnjenje o konkretnom planu za prevenciju i suzbijanje nasilja i reintegraciju žrtava, sa opredijeljenim resursima za njihovo sprovođenje.