Ona navodi da se, zbog loše Vladine politike, zdravstvene ustanove uz povećane troškove snalaze iz mjeseca u mjesec, odnosno pozajmljuju jedni od drugih nedostajuće ljekove i medicinska sredstva.
Zdravstvu nedostaje veliki broj ljekova i medicinskih sredstava jer državna kompanija Montefarm nije raspisala tender za njihovu nabavku već devet mjeseci. Ispaštaju pacijenti, ali i medicinari koji moraju svakodnevno da improvizuju.
"Snalaze se na način što posuđuju ljekove jedni od drugih, medicinska sredstva, što u trenutku kad više nemaju ljekova, obraćaju se direktno Montefarmu i Biznis Montenegru, koji onda u direktnom pregovoru sa dobavljačima nabavljaju male količine koje su potrebne, toj jednoj ustanovi”, kazala je Popović-Samardžić.
Popović-Samardžić kaže da je takav način nabavke ljekova, drastično povećao troškove zdravstvenog sistema, ali i ugrozio zdravlje građana.
Navodi da je riječ o sprovođenju devastirajuće politike.
„Umjesto raspisivanja jednog tendera, mi sad bukvalno direktno sa dobavljačima koji diktiraju cijenu, snabdijevamo bolnice. Tako da, umjesto jedne nabavke, koju smo, recimo, mogli da izvršimo za jedan milion, sprovodimo stotinu malih nabavki, koje su drastično skuplje”, objašnjava Popović Samardžić.
Posebno zabrinjava, ističe, nestašica lijeka metaliza koji se koristi za liječenje infarkta miokarda, jer je kod takvog stanja pravovremeno reagovanje i davanje terapije od krucijalnog značaja.
“Tu ne može da se čeka, morate taj lijek da imate. I ukoliko ga oni nemaju, pojedini su dakle pribjegli toj nekoj taktici da kupuju lijek od materijalnih sredstava, kako bi bili spremni za takve pacijente. Dok su mi drugi, neki menadžeri, rekli da oni traže od pacijenta, da sam kupi lijek, da se snađe, pa će mu to jednog dana refundirati fond zdravstva”, ističe predsjednica Sindikata doktora.
Neophodna je hitna i detaljna analiza stanja u zdravstvenom sistemu, kako bi se što prije preduzele mjere potrebne za njegovu sanaciju, zaključila je Popović-Samardžić.