“Međutim, za pravilnu primjenu ove zakonske odredbe nije dovoljno traženu informaciju proglasiti „povjerljivom“, da bi joj pristup bio ograničen. U konkretnom slučaju, bilo je potrebno ocijeniti da li bi pružanjem traženih informacija, te njihovim otkrivanjem mogle nastupiti štetne posljedice za bezbijednost i interese Crne Gore, pa zavisno od toga donijeti odluku o zahtjevu”, kaže se u obrazloženju.
Upravni sud navodi da se ne mogu prihvatiti razlozi ministarstva iz odgovora na tužbu da se radi o dijelu procesa evropskih integracija koji nije okončan, jer je tražen pristup već predatom dokumentu EK.Ističe se da osnovni uslov za ograničenje pristupa traženoj informaciji treba biti okolnost ako bi se njihovim objelodanjivanjem značajno ugrozili određeni interesi, odnosno ako bi objelodanjivanjem informacije nastala šteta značajno veća od javnog interesa da se iste otkriju.
“Tuženi je na raspravi priznao da je test štetnosti naknadno urađjen poslije donošenja osporenog rješenja, što je dodatni razlog za nezakonitost osporenog rješenja”, kaže se u presudi, objavljenoj na sajtu Upravnog suda.Upravni sud je naložio Ministarstvu da donese novo zakonito rješenje.