Kako navode, ovoga puta cetinjski sveštenici i vjernici nisu mogli ni da priđu Ivanovim koritima, "a kamoli da uđu u Preobraženjsku crkvu da bi u njoj proslavili hramovni praznik kako dolikuje".
Saobraćaj je, dodaju, bio zaustavljen kilometrima daleko od crkve.
- Posljednjih nekoliko godina će u ljetopis toga hrama biti upisane kao najtragičnije u njegovoj istoriji. Sveštenstvu i vjernicima se, nakon vjekova neometanog bogosluženja, upravo u naše vrijeme, zabranjuje da vrše bogosluženje. Ako se ovo radi sa hramom koji je u nespornoj crkvenoj svojini, možemo da zamislimo šta bi se i kako činilo da se sprovede bezakono oduzimanje hramova i manastira koje je planirano diskriminatornim zakonom o slobodi vjeroispovijesti - navodi se u saopštenju.
Tvrde da "uporni i dosljedni anticrkveni odnos Uprave policije i mnogih drugih poluga aktuelnog režima u potpunosti ogoljava stvarne ciljeve onih koji ovo čine Crkvi".
- Nije njima cilj ni uređenje odnosa među Crkvom i državom, niti obezbjeđivanje slobode vjeroispovijesti ili uvjerenja. Svojim činjenjem oni žele da Crkvu svedu na partijski i ideološki servis režima. To nije uspjelo ni jačima od njih, pa neće ni njima. Crkva se klanja samo i jedino Gospodu našem Isusu Hristu, Bogu našem, u čijim je rukama Istina i Pravda - zaključuje se u saopštenju Crkvene opštine Cetinje