Društvo

Ministar Đeka posjetio NVO Sistem i djevojčice koje su izbačene uz pogrdne povike iz lokala ,,Zlatni papagaj“ na Žabljaku jer su Romkinje i Egipćanke

Policija podnosi prekršajnu prijavu zbog grubog vrijeđanja

Protiv V. P. vlasnika restorana „Zlatni papagaj“ na Žabljaku, koji je izbacio romsku i egipćansku djecu i njihove vaspitače, Uprava policija (UP) će podnijeti prekršajnu prijavu zbog kršenja Zakona o javnom redu i miru, člana sedam.

Policija podnosi prekršajnu prijavu zbog grubog vrijeđanja Foto: UGC
PobjedaIzvor

Policija podnosi prekršajnu prijavu, jer tužilaštvo nije našlo u uvredljivom i diskriminatornom govoru V. P. elemente krivičnog djela za koje se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti. On će odgovarati zbog grubog vrijeđanja, kako je određeno članom tog zakona.

Nevladina organizacija Sistem, koja je organizovala izlet djece na Žabljak, je incident prijavila policiji 1. septembra, nakon što ih je vlasnik istjerao uz uvredljive riječi: „Mrš iz lokala“, „izlazite Cigani“...

Fatmir Đeka, ministar za ljudska i manjinska prava, je zbog toga juče posjetio NVO Sistem i djevojčice koje su pretrpjele uvrede.

"Kao ministar ljudskih i manjinskih prava, kao i moji saradnici, stojimo vam na raspolaganju i pružamo vam punu podršku. Znajte da ministarstvo na čijem sam čelu preduzima sve što je u našoj nadležnosti kako bi, sa pravne strane, svi naši građani i građanke imali adekvatnu zaštitu svojih ljudskih prava", kazao je Đeka.

Sokolj Beganaj, nacionalni koordinator za pitanja Roma, obraćajući se prisutnima izrazio je žaljenje zbog svega onoga što su djeca doživjela.

Neda Radović, direktorica NVO Sistem, je kazala Pobjedi da su sa njima u grupi bile maloljetne djevojčice, koje su pristojne i odlični đaci, te da nikada prije toga nijesu bile na Žabljaku i da ničim nijesu isprovocirale ovakav odnos. Naglasila je da iza ovog incidenta i napada na djecu stoji isključivo mržnja i diskriminacija.

Iz Tužilačkog savjeta su za danas najavili odgovore na pitanja da li će se naložiti revizija odluke, kao što se događalo već nekoliko puta u različitim slučajevima, kada je v. d. vrhovne državne tužiteljke Tatjana Begović tražila da se preispitaju odluke postupajućih tužilaca u slučaju seksualnog uznemiravanja djevojčice i slučaju prijetnji smrću uredništvu Antene M i u slučaju seksualnog uznemiravanja u Kolašinu.

NVO Sistem: Suvlasnik restorana na Žabljaku vrijeđao volontere romske i egipćanske populacije, pa ih izbacio iz objekta
16
NVO Sistem: Suvlasnik restorana na Žabljaku vrijeđao…
02.09.2023 10:14

 Pravna savjetnica u Akciji za ljudska prava Milica Bulatović je prekjuče Pobjedi kazala da izjave koje je navodno izrekao vlasnik pomenutog lokala – ,,Ne primamo takve kao vi, vi ste Cigani. Mrš iz lokala“; ,,Ne razumijem prljave jezike“ – nijesu puko ,,vrijeđanje“, koje znači prekršaj, već predstavljaju ,,propagiranje mržnje i diskriminacije s obzirom na etničku i manjinsku netrpeljivost“.

"Nadležne institucije moraju biti preventivni mehanizam ka oštrom procesuiranju i sankcionisanju svakog vida rasne diskriminacije i kršenja sloboda zajemčenih Ustavom. Dakle, tužilaštvo mora primjenjivati odredbe Krivičnog zakonika CG, koje se odnose na zabranu diskriminacije i povredu prava ravnopravnosti, koje su i propisane da bi se suzbili upravo ovakvi obrasci ponašanja. Očekujemo da v. d. VDT reaguje i utiče da se ovaj i drugi slični slučajevi procesuiraju u krivičnom postupku", kazala je ona.

Zaštitnik je formirao predmet povodom tog slučaja pa će Sektor za zaštitu od diskriminacije ranjivih grupa i rodnu ravnopravnost nakon sprovedenog ispitnog postupka donijeti mišljenje, rečeno je Pobjedi iz te institucije.

U Krivičnom zakoniku Crne Gore, kojim je zabranjena rasna i druga diskriminacija članom 443, piše da „ko zbog nacionalne ili etničke pripadnosti, pripadnosti rasi ili vjeroispovijesti ili zbog odsustva te pripadnosti ili zbog razlika u pogledu političkog ili drugog ubjeđenja, pola, jezika, obrazovanja, društvenog položaja, socijalnog porijekla, seksualne orijentacije, rodnog identiteta, invaliditeta, imovnog stanja ili nekog drugog ličnog svojstva krši osnovna ljudska prava i slobode zajamčene opšteprihvaćenim pravilima međunarodnog prava i potvrđenim međunarodnim ugovorima od strane Crne Gore – kazniće se zatvorom od šest mjeseci do pet godina.

Na ovaj slučaj diskriminacije su reagovali i iz Građanske alijanse, koji su istakli da posebno zabrinjava činjenica da ovo nije prvi put da se iz državnog tužilaštva ovakva i slična postupanja ocijene kao događaji bez elemenata krivičnog djela, za koja se goni po službenoj dužnosti. Pozvali su tužilaštvo da preispita svoju odluku te još jednom preispita prijavu koja im je podnijeta vezano za ovaj slučaj.

Ministar Đeka je juče tokom razgovora sa NVO Sistem istakao da će novi krovni antidiskriminacioni zakon o zaštiti jednakosti i zabrani diskriminacije uskoro biti upućen Evropskoj komisiji na mišljenje, a do kraja godine i Skupštini.

Portal Analitika