„Znamo da je u ovom trenutku pročitao taj govor koji godi ušima zapadnih političara. E, sad, vidjećemo misli li to zaista ili je to rekao iz kalkulantskih razloga“, rekao je Popović u razgovoru za portal Hrvatskog kulturnog vijeća.
Popović napominje da ono što misli opcija bliska Milatoviću kad govori o pomirenju u Crnoj Gori jeste da „treba pomiriti Srbe i da treba Crnogorce vratiti u srpsku maticu“.
„Nakon izbora 2020. pobijedila je velikosrpska i proruska politika, koja je imala pripremljenu strategiju kako preko institucija, medija, propagande krenuti u program asimilacije i denacionalizacije nacionalnih Crnogoraca“, rekao je Popović.
To se, kako je istakao, radi sustavno i uglavnom brutalno.
„Danas ni na jednoj poziciji u domeni kulture, prosvjete, prije svega, državnih medija nemate nacionalne Crnogorce koji baštine nacionalnu samobitnost, prozapadnu orijentaciju, državnu i političku. Taj je proces prilično odmaknuo“, upozorava Popović.
Strateški je cilj, naglašava on, vratiti Crnu Goru u krilo Beograda.
„U velikim međunarodnim igrama postoje određeni centri koji bi bili spremni trgovati sa suverenošću Crne Gore da bi Srbija dobila neku kompenzaciju za stanoviti gubitak Kosova. Crna Gora nije u žarištu međunarodne javnosti prije svega jer moćna, vrlo moćna srpsko-ruska propaganda pokušava čitav društveno-politički fenomen prikazati kao borbu protiv korupcije, a ne da se tu vodi jedna svjetonazorska bitka“, rekao je Popović.
Ta je politika, kako je kazao, dovela do smjene vlasti i gubitka Đukanovića na predsjedničkim izborima.
„Cijelo se vrijeme događa zamjena teza, optuživali su Đukanovića za korupciju i monopol a zapravo je ključni motiv napada na njega bilo ono što je najbolje napravio, prije svega to što je bio na čelu pokreta za nezavisnost“, podvukao je Popović.
To je, ističe on, nažalost izvan Crne Gore gotovo nepoznato.
„U ovom času nemamo ni jednoga aktivnoga saveznika. Istina, postoji načelno podrška prozapadnoj, pronatovskoj Crnoj Gori, ali niko se ne bavi onim što se danas zbilja događa u Crnoj Gori, što presudno oblikuje crnogorsko društvo, jer vodeći crnogorski akteri, s obzirom na međunarodni kontekst, i s obzirom na to da je Rusija slabija, u sukobu sa Zapadom, u nekoj vrsti rata između Zapada i Rusije, oni verbalno podržavaju prozapadnu politiku, ali unutar Crne Gore rade sve suprotno“, zaključio je Popović.