Politika

Popović: Skupština Crne Gore postala primjer transparentnosti i otvorenosti u region

"Naša posvećenost građanima je izuzetna", kaže potpredsjednica Skupštine Crne Gore Zdenka Popović

Popović: Skupština Crne Gore postala primjer transparentnosti i otvorenosti u region Foto: Skupština Crne Gore
Portal AnalitikaIzvor

Drugog dana samita WPL-a (Žena političkih liderki) potpredsjednica Skupštine Crne Gore Zdenka Popović podnijela je izjavu nacionalne delegacije Crne Gore u Grčkom parlamentu i upoznala Konstandinosa Tasulasa, predsjednika Grčkog parlamenta, Silvanu Koch Mehrin, predsjednicu WPL-a, kao i ostale učesnice i učesnike WPL samita o dostugnućima parlamenta.

"Skupština Crne Gore je institucija koja je postala primjer transparentnosti i otvorenosti u regionu, sa procentom ispunjenosti kriterijuma otvorenosti od 87,7 odsto, postavljajući standarde koji u tom smislu nadmašuju mnoge parlamente Evropske unije", istakla je Popović.

Kroz niz značajnih projekata, poput pokretanja Parlamentarnog kanala za emitovanje sjednica i važnih sadržaja, omogućili su, kaže Popović, građanima neposredan uvid u njihov rad.

"Mobilna radna oprema omogućila je prenos sjednica iz svih djelova Crne Gore, dok nova internet prezentacija Skupštine s setovima otvorenih podataka postavlja nas kao lidera u objavljivanju informacija u otvorenom formatu. Naša posvećenost građanima je izuzetna", kaže Popović. 

Aktiviranjem portala e-peticije omogućili su, dodaje, građanima da aktivno učestvuju u političkim procesima. 

"Dok je servis "Pristupačnost" prilagodio našu internet stranicu osobama sa invaliditetom. Širenjem inkluzivnosti, organizovali smo i simulaciju rada parlamenta za srednjoškolce i studente, te skupštine građana, Prvo zasijedanje Romskog parlamenta, Konferencije predstavnika budžetskih jedinica", ocijenila je Popović.

Digitalizacija skupštinskih sala i salona teži ka potpunom izbacivanju papira iz upotrebe.

"Kao veoma značajnu činjenicu želim da istaknem formiranje drugog saziva Ženskog kluba Skupštine, koji aktivno djeluje i predlaže brojna zakonska rješenja, a radi na principu kopredsjedavanja gdje su jednako zastupljenje predstavnice kako parlamentarne većine, tako i parlamentarne opozicije", zaključila je Popović.

Popović je takođe govorila na sesiji "Kako zaustaviti online nasilje: zakoni, politike i principi" i na marginama sesije razgovarala sa Lilianom Tanguy, poslanicom Nacionalne skupštine Francuske i Ireneom Charalambides, potpredsnednicom Parlamentarne skupštiene OEBS-a, na temu zatvaranja poglavlja 23. koje se tiče rode ravnopravnosti, što zahtijeva donošenje zakon prema direktivama Evropske komisije i ostalih evropskih institucija.

"Žene moraju biti zastupljene na svim nivoima vlasti, u parlamentu, vladi, preduzećima i upravnim odborima. Ključno je sprovesti ove zakone kroz pažljivu implementaciju, što podrazumijeva aktivno praćenje i evaluaciju od strane parlamenta i relevantnih institucija", zaključila je Popović.

Poslanice Maja Vukićević, Simonida Kordić, Drita Llolla i Jevrosima Pejović učestvovale su na panelima "Gdje su žene u koridorima moći", "Opasan stisak: Kako političke partije prijete demokratiji", "Navigacija Nexusom: Vještačka inteligencija, demokratija i političko liderstvo" i "Ponovno učitavanje demokratije: Ispunjavanje očekivanja građana i reizgradnja povjerenja".


Portal Analitika