Poziv Miodragu Lekiću da koordinira demokratski front nije upućen da bi se mijenjao režim, nego da bi zagovornici te ideje popravili sopstvene pozicije unutar stranke, ili njihovih stranaka unutar opozicije, smatra Popović.
Predsjednici Nove srpske demokratije (Nova) i Pokreta za promjene (PzP), Andrija Mandić i Nebojša Medojević, saopštili su ranije da je Lekić prihvatio da koordinira stvaranje širokog demokratskog fronta u koji su, osim parlamentarnih i vanparlamentarnih opozicionih stranaka, dobrodošli i predstavnici civilnog sektora.
Popović je agenciji MINA kazao da je iznenađen činjenicom da se Lekić pominje kao mogući čelnik tog, kako je navedeno, demokratskog fronta.
„Jer, među podržavaocima te ideje su i neki, koji su mogućnost da Lekić bude jedan od vođa opozicije, prije nekoliko godina dočekali na nož, i sve činili da do tog aranžmana ne dođe“, pojasnio je on.
Popović je kazao da strahuje da je i tada, kao i danas, poziv Lekiću upućen ne da bi se mijenjao režim, nego da bi se popravile sopstvene pozicije unutar stranke, ili njihovih stranaka unutar opozicije.
Prema njegovim riječima, opravdanost tog strahovanja najbolje potvrđuju „djela” glavnih zagovornika te ideje.
„Umjesto da okupljanje opozicije, pod uslovom da Lekić pristane na ponuđeni aranžman, ostave njemu, oni su započeli svakodnevnu svađu sa drugim opozicionim strankama, priije svih sa Socijalističkom narodnom partijom (SNP), praveći time, već u startu, nerješiv problem za samog Lekića“, naveo je Popović.
On smatra da bez SNP-a nema ni šansi da se bilo kakav opozicioni front može aktivno suprotstaviti režimu, a kamoli da ga pobijedi.
Popović je kazao da je počelo i licitiranje ko može da bude dio tog fronta.
„Mandiću je Medojević postao strateški partner, iako nas je on prilikom usvajanja Ustava brutalno prevario, a Nova izjavljivala da od tada PzP za njih više nije stranka opozicije, i da nikada sa njima neće više ni razgovarati“, pojasnio je on.
Sada, kako je naveo, te dvije stranke, koje je više teško razlikovati, postavljaju uslove koje drugi moraju da ispune.
„Kao da smo jedva dočekali da postanemo dio njihovog fronta“, dodao je Popović.
Prema njegovim riječima, Nova u isto vrijeme pokušava diskvalifikovati NS, „jer nijesmo pristali da ključeve Podgorice predamo u ruke Krivokapićeve Socijaldemokratske partije (SDP).
„Ali im više ne smeta Medojevićeve uloga u kreiranju aktuelnog crnogorskog Ustava, za kojeg su rekli da je diskriminatorski za Srbe“, dodao je on.
Sve to, kako je naveo, govori da je njegova sumnja u iskrene namjere predlagača opravdana.
„Poznajući Lekića, siguran sam da on nikada ne bi pristao da bude bilo čija marioneta, još manje da se preko njegovih leđa spašavaju nečije političke karijere. Zato sam i skeptik da će se prihvatiti ponuđene
funkcije“, kazao je Popović.
Na pitanje da li je NS spremna da pristupi demokratskom frontu, on je rekao da će na to pitanje odgovoriti kad vide da li će se on formirati, kakve će mu biti programske orjentacije i da li će Lekić pristati da ga povede.
„Neka se ne zaboravi da su vanparlamentarne stranke osvojile gotovo 40 hiljada glasova, bez kojih nema pobjede na izborima. Ili su oni toliko jaki i bez nas!? Ali to onda podrazumijeva da je Demokratska partija socijalista (DPS) na ivici cenzusa“, naveo je Popović.
Prema njegovim riječima, jeftina licitiranja da će se glasači vanparlamentrane opozicije prikloniti njima, potvrđuju stvarne namjere predlagača.
„Njima je prekomponovanje opozicione scene opet glavni cilj. A koliko vjeruju u pobjedu na sledećim izborima, najbolje govore njihovi čelnici koji, svako malo, izriču optužbe da će se 'povratak Đukanovića na čelo držve negativno odraziti na poziciju Crne Gore'. Kako, ako su sigurni u pobjedu na izborima“, upitao je on.
Popović je kazao da je NS počela pripreme za predstojeće izbore i donijela odluku o brzom formiranju centralnog i opštinskih izbornih štabova.
„Predsjedništvo NS je gotovo u stalnom zasijedanju, tako da nas izbori, ma kada bili raspisani, ne mogu zateći nespremne. Pripremamo se za samostalan nastup, ali ostajemo otvoreni i za drugačije kombinacije“, poručio je on.
Popović nije želio da kaže postoji li u NS spremnost za saradnju sa DPS, ili tu mogućnost isključuju.
„Ma kakav odgovor dao na ovo pitanje, to bi išlo na ruku našim političkim neprijateljima. Zato im neću olakšavati posao. Neka mozgaju šta bi mogao biti naš plan“, rekao je on.
Upitan da li će, u slučaju samostalnog nastupa na izborima, on biti nosilac liste NS, Popović je kazao da to zavisi od odgovora Ministarstva unutrašnjih poslova na predlog predsjednika Filipa Vujanovića da mu vrate crnogorsko državljanstvo.
„Tog odgovora još nema. Čini mi se da su time zadovoljniji oni koji su mi navodno saveznici, nego SDP. Da nije tako, zar ne bi neko, od toliko mojih 'prijatelja' u opoziciji, bar postavio to pitanje u parlamentu“, zaključio je on.