Policija u Bangladešu pucala je u demonstrante koji već nekoliko nedjelja protestuju protiv Vlade premijerke Šeik Hasani.
Novi sukobi su uslijedili poslije „najkrvavijeg“ dana demonstracija do sada, a lokalni mediji izvještavaju da su 22 osobe ubijene.
Reporter agencije AP izvijestio je da je vidio jednog čuvara kako ispred zgrade državne televizije puca u grupu od više od hiljadu demonstranata koji su stajali ispred televizije.
Čuvari su pucali u okupljene iz pušaka, dok je policija na demonstrante bacala suzavac.
Novinari državne televizije juče su rekli AP-u da su demonstranti probili glavnu kapiju i zapalili vozila i prostor za prijem. Govorili su anonimno zbog straha od odmazde.
Najmanje 22 osobe su ubijene u četvrtak, izvijestila je lokalna TV stanica, nakon šest smrtnih slučajeva ranije ove nedjelje. Vlasti nisu odmah potvrdile broj poginulih.
U glavnom gradu Daki od jutros ne radi internet ni telefonske usluge.
U saopštenju Regulatorne komisije za telekomunikacije navodi se da nisu bili u mogućnosti da obezbijede uslugu nakon što su njihov centar podataka juče napali demonstranti koji su zapalili opremu.
Demonstranti su pozvali džamije širom zemlje da održe dženazu za ubijene.
Demonstracije, koje su u ponedjeljak eskalirale, predstavljaju dosad najveći izazov za premijerku Šeiku Hasina, otkako joj je u januaru počeo četvrti mandat.
Demonstranti traže da se prekine sistem kvota koji rezerviše do 30 odsto državnih poslova za rođake veterana koji su se borili u ratu za nezavisnost Bangladeša 1971. godine protiv Pakistana.
Oni tvrde da je sistem diskriminatorski i koristi pristalicama premijerke Šeik Hasine, čija je stranka Avami liga predvodila pokret za nezavisnost i žele da se on zamijeni meritokratskim sistemom.
Hasina je branila sistem kvota, rekavši da veterani zaslužuju najveće poštovanje za svoj doprinos u ratu bez obzira na njihovu političku pripadnost.
Iako su mogućnosti zapošljavanja porasle u nekim djelovima privatnog sektora, mnogi ljudi preferiraju poslove u vladi jer se smatraju stabilnijim i unosnijim. Međutim, nema dovoljno radnih mjesta za sve – svake godine oko 400.000 diplomaca se takmiči za oko 3.000 radnih mjesta na ispitu za državnu službu.