Osim toga traže i da sud utvrdi da je Luka Bar nezakonito sprovela vansudsku prodaju 79,7 hiljada tona boksita u rasutom stanju na račun naplate tog duga. Luka Bar je boksit prodala iz drugog puta i to po cijeni od 2,8 miliona eura kompaniji Metal invest limited, imajući u vidu da je prvi pokušaj da rudu prodaju za 4,8 miliona eura, propao. Riječ je o boksitu koji se nalazio na otvorenom skladištu terminala za rasute terete, koji su prodali da bi naplatili potraživanja od ove kompanije.
Na tužbu Bumecha, Luka Bar je uzvratila protivtužbom, tražeći da naplati preostali dio duga, odnosno 4,1 milion eura. Advokat Bumecha Damjan Milić se protivio njihovoj protivtužbi sporeći i nadležnost Privrednog suda, dodajući da njihovi tužbeni zahtjevi nijesu u međusobnoj vezi. Tražio je i da, ukoliko sud odbije njegove prigovore, razdvoji ove postupke, što je sutkinja Jovović odbila.
Od njegovih prijedloga da se u postupku sasluša više lica zaposlenih u obje kompanije, sutkinja je za sada odredila da se saslušaju direktor Luke Bar Ilija Pješčić i direktor Bumecha Andrzej Buczak, dok će o ostalim prijedlozima odlučiti naknadno. Odbijen je i Milićev zahtjev da Luka Bar dostavi audio-zapise sa sjednica borda direktora, čemu se protivila i njihova advokatica Vjera Vučelić-Radunović ukazujući da se na tim sastancima nije govorilo samo o Bumechu, već i o drugim poslovnim pitanjima. Upitno je, kako je kazala, da li ti snimci uopšte postoje. Milić je tvrdio da su ti snimci od krucijalne važnosti u vezi sa okolnostima zaključenja ugovora između ove dvije kompanije te odluke da se fakture ispostave tek u martu 2022. godine. Ipak, Luka Bar će morati da dostavi zapisnike sa tih sjednica.
Vučelić-Radunović je predložila i da se sprovede finansijsko vještačenje kako bi se utvrdila visina duga za skladištenje boksita za period od početka 2022. godine do kraja jula, o čemu će sutkinja Jovović takođe naknadno odlučiti. Glavna rasprava zakazana je za početak oktobra.