Ovako je za Betu rezultate popisa u Crnoj Gori prokomentarisao direktor Centra za regionalizam Aleksandar Popov, dodajući da je insistiranjem na usvajanju ovog zakona i to u izbornoj godini, tadašnji predsjednik Crne Gore Milo Đukanović, napravio ogromnu grešku.
Prijedlog Izmjena i dopuna Zakona o slobodi vjeroispovesti, koji je Skupština Crne Gore izglasala krajem 2019. godine, a tadašnji predsjednik Crne Gore Milo Đukanović ga potpisao, doveo je do protesta Srpske pravoslavne crkve (SPC), njenog angažovanja u političkom životu zemlje i organizovanja litija tokom 2020. godine na kojima je ogroman broj građana Crne Gore iskazao svoje nezadovoljstvo“, objasnio je Popov.
On je podsjetio da su podjele i ranije bile izražene u Crnoj Gori i da je bilo situacija da su se u okviru jedne porodice dva rođena brata različito izjašnjavala.
„Takvih primjera je u Crnoj Gori bilo mnogo. Na primjer, jedan brat se osjećao i izjašnjavao kao Srbin, a drugi kao Crnogorac. Litije su doprinijele da ovakvi primjeri budu još izraženiji“, pojasnio je Popov.
Naglasio je da sada dolazi dio ekspanzije prosrpskog elementa.
„Prethodnih godina, od 2005. i 2006. godine, kada je organizovan referendum o nezavisnosti Crne Gore bila je obrnuta situacija. Zbog propagande koju je forsirao DPS Mila Đukanovića i Pokret za nezavisnu Crnu Goru dolazi do ekspanzije procrnogorskog elementa, međutim, posljednjih godina situacija se mijenja“, rekao je Popov.
Dodao je i da je sporni Zakon o slobodi vjeroisopovesti doprinio da se veliki broj neopredijeljenih i nezainteresovanih stavi na stranu SPC i da se izjasne kao Srbi.
„Otuda i ovakvi rezultati popisa i za čak četiri odsto više onih koji su se izjasnili kao Srbi nego na popisu 2011. godine. Mora se istaći i da je na ovom popisu bilo skoro za po jedan odsto više i Albanaca i Bošnjaka“, zaključio je Popov.