Partnere za seksualno druženje tražim preko oglasa iz čiste želje da malo eksperimentišem u životu. U mom slučaju, nije riječ o potrebi da nešto usput i zaradim, mada poznajem mnogo djevojaka koje na taj način zarade prilične svote novca – kaže za Portal Analitika tridesetogodišnja Podgoričanka. Naravno, zahtijeva da ostane anonimna.
U dnevnoj štampi - ali i na internetu - može se naći mnoštvo oglasa u kojima se traže i nude raznovrsne seksualne usluge osoba iz svih krajeva Crne Gore. Djevojke i dame u godinama, bračni parovi, muškarci u potrazi za diskretnom vanbračnom avanturom...
„Atraktivna, 40 godina, velikih grudi, trenutno u PG, traži muškarca za avanturu. Diskretno”; „Studentkinja, 25, smještena u PG, želi uživati sa starijim muškarcem. Diskretno 100 posto”; „Bračni par iz PG, on 38, ona 40 god, traže pojedinca ili par za uživanje uz obostranu diskreciju...”, „Ako želiš povremene susrete, kao ja, javi se. Udata primorka, često sama, 40 godina. Obavezna diskrecija”, „Starija gospođa, čeka te u erotskom rublju. Higijena i diskrecija jako bitni. Malo sam na primorju, malo u PG. Moja nadoknada”...
Tako daleko od stereotipa o konzervativnom društvu: Razvedene, perverzne, crnke, usamljene i dobrodržeće udovice, udate i nezadovoljne doživljajima iz bračnog kreveta...Tamnoga tena, uzavrele, izazovne, bujnih grudi, nedepilirane i depilirane, iskusne i zrele za vruće igrice, najčešći su atributi kojima se želi privući pažnja potencijalnog interesenta. Traže se mladi, izdržljivi, diskretni, ozbiljni, uredni, čak i samo „razumni”, ali i oni koji vole svoju ili partnerovu dominaciju, svingerski parovi...
Ako je ovakva i ovolika ponuda, mora da ima i tražnje. Među oglašivačima, vidljiva je dominacija žena.
„Zovem se Kristina i želim da sa tobom doživim nezaboravno iskustvo u svom ili u tvom smještaju, kako se dogovorimo. Spremna sam da pružim određenu novčanu nadoknadu, samo da sve bude diskretno i u četiri oka…O detaljima bih voljela da razgovaramo naknadno, kada se upoznamo- kazala je jedna od djevojaka koju smo kontaktirali slučajnim odabirom jednog od oglasa u crnogorskoj dnevnoj štampi.
Usluge i kontrausluge ponekad plaćene, ponekad neplaćene. Cijeli svijet tih „mračnih predmeta želja”, koji nas ne čini ništa drugačijim od ostalog svijeta, koji baca samo jedno novo svjetlo na društvo o kojem kruže isključivo stereotipi o tradicionalnom patrijarhatu. Da li ima i elemenata prostitucije, teško je reći, još teže dokazati.
Komplikovana šema za kontaktiranje i skupi razgovori: Radi stvaranja potpunije slike, evo kako u principu funkcionišu specijalizovani oglasi u nas.
Šema je sljedeća: nakon što odaberete oglas, operater iz agencije daje vam uputstvo kako da ostvarite razgovor sa željenom osobom. Ukoliko zovete sa mobilnog telefona, morate kupiti vaučer – „moj bon”, koji možete nabaviti u Pošti. Za vrijednost vaučera imate pravo na razgovor isključivo sa jednom osobom koju odaberete, i to maksimalno deset minuta.
Ukoliko zovete sa fiksnog telefona, ovakvih ograničenja nema, ali su tarife vrlo nepovoljne, pa vas može neprijatno iznenaditi telefonski račun koji dobijete na kraju mjeseca! Nakon pozivanja broja koji odaberete, iz agencije će od vas tražiti da navedete svoje ime ili nadimak, godine, i grad u kojem živite.. I, tek ako i kada stigne odobrenje sa druge strane, u agenciji će vas povezati sa željenom osobom. A onda se nadajte da je cilj bio vrijedan truda.
