Za finansiranje Projekta Vlada će preko Investiciono-razvojnog fonda obezbijediti kredit u iznosu od 1,5 miliona eura.
Korisnici kredita biće mljekare, sirare, mesna industrija, fabrike stočne hrane, skladištari i distributeri, veća poljoprivredna gazdinstva, udruženja poljoprivrednih proizvođača i zadruge, koji će omogoćiti svojim kooperantima i ostalim poljoprivrednim proizvođačima da nabavljenu stočnu hranu plaćaju odloženo na više mjesečnih rata, kroz odbitke za otkupljeno mlijeko, premije za mlijeko ili držanje stoke na period od šest do dvanaest mjeseci, saopšteno je iz Vladinog biroa za odnose sa javnošću.
- Korisnici bi bili obavezni da realizuju nabavku i isporuku stočne hrane kooperantima, odnosno poljoprivrednim proizvođačima, koji bi im omogućili plaćanje stočne hrane na odloženo, kazao je Resorni ministar Tarzan Milošević nakon sjednice Vlade.
On je objasnio da će plaćanje biti omogućeno na više mjesečnih rata kroz odbitke za dospjele rate, otkupljeno mlijeko i premije za mlijeko ili držanje stoke kao i ostale subvencije koje ostvaruju kod Ministarstva, na period od šest do 12 mjeseci.
- IRF bi sredstva za finansiranje stočne hrane prenosio na osnovu uputstva Ministarstva poljoprivrede, odobrena po uslovima koji obuhvataju rok otplate do 12 mjeseci i kamatnu stopu od 4 odsto na godišnjem nivou, koji će subvencionirati Ministarstvo, precizirao je Milošević.
On je naveo da je projekat početak mjere koje Vlada želi da realizuje kroz podršku poljoprivrednih proizvođača, uvažavajući činjenicu da su im elementarne nepogode, kao što su snijeg, kiša, suša i požari nanijele veliku štetu.
- Osnovni cilj je da realizacijom projekta na efikasan način, u značajnoj mjeri ublažimo problem nedostatka stočne hrane i spriječimo smanjenje stočnog fonda« smatra Milošević.
Projekat, kako je dodao, predstavlja i jedan od mehanizama kojim žele da utiču na eventualno smanjenje poskupljenja prehrambenih proizvoda u Crnoj Gori.
Na sjednici Vlade je utvrđen i Predlog zakona o potvrđivanju Međunarodne konvencije o zaštiti novih biljnih sorti. Ovaj zakon je značajan korak ka regulisanju pitanja zaštite intelektualne svojine u stvaranja novih biljnih sorti, što je i jedan od uslova za dalji napredak Crne Gore u procesu integracije u Evropsku uniju.