Popović ističe da su u ovom momentu morali da biraju manje zlo, jer je Vlada Zdravka Krivokapića donosila negativne efekte. Kako je kazao, proces pristupanja EU je blokiran, sve tri grane vlasti su u v.d. stanju, a Crna Gora potpuno obezglavljena.
"U narodu postiji izreka biraj manje zlo i mi smo došli u tu situacija da biramo manje zlo. Vlada Zdavka Krivokapića donosi negativne efekte. U trenutku kada smo ostali bez sve tri grane vlasti ako Abazović donije mandat, očekujem da to bude danas ili sjutra, ipak, na neki način Crna Gora bi krenula ka stabilizaciji. Ako se to ne bi desilo u ustavnom roku, za par dana, klizimo u anarhiju. Neminovni su vanredni izbori koji bi se održali početkom juna i ta vlada ne bi se mogla formirati prije septembra, oktobra. Šest-sedam mjeseci u ovakvom stanju, pitanje je da li bi Crna Gora formalno preživjela", ističe Popović.
Vjeruje da snage okupljenje oko 40 poslanika opozicije i četiri iz Koalicije Crno na bijelo, pa u budućnosti i poslanici SNP, mogu dovesti do tih 49 glasova, da se izabere funkcionalno pravosuđe, jer, kako kaže, nije samo SNP blizu, već i još neki poslanici koji bi podržali i sa kojima bi mogli da reformišu izborno zakonodavstvo i u nekoj relaksiranoj situaciji se organizuju izbori iduće godine.
Što se tiče uslova SNP da će u manjinskoj vladi njihovi prioriteti biti temeljni ugovor sa SPC i popis, Popović ističe da se manjinska ili kako se već bude zvala nova vlada, neće baviti time i dodatno produbljivati podjele.
"To će ostati za neku sljedeću regularnu političku vladu koja će sprovesti svoj politički program", naglašava lider LPCG.
LP se kako je dodao, od početka zalaže za vladu nacionalnog jedinstva, to bi bila tehnička koncentraciona vlada kakvu je CG imala od 1993. do 1996, ali u ovom trenutku LP nema podršku za takvo nešto.
"Preovlađuje stav za manjisku vladu i to mi je žao, ali praktično ostala su još dva dana, pa ćemo vidjeti", poručuje on.
Insistiraće na temeljnom ugovoru i sa CPC
Smatra i da ne treba ulaziti u priču o Otvorenom Balkanu, već da naš osnovni pravac treba da bude EU, deblokada tog procesa. Možda bi taj savez bio koristan ekonomski, ali sve se to može postići ulaskom u EU.
"Ta nam avantura nije potrebna. Što se tiče temeljnog ugovora on se mora potpisati u nekom momentu, ali ako dođe do toga uslov LP će biti da se istovremeno napravi i temeljni ugovor sa CPC i to bi dovelo do pomirenja, jer nam je kamen spoticanja odnosi između vjernika ove dvije vjerske zajednice. Dok to ne riješimo CG ne može ići naprijed. Mi taj problem stalo pokušavamo sa skrajnemo, ali dok ga ne riješimo stalo ćemo se vraćati u našu neveselu stvarnost", poručuje Popović.
Sukob u Ukrajini odraziće se na crnogorski turizam
Komentarišući sukobe Rusije i Ukrajine, kazao je da su nakon agresija na Ukrajinu narušene sve evropske vrijednosti i poredak, te da se ti sukobi mogu proširiti i na Zapadni Balkan, posebno Crnu Goru, zbog toga su u toj partiji zauzeli stav da bi sve trebalo podrediti Crnoj Gori i očuvanju mira i tolerancije. Poručuje da će naša ekonomija, posebno turizam pretrpjeti velike štete, te da očekuje da situacija na tom planu eksplodira za tri do četiri mjeseca.
On je naglasio da će biti veoma negativan efekat ovih sukoba po ekonomiju Crne Gore.
"Sve će poskupiti, to se već odrazilo na naše tržište. Cijene goriva su došle do neba, a mi nažalost ne preduzimamo mjere koje možemo da bi građanima omogućili normalniji život. Turisti Rusi i Ukrajinci su najbrojniji na crnogorskom turističkom tržištu. Tradicionalno predsezona počinje sa katoličkim Uskrsom 17. aprila, a mi smo potpuno nespremni za tu sezonu", navodi Popović.
Bez Rusa i Ukrajinaca koji, kako kaže, na našem tržištu čine oko 30 odsto gostiju, situacija u turizmu je loša.
"Ekonomsko-socijalna situacija uz ovu političku je nezavidna i stah me da će to eksplodirati za tri do četiri mjeseca. Crna Gora je ostala bez sve tri grane vlasti, sve su u v.d. stanju. Nijedna nema legitimitet da stoji na čelu države. Potpuno je Crna Gora obezglavljena", naglasio je Popović.
Podrška Rusiji za svaku osudu
Kako ističe, ne čude protesti za podršku Rusiji imajući u vidu vjekovne veze Crne Gore sa tom zemljom, ali su u ovom momentu za svaku osudu.
"Mnogo je protesta protiv agresije na Ukrajini, bilo ih je u Podgorici i na Cetinju, vidimo kako su se građani organizovali za prikupljanje pomoći Ukrajini. Začućujuće je da ima i protesta podrške Rusiji, ali to ne treba da čudi, jer je to već u korjenim Crne Gore, to traje decenijama, vjekovima, veze su jake. Ono što je za najžešću kritiku to je da kod malog broja građana ima podrške", kaže Popović.
SDP je predložila rezoluciju o osudi napada na Ukrajinu, ali taj dokmant nijesu potpisali iz koallicije "Za budućnost Crne Gore" i Demokrate, ali su rekli da će glasati za to kada bude u skupštinskoj proceduri.
"Volio bih da se ta rezolucija nađe što prije u Skupštini, ali evo ne znamo kada će sjednica biti zakazana, iako je redovno zasijedanje počelo 1. marta. Ta rezolucija je veoma bitna i za Crnu Goru. Tu inicijativu su potpisala 44 poslanika, čuli smo da ima najava da će je podržati još neki politički subjekti, što je dobro. Pretpostavljam da će doći i do nekih amandmana, ali osnovni tekst je veoma odmjeren, umjeren i znači podršku Crne Gore toj zemlji u ovom teškim momentima po njih", istakao je Popović.