Agencije koje posreduju u ovakvom oglašavanju, zarađuju prilične svote novca, zahvaljujući visokim telefonskim tarifama. Za tako kratko vrijeme, nema prilike da za otkrivanje mnogo stvari o osobi koja se poziva, i razgovor se svodi na nekoliko rečenica i ugovaranje sastanka.
Bez zakonskih prepreka: „U Crnoj Gori, na Balkanu, ali i u većini evropskih zemalja ne postoje zakonske zabrane za ovakve oglase. Ako i postoje, pred njima pravosudni organi žmure”, navodi sociolog dr Borislav Đukanović, stručnjak u oblasti socijalne patologije, profesor na Filozofskom fakultetu u Nikšiću.
O motivima za oglašavanje, sagovornik Portala Analitika kaže da je riječ najčešće djevojkama i ženama u besperspektivnom, čak očajnom ekonomskom i socijalnom položaju, koje u takvim oglasima mogu vidjeti "izlaz" i alternativu razrješenja svoje situacije. U svakom slučaju, dodaje od, pojava društvenih mreža napravila je pravu ekspanziju u ovakvom oglašavanju, i pravi bum u pojednostavljivanju ličnih kontakata. To je već široko i neistraženo polje, koje je teško i kontrolisati, i koje pruža neslućene mogućnosti. Naravno, i za širenje prostitucije.
Đukanović smatra da bi trebalo raditi na unapređenju društvenog ambijenta i položaja žena u crnogorskom društvu kako bi se preduprijedili potencijalni slučajevi prostitucije. U Crnoj Gori se, kao i ni u većini zemalja Balkana, ne primjenjuju ozbiljnije i sistemske mjere za poboljšanje ekonomskog, socijalnog i kulturnog položaja, napominje Đukanović.
Otvoren prostor za zloupotrebe: „Očigledno je da nadležni organi nemaju namjeru da se ozbiljnije i sistemski posvete ovom problemu, iako se iza specijalizovanih malih oglasa evidentno krije ogroman prostor za zloupotrebe”, kaže psiholog u Kliničkom centru Crne Gore, Ivan Brajković.
„Čak i ako oglašavanje ide posredstvom određene agencije, oglašivači mogu postati laka meta seksualnih predatora i psihički labilnih osoba, što može biti veoma opasno”, kaže Brajković za Portal Analitika.
On takođe ističe da međuljudski odnosi i interpersonalna komunikacija sve više gube na značaju, a da se mladi često okreću lošim uzorima u društvu, gubeći osjećaj za prave društvene vrijednosti.
„I tu se trebaju tražiti razlozi zbog čega ljudi sve češće traže partnere putem specijalizovanih oglasa. Seks je danas postao roba kao i svaka druga, koja ima svoju cijenu, a seksualnost se svodi na puko primanje i davanje usluga, uz želju da se zadovolje osnovni seksualni nagoni, i prevaziđu određene seksualne frustracije. Sve češće možemo vidjeti djevojke prilično jeftinog izgleda- silikonskih usana i grudi. One to rade prvenstveno da bi se, udovoljavajući seksualnim željama muškaraca, što bolje kotirale na tržištu 'ponude i tražnje“, kaže psiholog Brajković za Portal Analitika.
Brajković dodaje i da mediji takođe dijele dio odgovornosti za razvoj nekih patoloških socijalnih pojava, generalno favorizujući profit i materijalne stvari ispred moralnih vrijednosti.
U policiji nijesu bili voljni da dostave Portalu Analitika podatke o eventualnim slučajevima prostitucije organizovane preko oglasa, „kako ne bi ometali istražne aktivnosti na rasvjetljavanju pozadine takvih oglasa”, kako je navedeno u obrazloženju. Tako smo ostali uskraćeni i za podatak o tome da li je neko kažnjavan zbog seksualne eksploatacije posredstvom objavljivanja oglasa u novinama.

Ana UGLIK