Društvo

Panel diskusija "Rat protiv Ukrajine: godinu dana od početka napada"

Pomažući Ukrajini, dokazujemo da dijelimo zajedničke vrijednosti čovječanstva

Ničim izazvana ruska invazija primjer je flagrantnog kršenja međunarodnog prava i povelje Ujedinjenih nacija, poručeno je sa panel diskusije "Rat protiv Ukrajine: godinu dana od početka napada", koji je Delegacjia Evropske unije organizovala u Evropskoj kući.

Pomažući Ukrajini, dokazujemo da dijelimo zajedničke vrijednosti čovječanstva Foto: EU
Portal AnalitikaIzvor

Ambasadorka EU u Crnoj Gori Oana Kristina Popa poručila je da je i sam panel prilika da se iskaže solidarnost i podrška Evropske unije teritorijalnom integritetu Ukrajine uz napomenu da je Evropska unija od samog početka agresije „pozivala Rusiju da zaustavi ovaj grozni rat“.

„Kao što je predsjednica Evropske komisije Fon der Lajen mnogo puta ponovila, EU će stajati uz Ukrajinu pružajući joj nepokolebljivu podršku koliko god bude potrebno. Naš kolektivni cilj je da prevlada demokratska Ukrajina i vrati svoj puni suverenitet. Ukrajina je pokazala svoju izuzetnu otpornost, djelimično zahvaljujući našoj podršci. Rusija je postala izolovanija zahvaljujući globalnim sankcijama i međunarodnoj osudi ogromne većine zemalja u Generalnoj skupštini UN“, poručila je Popa.

Uz ambasadorku EU na panelu su govorili i ambasadori zemalja članica koje su predsjedavale Savjetom Evropske unije od početka rata.

Ambasador Francuske u Crnoj Gori Kristian Timonije osvrnuo se na francuski period predsjedavanja i promjene koje je u francuskoj spoljnoj politici donio rat Rusije protiv Ukrajine. Kazao je da Francuska čvrsto stoji sa saveznicima u podršci Ukrajini u odbrani zajedničkih vrijednosti.

Pomažući Ukrajini mi dokazujemo da dijelimo zajedničke vrijednosti čovječanstva, kazala je ambasadorka Češke republike Janina Hrebičkova dodajuči da „Rusku agresiju na Ukrajinu shvatamo kao agresiju na NATO, EU i zapadne demokratske vrijednosti.“

„Nikada se nismo pomirili sa riječima ruskog predsjednika (Vladimira Putina), koji je pozvao na vraćanje „vojnih kapaciteta i infrastrukture alijanse u Evropi na mjesto gdje su bili 1997. godine“, praktično pozivajući na reviziju bezbjednosne strukture u Evropi u kojoj bi države bivšeg istočnog bloka postale ranjivije na buduću rusku agresiju.“ kazala je Hrebičkova.

Ambasador Ukrajine u Crnoj Gori Oleg Gerasimenko kazao je da su posledice ruske agresije na Ukrajinu višestruke i da su ostavile duboke ožiljke na njegov narod i njegovu zemlju.

„U svom neoimperijalističkom pokušaju da prepravi svjetski poredak, da prekroji državne granice na evropskom kontinentu i da za sebe zaokruži ekskluzivnu zonu interesa i dominacije, Rusija je nepovratno uništila ono što je preostalo od evropske bezbjednosne arhitekture, uzimajući za svoj cilj uništenje ukrajinske nacije i njene državnosti, brisanje ukrajinskog identiteta. Godinu dana kasnije, jasno je da je Rusija napravila fatalnu grešku, i vidimo koliko je Rusija podbacila u svim svojim ciljevima“ kazao je Herasimenko.

Portal Analitika