Za nju je pitanje koliko je ovo momenat za održavanje popisa u trenutku političke i institucionalne krize.
"Negdje smatram da, bez obzira na to da je nužno da se održi, jeste veliki problem - pogotovo kad govorimo o tome da smo skloni da svako pitanje ispolitizujemo i pretvorimo u ono što ono ne bi smjelo i trebalo da bude. I 2011. godine imali smo i politizaciju popisa jer tadašnja opozicija nije priznala rezultate što možemo očekivati i nakon ovog popisa.. Jako je bitno da u okviru samih komisija i posmatračkih grupa imamo i predstavnike kako vladajućih struktura tako i opozicionih. Bilo bi jako dobro i da imamo predstavnike iz međunarodnih organizacija koji će ispratiti cjelokupan proces i sve ono što nas čeka", ocijenila je Popović-Kalezić gostujući u Bojama jutra na Televiziji Vijesti.
Ona smatra da će nas "pitanje popisa" baciti i pod sumnju gdje se ko nalazi po pitanju adresa.
"Moram da priznam koliko smo u fundamentalnom smislu onih ključnih spiskova jako loši - kako matičnih tako i izvedenih: preko biračkog spiska, spiskova o državljanstvu, adresama, prebivalištima, boravištima.. Nijesmo uspjeli razriješiti ni tu situaciju, ni normativno ni suštinski. Pitanje popisa će nas baciti i pod sumnju gdje se ko nalazi po pitanju adresa. Mislim da će to biti jedan od problema", navela je Popović-Kalezić.
Odgovarajući na pitanje jesu li stvoreni svi neophodni uslovi za održavanje popisa, te u kolikom su riziku popisivači, ona je ocijenila da je rizik značajan.
"Svakako mislim da jesmo u značajnom riziku. Mi smo trebali mnoge stvari prije samog popisa razriješiti. S obzirom da se to nije dogogdilo svakako da veliki rizik postoji", navela je Popović-Kalezič.