Hiljade uglavnom mladih ljudi su se sukobile s policijom širom Nigerije tokom protesta zbog najgore tamošnje krize zbog rasta cijena i zbog lošeg upravljanja državom.
Skok cijene hrane je premašio 40 odsto, a cijena benzina je utrostručena, prenosi AFP.
Snage bezbjednosti su ispalile suzavac na nekoliko mjesta, čak i nedaleko od Predsjedničke palate u abudži, dok su u jednom gradu pokušali da zapale zgradu regionalne vlasti.
AP primjećuje da su zvaničnici Nigerije koje javnost optužuje za korupciju, među najbolje plaćenim u Africi. To je oštar kontrast u toj zemlji koja, uprkos tome što je jedan od najvećih proizvođača nafte na kontinentu, na svijetu ima najveću razliku između najsiromašnijih i najbogatijih.
Puteve su u djelovima zemlje blokirali ili demonstranti ili naoružane snage bezbjednosti koje su raspoređene prošle noći radi zaštite vlasti predsjednika Bola Tinubua.
Dok su neke grupe organizovale proteste u znak podrške tom lideru, te su grupe za ljudska prava i aktivisti zabrinuti zbog mogućeg nasilnog sukoba grupa demonstranata.
Mnoga preduzeća širom Nigerije su danas zatvorena zbog straha da bi protesti mogli biti repriza smrtonosnih 2020, tada protiv policijske brutalnosti.
Iako je prvobitno planirao da sadašni protesti traju 10 dana, Omojele Sovor, bivši kandidat za predsjednika i jedan od organizatora protesta, izjavio je da neće odustati dok se njihovi zahtjevi ne ispune.
AFP piše da demonstranti traže od šefa države da poništi neke odluke, kao što je ukidanje subvencija za gorivo, ali i da „prekine patnju i glad“ u zemlji.
Vlada je juče najavila pomoć za ublažavanje ekonomskih teškoća, uključujući povećanje minimalne plate i podjelu žita širom zemlje, ali to ne izgleda dovoljno da zaustavi proteste.
Demonstranti su rekli da su ogorčeni i zbog etničkih sukoba na sjeveru zemlje.
Četrnaest meseci od dolaska Tinubua na vlast bezbjednosna i ekonomska kriza se nastavljaju uprkos njegovim obećanjima, čak i pogoršavaju, zaključuje AP.