Donfried je naglasila kako joj je ovo bila prva posjeta u ovoj funkciji Zapadnom Balkanu te je poručila kako je tokom današnjih sastanaka stekla predstavu o težini problema u BiH.
"Uviđam zašto mnogi smatraju da je ovo najteži period od kraja rata. Opet sam istakla podršku SAD-a Bosni i Hercegovini, njenom suverenitetu, teritorijalnom integritetu i multietničnosti. SAD žele da BiH bude funkcionalna, efikasna i odgovorna država uz časno i pošteno učešće lidera svih stranaka", rekla je pomoćnica.
Pojasnila je kako Vašington želi da i entiteti unutar BiH budu funkcionalni.
"To znači da se BiH mora ponovno fokusirati na vraćanje funkcionalnosti državnim institucijama i na reforme koje su potrebne da bi zemlja napredovala na svom evroatlantskom putu", ističe Donfried.
Tokom posjete, Donfried je rekla kako je danas poslala jasnu poruku da bojkotovanje, blokade i pokušaji podrivanja države jesu destabilizirajući i opasni i da s tim treba prestati.
"SAD ne nastoje da ukinu Republiku Srpsku, ali SAD neće stajati po strani dok sadašnje rukovodstvo Republike Srpske nastoji da razbije državu. Lideri na svim nivoima vlasti imaju odgovornost da sprovode vlast inkluzivno uz poštivanje svih građana BiH i da rade zajedno da bi podržali reforme i ulaganja od kojih će svi imati koristi", istakla je američka zvaničnica.
Naglašava kako će Sjedinjene Američke Države i dalje pozivati na odgovornost sve lidere po pitanjima korupcije ili destabilizirajućeg djelovanja.
"Razgovarala sam sa bh. zvaničnicima i o ničim izazvanoj agresiji Rusije na Ukrajinu. SAD cijene činjenicu da su se zemlje Zapadnog Balkana, uključujući BiH, pridružile demokratijama širom svijeta u osudi brutalnog ruskog rata protiv Ukrajine", rekla je Donfried.
Na kraju, naglasila je kako želi još jednom podvući da građani BiH imaju osnovno demokratsko i ustavno pravo da učestvuju u fer izborima.
"Nadali smo se da će biti postignut dogovor o izbornoj reformi kojim bi se poboljšao kvalitet izbora za sve građane, te uvažila pitanja koja su važna za konstitutivne narode u BiH. Nažalost, HDZ BIH i SDA nijesu imale hrabrosti za kompromis koji je sam po sebi centralni element Dejtonskog mirovnog sporazuma, te nijesu postigle kvalitetan dogovor", poručila je.
U zaključku, američka zvaničnica je naglasila kako se lideri moraju fokusirati na oktobarske izbore.
"Ne postoji ni pravni, ni tehnički ni politički razlog za njihovo odlaganje. Sjedinjene Američke Države žele da pomognu BiH. Međutim, mi ne možemo uraditi posao izabranih političkih lidera čija je odgovornost da se okanu nacionalizma i korupcije i da rade na odgovornom sprovođenju vlasti, na postizanju kompromisa i pomirenja", zaključila je na kraju svog obraćanja Karen Donfried.