Politika

Politički lideri da obezbijede dvotrećinsku većinu

Izvor

 “Oko najvećeg broja pitanja postignuta je saglasnost, ali smo ostali na isti pozicijama kada je riječ o stvarima koje su nas i ranije dijelile. Zato je sada potrebno da se na političkom nivou razriješi tih nekoliko pitanja”, naveo je on. Vuković je najavio da će Kolegijumu predsjednika Skupštine tokom vikenda biti upućen Predlog zakona, sa zahtjevom da, po skraćenom postupku, bude stavljen na dnevni red parlamenta. “Pretpostavljam da se sjednica Skupštine, posvećen ovom pitanju, može održati već sredinom naredne sedmice”, kazao je on. Prema njegovim riječima, u Predlogu zakona boldovano će biti označene unijete izmjene, u odnosu na raniju verziju zakonskog akta, a tiču se stavova Venecijanske komisije (VK). “Što se tiče naše obaveze prema preporukama VK i OEBS, mi smo zadatak završili i stvar je sada na višem političkom niivou da se odluči o daljoj proceduri u parlamentu”, naveo je Vuković.

Predstavnik Socijalsitičke narodne partije Predrag Bulatović ocijenio je poželjnim da politički lideri otvore dijalog o spornim pitanjima vezanim za izborno zakonodavstvo, jer, u ovom trenutku, ne postoji dvotrećinske većina za njegovo usvajanje. Ustavom Crne Gore je predviđeno da je za izmjene izbornog zakonodavstva potrebna dvotrećinska većina u parlamentu. “U ovom trenutku nije postignuta saglasnost da se zakon usvoji dvotrećinskom većinom u Skupštini, jer brojne naše primjedbe koje smo dali, posebno one koje se odnose na pitanja prava glasa i sugestija OEBS-a , nijesu uvažene”, kazao je Bulatović. On smatra da kod parlamentarne većine nije postojala spremnost da se postigne saglasnost o najvažnijim pitanjima, zbog čega je sada potrebno čitavu stvar izmjestiti u okvir političkih konsultacija na najvišem nivou.

“Pozivam ne samo Kolegijum predsjednika Skupštine, već najodgovornije političke subjekte u Crnoj Gori, odnosno lidere glavnih političkih partija, da otpočnu proces konsultaciju u pravcu obezbjeđivanja dvotrećinske većine u parlamentu”, istakao je Bulatović. Prema njegovim riječima, tako nešto nije nemoguće, već je, naprotiv, veoma poželjno. “Potrebno je samo malo političke volje, prvenstveno kod vladajuće većine, jer ona treba da se odrekne nekih monopola koje je do sada imala, a tiču se izbornog procesa”, naveo je Bulatović.

Predstavnik Demokratskog saveza Albanaca Mehmet Bardhi smatra da Radna grupa nije odradila posao, jer nije postignuta dvotrećinska saglasnost o izbornom zakonodavstvu. On smatra i da predloženi model ne rješava na kvalitetan način pitanje autentične zastupljenosti manjinskih naroda, već se njime žele oduzeti stečena prava Albanaca.

Portal Analitika